www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-03-30, 16:39
+nOWA gENERACJA+
"Wiemy już kto będzie ubiegał się o prawo do zekranizowania swojego scenariusza. Bo taką nagrodę otrzyma zwycięzca konkursu scenariuszowego „Nowa generacja”. To już druga edycja wspólnej inicjatywy Akson Studio i Filmforum.pl. Zwycięzca zostanie ujawniony w niedziele, ale zanim do tego dojdzie w centrum festiwalowym – kinie „Bajka” obejrzymy kilkadziesiąt filmów niezależnych z różnych stron świata, od Polski po Andorrę i Nową Zelandię.


„Po wnikliwym zapoznaniu się ze wszystkimi 107 tekstami zgłoszonymi do drugiej edycji Konkursu Scenariuszowego +nOWA gENERACJA+, jury wybrało siedmiu zwycięzców” – powiedział Maciej Dominiak, szef Oskariady. Dominiak zasiadał również w gremium wybierającym tegorocznych finalistów, a prócz niego Michał Kwieciński (Akson Studio), Bartek Fukiet (Cinema) oraz Wojciech Niżyński. „Z tej siódemki wybrany zostanie zwycięzca” – mówi Dominiak i dodaje, że ogłoszenie werdyktu nastąpi 3 kwietnia w gali zamknięcia IV Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA.

A kto trafił do finału??? Marcin Aziukiewicz z tekstem "Western Blot", Łukasz Kaczmarek i "Martwy sezon", Adrian Katroshi i "Zgorszenie publiczne", Sławomir Macuga ze swoim "A jutro - znów powróci" oraz Andrzej Piskorski z "Brzeszczotem" i Piotr Szymanek z "Drogą Oskara". Stawkę finałową uzupełnia zwycięzca ubiegłorocznego konkursu Maciej Migas z "Awansem".

„Wybraliśmy teksty, które dotyczą dnia dzisiejszego, współczesności. Najtrafniej opisują to co nas otacza” – mówi Michał Kwieciński szef Akson Studio i współpomysłodawca konkursu. „Poza tym zwycięskie scenariusze mają najlepszą konstrukcję i pokazują rzeczywistość niebanalnie” – dodaje. Przełamana została też dominacja „filmów smutnych”, w których specjalizowali się w ostatnich latach młodzi filmowcy. Wśród faworytów znajdują się bowiem aż dwie komedie. Ale zanim poznamy zwycięzców, obejrzymy kilkadziesiąt oskariadowych pokazów filmowych.

Zaczniemy od 15 filmów nominowanych w sześciu kategoriach do Polskiej Nagrody Kina Niezależnego OFFSKAR. To pierwsze rozdanie tych nagród, więc warto obejrzeć kto się o nie ubiega. To w czwartek. W piątek i sobotę w „Bajce” odbędą się pokazy 42 zakwalifikowanych do konkursu filmów z Polski, Słowacji, Słowenii, Czech i Belgii. Polskę w konkursie reprezentować będą wszystkie liczące się centra offowych produkcji. „Cudowni bracia polskiego offu” – Dominik i Piotr Matwiejczyka oraz Bodo Kox to reprezentacja Wrocławia. Mocno zaznacza się konkurencja łódzkiej i katowickiej szkoły filmowej, a cichym faworytem jest Agnieszka Smoczyńska i jej – „3 Love”. Będzie też dużo Zielonej Góry - Radosław Pająk z wytwórni A'YOY i Grzegorz Lipiec [Sky Piastowskie]. Inne silne ośrodki kina niezależnego reprezentują Paweł Jaworski z Torunia i Janusz Murawski z Bydgoszczy oraz ekipa Superheroes i AKF Jantar z Ostrołęki.

W czasie festiwalu zobaczymy też filmy niezależne z Niemiec, Hiszpanii, Iranu czy maleńkiej Andorry – to w ramach nocnego maratonu filmowego firmowanego przez UNICA. Z kolei portal Filmforum.pl pokaże najciekawsze filmiki ze swojego zbioru, m.in. z Nowej Zelandii czy Francji. Całość uzupełni premierowy polski film niezależny – „Emilia” Piotra Matwiejczyka, młodego wrocławskiego reżysera nagradzanego wielokrotnie w kraju i za granicą.


Rzecznik prasowy MFNFF Oskariada, Jarosław JAWORSKI

dodał/a: Ewa Doroszczyk
źródło: Oskariada
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting