www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-04-26, 10:17
Wędrówki wygnanego króla
Na Zamku Królewskim otwarto ekspozycję poświęconą Stanisławowi Leszczyńskiemu, którą wcześniej oglądali mieszkańcy Nancy.


Stanisława Leszczyńskiego we Francji nazywano królem-księciem, w Polsce przylgnął do niego przydomek wygnańca i pielgrzyma. Dwukrotnie szlachta wybrała go na monarchę i dwukrotnie detronizowała. Pierwszy raz zasiadł na tronie w 1704 roku, ale elekcji dokonano pod naciskiem króla szwedzkiego Karola XII. Po upadku protektora musiał opuścić kraj. W 1733 roku, po śmierci Augusta II powtórnie sięgnął po koronę. Tym razem Sejm wybrał go jednomyślnie, jednak z powodu sprzeciwu Rosji musiał ponownie uchodzić z kraju. Leszczyński pół roku czekał w Gdańsku na pomoc sprzymierzeńców. W końcu opuścił w przebraniu oblężone przez Rosjan miasto i wrócił do Francji. Tu jako teść króla Francji Ludwika XV dostał w dożywotnie władanie Lotaryngię. Rządził w niej przez 30 lat. Imię Stanislas w Nancy noszą dzisiaj place, ulice i hotele.

Leszczyński zamienił stolicę Lotaryngii w piękne miasto. Na jego polecenie architekt Emmanuel Here i rzeźbiarz Barthelemy Guibal zaprojektowali w centrum Nancy plac Królewski. To arcydzieło urbanistyki XVIII wieku, uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, zostało w 1983 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 250. rocznicę wybudowania placu miasto świętuje obecnie kilkudziesięcioma imprezami pod hasłem, m.in. także wystawą, "Stanisław Leszczyński. Król Polski księciem Lotaryngii".

Zgromadzono na niej 150 obiektów: dzieł sztuki i pamiątek historycznych z muzeów polskich i francuskich. Pierwsza część pokazu opowiada o rodzinnych korzeniach Leszczyńskiego, wojewody poznańskiego. W drugiej oglądamy na obrazach i szkicach m.in. posiadłości króla-księcia w Lotaryngii.Wystawa przypomina Stanisława Leszczyńskiego nie tylko jako władcę, ale i oświeconego Europejczyka, który przyjaźnił się z najwybitniejszymi umysłami swojej epoki, jak Wolter i Monteskiusz. Jest topierwsza ekspozycja poświęcona Leszczyńskiemu zarówno w Polsce, jak i we Francji. Przygotował ją Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Muzeum Lotaryngii. We Francji obejrzało ją 30 tys. osób.

Wystawa "Stanisław Leszczyński. Król Polski księciem Lotaryngii" - Zamek Królewski, czynna do 10 lipca

źródło: Rzeczpospolita
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting