www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-04-28, 10:14
Uniwersytet Warszawski dostał najwięcej unijnych dotacji
Uniwersytet Warszawski, jak żadna inna uczelnia w stolicy, potrafi sięgnąć po pieniądze z Unii. Dostanie je nie tylko na nowe budynki, ale też na badania naukowe

O fundusze trzeba było jednak zawalczyć. Pracownicy uczelni mieli w tym wprawę, bo biuro ds. wspomagania rozwoju UW od 1997 r. pozyskiwało pieniądze z fundacji, funduszy PHARE i PFRON, od prywatnych inwestorów. - Gdy w 2003 r. stało się jasne, że Polska otrzyma fundusze strukturalne, dostaliśmy zlecenie, żeby się do tego przygotować - wyjaśnia Grzegorz Bochenek, kierownik biura. - W Warszawie nasza uczelnia jest w tym prawdopodobnie najlepsza.

Unia da na zabytki...

W biurze jest pięciu pracowników, ale współpracują z różnymi jednostkami UW. - Każdy może przyjść z pomysłem, a my zastanawiamy się, czy ma on szanse. Jeśli tak - pomagamy napisać i złożyć wniosek - dodaje Bochenek. - Naszym dziełem jest projekt rewitalizacji terenu Uniwersytetu przy Krakowskim Przedmieściu. Budowa gmachu dla Wydziału Prawa i modernizacja budynku dla zarządzania to projekty tych wydziałów.

Budowa nowego gmachu prawa trwa już od kilku miesięcy (uczelnia dostała na to 8,5 mln zł), na sale wykładowe adaptowany jest też budynek administracyjny dla Wydziału Zarządzania (Unia dała 13,5 mln zł). Zmienią się też zabytkowe budynki przy Krakowskim Przedmieściu (12 mln zł) - rewitalizacja obejmie aż 12 z nich (wymiana okien, remont dachów i elewacji). Powstanie również kiosk multimedialny, gdzie będzie można wysłuchać informacji w dwóch językach o zabytkowych obiektach uczelni. Prace potrwają do 2006 r.

...i na laboratoria

Uniwersytet ma już też pozytywną decyzję o dofinansowaniu przez Unię wartego ok. 5 mln zł programu "Tu jest praca". Chodzi o wsparcie tworzenia miejsc pracy w sektorze spółdzielczym i pozarządowym. Powstaną m.in. podyplomowe studia, letnie i zimowe szkoły dla menedżerów, bank tworzenia nowych miejsc pracy.

UW - w porozumieniu z Akademią Medyczną i czterema ośrodkami badawczymi z Kampusu Ochota - stworzył konsorcjum BioInfoMed. Uniwersytet złożył w jego imieniu cztery projekty na blisko 41 mln zł. Jeśli przedsięwzięcie skończy się sukcesem, powstaną nowoczesne laboratoria, m.in. genetyki klinicznej, z którego usług będą korzystać ośrodki zdrowia, lekarze rodzinni i osoby prywatne.

- Staramy się składać wnioski wszędzie tam, gdzie są szanse na zdobycie środków na rozwój UW. Nasza uczelnia przygotowała ich już ponad 20, niektóre odpadły z przyczyn formalnych, część jest w ocenie - podkreśla Bochenek.

źródło: Gazeta
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting