www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-05-22, 09:00
Program „Pomóżmy kasztanowcom”
Fundacja Nasza Ziemia we współpracy z Łazienkami Królewskimi i firmą Clear Channel Poland rozpoczyna nowy program „Pomóżmy kasztanowcom”. Jego celem jest zbudowanie świadomości społecznej wokół problemu zamierania kasztanowców w Polsce oraz zaangażowanie młodzieży szkolnej w walkę ze szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Fundacja Nasza Ziemia, zdecydowała się na poszerzenie swojej działalności o nowy obszar – walkę ze szkodnikami drzew. Łazienki są symbolem Warszawy, dlatego zależy wszystkim na utrzymaniu ich wyjątkowego uroku. Dodatkowo w plebiscycie na pozytywne miejsca w Warszawie w ramach programu Pozytywne Miasto Clear Channel, Łazienki zostały uznane za najbardziej pozytywny park.

Szacuje się, iż w Polsce mamy ponad 500 000 kasztanowców, z czego większość zagrożona jest wymarciem. „Problem szkodliwości szrotówka jest bardzo złożony. Drzewa nie leczone są bardzo osłabione co sprzyja ich zniszczeniu przez mróz, suszę czy choroby grzybowe. Dodatkowo zaatakowane kasztanowce tracą swoją wartość zdobniczą Dochodzą do nas sygnały, że w takich krajach jak Serbia, Macedonia, Holandia, Belgia rozpoczęto wycinanie kasztanowców ze względu na utratę walorów estetycznych”– mówi prof. Gabriel Łabanowski z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Z tego wynika, że przyroda bez naszej pomocy nie będzie w stanie poradzić sobie z tym problemem.
Dlatego konieczne jest nasze zaangażowanie w ochronę drzew, które od lat są symbolem wiosny i egzaminów maturalnych.

Fundacja postanowiła rozpocząć Program od ratowania drzew w Łazienkach Królewskich w Warszawie, ze względu na popularność, jaką się cieszy ten park wśród mieszkańców stolicy i turystów.
Co roku odwiedza go około 2 milionów osób.
Pierwszym krokiem w ramach programu „Pomóżmy kasztanowcom” będzie pozyskanie środków na ochronę kasztanowców w Łazienkach Królewskich metodą mikroiniekcji, opracowaną przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Gabriela Łabanowskiego z Instututu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Fundacja pragnie zachęcić wszystkich warszawiaków do zaangażowania się w Program „Pomóżmy kasztanowcom” i wsparcie specjalnie w tym celu utworzonego konta na niezbędne szczepienia
(nr Konta: 37 1540 1157 6610 8269 0002)

„Prawidłowo wykonane i przeprowadzone we właściwym czasie mikroiniekcje do pnia drzewa są najefektywniejszą, dotychczas wynalezioną metodą walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Jej skuteczność kształtuje się na poziomie 85%-95% i utrzymuje się na tym poziomie przynajmniej przez dwa lata. Dotychczas wykonano około 90 000 iniekcji kasztanowców w całej Polsce, przy czym żadne drzewo nie ucierpiało w ich wyniku a wręcz odwrotnie zdobią intensywną zielenią do późnej jesieni” – mówi prof. Gabriel Łabanowski.


W drugim etapie Programu zamierzamy zaangażować w akcję pomocy kasztanowcom w Łazienkach Królewskich młodzież z kilku warszawskich szkół.
Nasz pomysł spotkał się z dużym odzewem wśród nauczycieli i uczniów. Młodzież szkolna zostanie zaznajomiona z problemem wymierania kasztanowców oraz metod walki ze szrotówkiem. Następnie, każda z klas zaangażowanych w program, zaadoptuje jeden kasztanowiec z parku Łazienkowskiego, o który będzie dbała, starając się zebrać fundusze na jego pielęgnację i „szczepienia”. Planujemy również, zorganizować konkurs na prace plastyczne związane z problemem wymierania kasztanowców. Zostaną one wystawione na aukcjach w trakcie imprez rodzinnych organizowanych w ramach Programu w Łazienkach Królewskich. Dzięki takiej aktywizacji uczniów mamy nadzieję, że uda nam się rozbudzić w nich poczucie odpowiedzialności za środowisko i nauczyć dbałości o drzewa.

________________________________

Fundacja Nasza Ziemia - została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz do koordynowania w Polsce ogólnoświatowej kampanii „Sprzątanie świata” (Clean up the World). Fundacja specjalizuje się w publicznej edukacji ekologicznej. Poza „Sprzątaniem świata” prowadzi liczne programy i działania adresowane do samorządów, szkół, biznesu i mediów. Za swoją działalność Mira Stanisławska-Meysztowicz został odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. w 2001 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski(2001), Orderem Uśmiechu (2002), otrzymała Tytułem Człowieka Roku Polskiej Ekologii (2004). Z kolei profesjonalizm i działania Fundacji Nasza Ziemia zostały docenione i nagrodzone: wyróżnieniem „Złoty Liść” Ministerstwa Środowiska (1996), Henry Ford European Conservation Award (1997) roku oraz wyróżnieniem „Pro Publico Bono” dla najlepszych inicjatyw obywatelskich w roku 2002.
www.naszaziemia.pl

Muzeum Łazienki Warszawskie
Jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Pierwotnie ziemia na, której obecnie znajdują się Łazienki należała do Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Obecny kształt muzeum zawdzięcza staraniom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, do którego Łazienki należały od 1764. W ciągu prawie 30 lat na obszarze ok. 74 ha powstała letnia rezydencja monarsza, rozplanowano park i wzniesiono pawilony i budowle. Muzeum jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych zarówno przez turystów jak też mieszkańców stolicy. Rocznie przychodzi do łazienek około 2 milionów ludzi.


KASZTANOWCE W ŁAZIENKACH KRÓLWSKICH W WARSZAWIE

Autor:
Urszula Maciejewska – Stefańska
Główny Specjalista ds. Konserwacji Drzew


W zadrzewieniu ponad trzystuletniego parku łazienkowskiego składającym się z gatunków krajowych i obcych, wyjątkowe miejsce, szczególnie w jego najstarszej części, zajmuje kasztanowiec biały. Pośród ok. 9500 drzew i krzewów w parku rośnie ok. 750 kasztanowców białych. W sierpniu 2001 roku na liściach kilku drzew pojawiły się pierwsze objawy - nekrozy wywołane działaniem szrotówka kasztanowcowiaczka. W 2002 roku wszystkie kasztanowce białe zostały zaatakowane przez szkodnika, a walka z nim ograniczyła się do jesiennego grabienia liści przynosząc niezadowalające rezultaty.

Świadomość powagi zjawiska i troska o los kasztanowców spowodowała, że Muzeum Łazienki Królewskie przyłączyło się do programu zwalczania szkodnika. Stosowane przez nas metody i środki zwalczania są opracowywane, przygotowywane i ciągle doskonalone przez wiodące w kraju ośrodki naukowe (SGGW w Warszawie, Instytut Badań Leśnictwa w Warszawie, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowe PESTINOVA w Jaworznie,).W 2003 roku podjęto intensywne działania zwalczania szrotówka metodą iniekcji, stosowania środków ochronnych oraz utylizacji zgrabionych liści, ale ograniczone możliwości finansowe Łazienek (podległość- MKiS) umożliwiły objęcie ochroną jedynie 160 drzew. 30 drzew poddano ochronie w ramach programu prac badawczych( SGGW, IBL ), wobec 100 drzew zastosowano iniekcje, a na kolejnych 30 drzewach założono opaski lepowe z feromonami samicy szkodnika, które co prawda ograniczyły liczebność szkodnika ale nie przyniosły spodziewanych skutków. Brązowe liście opadały już w połowie lipca. Ponadto okazało się, że opaski lepowe są nieselektywne i wyłapują wszystkie owady, również pożyteczne. W 2004 roku na nasz apel o pomoc w walce ze szrotówkiem odpowiedziała Liga Ochrony Przyrody, która przeznaczyła środki pieniężne na ochronę 270 starych kasztanowców, a BRE-Leasing na 120 dalszych. SGGW i IBL w ramach własnych prac badawczych łącznie obięły ochroną 30 drzew planując kontynuację programu w 2005 roku.

W bieżącym roku Muzeum Łazienki Królewskie przewiduje realizację programu zwalczania szrotówka metodą iniekcji, stosowania środków ochronnych oraz utylizacji zgrabionych liści. Szczupłość środków finansowych sprawiła, że wiosną Liga Ochrony Przyrody mogła sfinansować ochronę jedynie 5 drzew. W tej sytuacji na nasz apel o pomoc w walce ze szrotówkiem odpowiedziała firma Clear Channel Poland sp. z o.o., która obiecała przeznaczyć środki na realizację w Łazienkach Królewskich a także zostać partnerem Programu ”Pomóżmy kasztanowcom”.

W ubiegłym roku na liściach klonów jaworów, lipy drobnolistnej, robinii akacjowej i topoli zauważono obecność larw szrotówka. Zjawisko to jest niepokojące i może rodzić pytanie o przyszłość innych gatunków drzew. W tej sytuacji zwalczanie szrotówka nabiera nowego wymiaru i znaczenia.

PROGRAM POMÓŻMY KASZTANOWCOM

Program „Pomóżmy Kasztanowcom” ma na celu uświadomienie mieszkańcom Warszawy problemu wymierających kasztanowców w Parku Łazienkowskim oraz zaangażowanie Warszawiaków w ratowanie tych drzew.

Działania, które zamierzamy podjąć w ramach Programu

I. Pozyskanie środków na „szczepienia” i pielęgnację kasztanowców w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Akcję planujemy przeprowadzić w trzech etapach:
- I etap - ochrona 155 drzew z zastosowaniem metody iniekcji.
- II etap - planujemy poddać ochronie 30 drzew z użyciem środków ochrony,
- III etap – utylizacja zgrabionych liści kasztanowców w okresie prac jesiennych..


II. Projekt - Zaadoptuj kasztanowca - program dla szkół (edycja 2005/2006)

Cel programu
- budowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku i odpowiedzialności za kasztanowce i inne drzewa;
- zaangażowanie dzieci i młodzieży w ochronę i pielęgnację kasztanowców i innych drzew.

Metody realizacji
- zebranie środków na ochronę i leczenie kasztanowców z terenu Parku Łazienkowskiego, zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka;
- informowanie o zasadach ochrony kasztanowców przed szrotówkiem;
- propagowanie idei poszanowania i odpowiedzialności za drzewa;
- inicjowanie lokalnych działań podejmowanych przez szkoły w celu ochrony i pielęgnacji drzew w ich sąsiedztwie.

Inicjatorzy programu
Program jest wspólną inicjatywą Fundacji Nasza Ziemia i Clear Channel Polska, firmy promocji zewnętrznej. Partnerem programu jest także Muzeum Łazienki Królewskie. Clear Channel Polska jest koordynatorem całości programu. Fundacja Nasza Ziemia jest koordynatorem szkolnego komponentu: projektu „Zaadoptuj kasztanowca”.

Adresaci programu
program skierowany jest do przedszkoli i szkół wszystkich typów i poziomów. W edycji 2005/2006 program ograniczony jest terytorialnie do województwa mazowieckiego.

Zasady uczestnictwa w programie

I. Przystąpienie do programu
Każda jednostka (szkoła, przedszkole, klasa, koło przyrodnicze lub inna organizacja szkolna) zainteresowana udziałem w programie rejestruje się jako uczestnik przesyłając do Fundacji Nasza Ziemia wypełniony formularz rejestracyjny. Możliwa jest rejestracja poprzez przysłanie wypełnionego formularza pocztą, faksem, poczta elektroniczną lub przesłanie formularza ze strony www.pomozmykasztanowcom.pl.

Udział w programie jest dobrowolny i każdy uczestnik ma prawo w dowolnej chwili wystąpić z programu.


Zadania uczestników

Zadaniem uczestnika programu jest:
a) popularyzowanie wśród uczniów swojej szkoły i ich rodziców idei poszanowania kasztanowców i innych drzew;
b) przekazywanie wiedzy na temat ochrony kasztanowców przed szrotówkiem;
c) objęcie adopcją konkretnego kasztanowca w Parku Łazienkowskim w Warszawie i pomoc w pozyskiwaniu środków na leczenie i pielęgnację wybranego drzewa. Pozyskiwanie środków odbywać się będzie poprzez sprzedaż cegiełek przygotowanych specjalnie na ten cel, a także poprzez sprzedaż prac plastycznych wykonanych przez uczestników programu. Obie formy pozyskiwania środków kwalifikowane są jako zbiórka publiczna, która prowadzona będzie pod kierownictwem Fundacji Nasza Ziemia na podstawie stosownego zezwolenia.

____________

Szczegóły:
http://www.pomozmykasztanowcom.pl/



dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting