www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-06-09, 09:00
GENDOS w CZARNYM LWIE
9-go czerwca w kameralnym Czarnym Lwie (ul. Dobra 33/35) wystąpi legandarny syberyjski szaman Gennady GENDOS Tchamzyryn. Początek koncertu o 20:00, bilety 15zł.

O Gendosie:

Postać nieprzeciętna na tuwińskiej scenie muzycznej. Jego zainteresowania wybiegają daleko poza „muzykę ludową”. Może nazwijmy ją muzyką tuwińską. Dziadek Gennadyja był szamanem. Gendos też obrał tę drogę. Rozwijał muzyczny talent poszukując nowych rozwiązań. Związany był z grupą AIAN. Występował w grupie BIOSYNTHESIS.Gendos obok Sainkho Namtchylak jest najbardziej awangardowym muzykiem z Tuwy.

w 1994 Gendos rozpoczął współpracę z europejskimi muzykami. Wsród nich byli Ken Hyder i Tim Hodgkinso. Trio K-Space łączące elementy etniczne z jazzem wystęuje rzadko. Nie mniej efektem ich współpracy jest płyta „Bear Bones”. Penetrująca szamańsko – buddyjskie tereny, awangardowa muzyka, nazwana została SHAM – BEAT’em a płyta zebrała same dobre recenzje (odsyłam www.hyder.demon.co.uk ). K- Space odbył europejskie turne (Włochy, Francja, Niemcy, Austria)

Od 2000 roku Gendos występuje z formacją, która adaptowała jego imię na swoją nazwę „Gen–DOS”, próbującą w ten sposób opisać tworzoną muzykę (genetyka – komputery /tradycja - współczesność). Piosenki jak i skład przywodzą na myśl legendarny zespół „Yat-kha”. Muzycznie oba te zespołu asymilują dla potrzeb tuwińskich naszą, europejską (amerykańską) muzykę. Każdy robi to na swój sposób. Muzycy są ze sobą zaprzyjaźnieni, często razem występują i jammują. Tuwa jest małym krajem i w czasach komunizmu był tylko jeden „popowy” zespół w Kizyle, na który wyrażały zgodę władze. Przez ten zespół przewinęli się wszyscy (prawie wszyscy) muzycy tuwińscy. Nosił on nazwę „Aian”. Grał w nim Gendos grał Alexej Saaja. Późniejszy basista zespołu „Yat–Kha” a obecny Gen-DOS’a.

MUZYCZNE PROJEKTY:

Gendos - solowe koncerty, występy, misteria. Naładowane niesamowitą energią, ukazują szamańską duszę artysty, piękno tuwińskich piosenek, niesamowitość śpiewu khoomei. Każdy solowy koncert artysty jest spektaklem, który pochłania słuchacza bez reszty.

Gen - DOS - kwartet opisany poniżej. W Tuwie wielu śpiewa gardłowo, wielu gra tradycyjnie, tradycyjne utwory. Nieliczni tylko próbują coś zmienić - poszukują. Rockowa formacja Gendosa, z udziałem legendarnego basisty A. Saaya, jest ewenementem na tamtejszej scenie. "Punk rockowa" jak sama się określa Yat-Kha i właśnie Gen-DOS są awangardą rocka w tym małym azjatyckim kraju. Biorąc pod uwagę, że pierwszy z tych zespołów praktycznie nie występuje w domu, słuchając formacji Gendosa poznajemy co w Tuwie piszczy. Zespół oparty o charyzmę Genndyja i Alexjeja stara się w rockowy sposób przekazać swą energię. Aranżacje odbiegają od prostoty stylu punk czy nawet rock'n'rolla. Odwołują się do bardziej złożonych kompozycji rockowych lat 70 i 80 wplatając w nie różne stylistyki za bazę mając muzykę tuwińską.

Gendos West Trip. Polsko - tuwiński projekt muzyczny założony latem 2004 roku. Jako kierunek rozwoju wybrał drogę pomiędzy tendencjami archaicznymi w muzyce, inspirowanej tradycją, a nowoczesną elektroniką eksperymentalną.

Wokalista Gennady <Gendos> Tchamzyryn, który w swoim kraju pełni również funkcję szamana, wnosi do zespołu pierwiastek wiedzy transcendentalnej. Elementy rytualnego kamłania oraz motywy ludowych pieśni tuwińskich dotyczą kosmologii szamańskiej, świętych miejsc i relacji między ludźmi a przyrodą. Wszystko to doskonale znajduje swoje miejsce w stylistyce muzyki sceny niezależnej, tworzonej w trakcie koncertu przez Dariusza Makaruka. Posługuje się on transowym rytmem, ambientem, improwizacją na instrumentach elektronicznych oraz wybranymi stylami nowoczesnej muzyki miasta.

Gendos współpracował z innymi wykonawcami z Tuwy m.in.: Sainkho Namtchylak oraz Aleksiejem Sają (Yat-Kha). Na terenie Europy koncertuje od 10 lat.
źródło: Internet + własne zaangażowanie
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting