www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-06-20, 11:31
Mapa zniszczeń
Specjalna mapa - niczym gra komputerowa - pozwoli obejrzeć każdą zbombardowaną w czasie wojny warszawską kamienicę lub wejść do środka zniszczonego pokoju
Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne pracuje nad nowatorskim projektem, który może na przykład pomóc w szczegółowym wyliczeniu strat wojennych i udokumentowaniu już wykonanych szacunków. Na razie na prośbę władz stolicy wykonało próbki takiej wirtualnej mapy, obejmującej fragmenty Śródmieścia.

Mapa - a właściwie trójwymiarowy, komputerowy model zabudowy miasta - wykonana jest na podstawie stereoskopowych zdjęć lotniczych zrobionych przez radzieckich i niemieckich lotników w maju i czerwcu 1945 r.

Ponad 170 takich fotografii prawie całej zbombardowanej Warszawy zebrał zespół ekspertów, powołany przez prezydenta Warszawy do oszacowania strat wojennych.

Ta trójwymiarowa "fotografia" miasta pozwala, niczym gra komputerowa, przechodzić z ulicy naulicę, wchodzić do dowolnego budynku, na dowolne piętro, policzyć np. ile kondygnacji uległo zniszczeniu, obliczyć kubaturę obiektów, grubość stropów. A to ma ogromne znaczenie przy sporządzaniu operatów szacunkowych.

- Możliwe jest poruszanie się pomiędzy zabudowaniami i oglądanie ich z każdej strony na monitorze. Jesteśmy już tylko krok od bazy danych o większości budynków w Warszawie -mówi Piotr Falkowski, szef projektu w WPG.

Szefowie przedsiębiorstwa zaprezentowali próbki wirtualnej mapy władzom miasta. Skarżą się, że od miesięcy nikt w ratuszu nie wykazywał zainteresowania tymi projektami.

- Od pół roku nie ma żadnego odzewu na nasze oferty -mówi Jacek Uchański, wiceprezes WPG. - Mapa będzie znakomitym narzędziem do obliczenia strat wojennych stolicy z lat 1939 - 1945 z niespotykaną dotychczas dokładnością - zachwala.

-Taka komputerowa mapa rzeczywiście pozwoliłaby wyliczyćstraty z dokładnością co najmniej 90 procent! Dobrze by było, żeby Warszawa dysponowała takim narzędziem - mówi wiceprezydent Warszawy Robert Draba. Szczególne wrażenie, jak mówi, zrobiły na nim fragmenty wiodące przez warszawskie getto. - Tam wyraźnie widać, że budynków już prawie nie ma. Cały obszar jest wielką ruiną - opowiada wiceprezydent Draba.

Żeby miasto mogło zlecić firmie wykonanie całej mapy, musi wystąpić do Urzędu Zamówień Publicznych o zwolnienie z konieczności organizowania przetargu.

- Niewątpliwie tak zrobimy - deklarują władze miasta.

Takie komputerowe opracowanie będzie właściwie czymś więcej niż mapa. Może stanowić atrakcję samo w sobie, ponieważ za pomocą tego modelu można będzie przejść się ulicami Warszawy z 1945 r. w wirtualnej przestrzeni. Pojawił się pomysł, by takie komputerowe stanowisko z wirtualną stolicą sprzed 60 lat pojawiło się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miliony strat
W listopadzie 2004 r. ratusz ogłosił, że straty stolicy poniesione podczas II wojny światowej wyniosły co najmniej 45,3 mld dolarów. I tyle zadośćuczynieniastolica mogłaby żądać od Niemiec, gdyby zdecydowała się wystąpić z roszczeniami. Na przykład zniszczenie Zamku Królewskiego wyceniono na 106 mln dolarów.

Członkowie zespołu, wyliczając wartość zniszczeń, oparli się m.in. na 62 tys. ankiet, jakie w latach 1945 - 1946 mieszkańcy Warszawy złożyli w ówczesnych biurach samorządowych. Były tam szczegółowo wycenione urządzenia i sprzęt. Obliczenia objęły wszystkie nieruchomości na terenie miasta w granicach z 1939 r.

źródło: Rzeczpospolita
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting