www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-06-23, 09:00
Pamięci ukraińskich żołnierzy
Wspierałeś pomarańczową rewolucję?
Przyjdź , w sobotę, 25 czerwca 2005 r. godz. 19.00 na Cmentarz Prawosławny na Woli – kwatera 36 żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej (petlurowców).
Pomodlimy się i zapalimy znicze na mogiłach żołnierzy ukraińskich, którzy w latach 1918-1920 walczyli o niepodległość swojego kraju.

W dniu 24 czerwca we Lwowie oddaliśmy hołd Polakom i Ukraińcom, którzy polegli walcząc o niepodległość swoich krajów, w wojnie polsko – ukraińskiej. W dniu dzisiejszym chcemy uczcić tych Ukraińców, którzy walcząc o swoje państwo byli sojusznikami Polski w wojnie bolszewickiej 1920 r.

Ukraińska Republika Ludowa istniała w latach 1917 – 1921.
W 1920 r. między Polską a URL została podpisana umowa międzypaństwowa (tzw. umowa warszawska) i konwencja wojskowa. Polska uznała niepodległość URL, a obie armie współdziałały na froncie antybolszewickim. Wkład armii atamana Symona Petlury w zwycięstwo nad bolszewikami został doceniony m.in. przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, który 18 października 1920 pisał do petlurowców: „Armia nasza pamięta krwawe walki, w których uczestniczyły wytrwale zarówno w dni zwycięstwa, jak i w godzinach próby, wojska ukraińskie. Wspólnie przelana krew i braterskie mogiły położyły kamień węgielny wzajemnego porozumienia i pomyślności obu narodów”.

Cmentarz Prawosławny na Woli jest, obok Kalisza – Szczypiorna, Aleksandrowa Kujawskiego, Cmentarza Rakowickiego w Krakowie jednym z większych cmentarzy żołnierzy ukraińskich w Polsce.

Dojazd do cmentarza:
tramwajami 8, 10, 26, 27, 46;
autobusami: 106, 125, 167.

Organizatorzy spotkania, grupa „Wolna Ukraina”, Towarzystwo „Kuźnia Wschodnia” i „Nasz wybór Ukraina” proszą o przyniesienie z sobą zniczy.

Informacja dotarła dzięki Kubie Siekierzynskiemu z Towarzystwa "Kuznia Wschodnia"

dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting