www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-07-07, 19:05
Lipiec w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie
Lipiec to w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie królestwo kwitnących bylin, bowiem w tym okresie kwitnie bardzo wiele gatunków. Na szczególna uwagę zasługują: bodziszki, kwitnące na kolor niebieski, wiele gatunków goździków, penstemony i wiele innych.

W pełni kwitnienia jest też bardzo duża kolekcja liliowców, kwiaty tych roślin mogą być żółte, czerwone, purpurowe i różowe, w różnych odcieniach oraz kształtach. Różnią się także wysokością i budową kwiatostanu. W pełni kwitnienia znajdują się obecnie lilie. W ogrodzie najliczniejszą grupą w kolekcji lilii (149 taksonów) to odmiany zaliczane do mieszańców azjatyckich, maja kwiaty w różnych barwach, od białej do ciemnoczerwonej, przez wszystkie odcienie barwy żółtej i pomarańczowej, są także odmiany o kwiatach różowych. Mniej licznie reprezentowane są znane przede wszystkich z kwiaciarni odmiany z grupy mieszańców orientalnych, o wielkich, białych lub różowych kwiatach.

Rozpoczęły też kwitnienie mieczyki, które będą cieszyły nasz wzrok do września. Odmiany, których mamy 94, mają kwiaty w najróżniejszych barwach, nawet są ciemne, niebieskofioletowe. Jedyny gatunek w naszej kolekcji Gladiolus calianthus ma kwiaty drobne, białe z czarnymi plamami, ale bardzo silnie i przyjemnie pachnące. Zaś w ogrodzie bylinowym warto zwrócić uwagę na kolekcję host, których ozdobne liście prezentują się bardzo okazale, wiele z tych gatunków właśnie teraz rozwija swoje kwiaty. Kwitną także liczne odmiany tawułek. Różnią się one między sobą zarówno wysokością (od 20 do 100 cm) jak i kolorem (białe, różowe, czerwone w różnych odcieniach).

Spacerując po arboretum ujrzymy kwiaty takich rodzajów jak kielichowiec oraz milin. Kwitnie obecnie także wiele odmian powojników. Pięknie rozkwita także drzewko o nazwie mydleniec (Koelreuteria) o żółtych kwiatach zebranych w duże wiechy oraz rozpoczyna kwitnienie katalpa bignoniowata.

A w kolekcji drzew i krzewów owocowych dojrzewają jagody wczesnych odmian borówki amerykańskiej, a także agrest, porzeczki czarne i czerwone oraz ciekawe krzyżówki: porzeczkoagrest i malinojeżyna. W lipcu można jeszcze obejrzeć owoce morwy.

Nie sposób także pominąć kolekcji róż, których w ogrodzie jest już ponad 400 odmian. Co prawda nie zobaczymy już niektórych róż parkowych które kwitną w czerwcu, ale w pełni kwitnienia będzie jeszcze wiele odmian rabatowych, okrywowych i wielkokwiatowych, a także róż pnących.

Koncerty fortepianowe:

X Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach"

/Koncerty fortepianowe odbywają się we wszystkie niedziele o godzinie 15.00/

- 10 lipca - Kwiaty lata - Alexey Komarov (Rosja)
- 17 lipca - Estrada Młodych
- 24 lipca - Estrada Młodych
- 31 lipca - W salonie ogrodowym - Krzysztof Jabłoński (Kanada)

Koncerty odbywają się na tarasie zabytkowego dworku Fangorów w przepięknym naturalnym zielonym amfiteatrze z wiekowych dębów i lip. W przypadku deszczu koncert odbędzie się wewnątrz dworku Fangorów

Wystawy:

Galeria Fangorówka

Cykl wystaw malarskich z Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego: 2-15 lipca - wystawa zbiorowa Góry
Wystawy z cyklu Zauroczeni naturą: 16-29 lipca - malarstwo Anny Boszko i Barbary Kosiak / 30 lipca-12 sierpnia - malarstwo Anny Czapskiej i Anny Łąckiej

Centrum Edukacji Przyrodniczo - Ekologicznej

2-31 lipca - Rośliny w rysunkach i akwarelach Anny Buczkowskiej

Szklarnia ekspozycyjna Zielony Raj

1-31 lipca, wystawa pt.: Spotkanie z bogami Indii - ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości

1 lipca-28 sierpnia - Ptasi Dom. Wystawa z azjatyckiej kolekcji klatek

/Bilet wstępu do Ogrodu jest jednocześnie biletem wstępu na wszystkie imprezy/

Do Ogrodu można dojechać bezpośrednio z Dworca Południowego (Metro Wilanowska) i Wilanowa linią autobusową 139

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Aktivist
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting