www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-07-30, 09:00
6. Międzynarodowe Warsztaty Teatralne - letnia akcja teatralna 2005
Teatr Druga Strefa zaprasza na szóstą, największą do tej pory, edycję tego corocznego wydarzenia kulturalnego. Tegoroczna edycja Letniej Akcji Teatralnej odbędzie się w dniach 15-28 sierpnia przy wsparciu Komisji Europejskiej (w ramach Program Kultura 2000) oraz Biura Teatrów i Muzyki Miasta Stołecznego Warszawy. Patronat Honorowy nad projektem objęli Minister Kultury Pan Waldemar Dąbrowski oraz Prezydent M. St. Warszawy Pan Lech Kaczyński.

Szósta edycja Letniej Akcji Teatralnej, organizowana przez warszawski Teatr Druga Strefa, będzie szczególnie ważna, biorąc pod uwagę, że równocześnie stanowi ostatnią część i finał unijnego projektu „Rencontre Theatre Quartiers d’Europe”. Projekt jest prowadzony od września 2004 przez Teatr Druga Strefa we współpracy z Teatr Oceannord z Brukseli oraz Teatr Mises en Scene z Avignonu a współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Kultura 2000.

W programie imprezy są spektakle Atelier przy Teatrze Druga Strefa (wcześniej pokazane w Brukseli i Avignonie), spektakle Teatrów Oceannord i Mises en Scene oraz cykl najciekawszych spektakli polskich teatrów niezależnych, w tym Teatru Montownia, Teatru Konsekwentnego, Unii Teatr Niemożliwy, Teatru Tańca Dystans i Teatru Druga Strefa, pokazy monodramów, w tym Jerzego Łazewskiego, Marcina Ciężkiego i Juliana Speed’a. Odbędą się także wernisaż malarstwa Justyny Nejman i wernisaż grafiki Janusza Golika. Pokazane zostaną 3 filmy Julii Kowalski z Paryża.

Wydarzenia Letniej Akcji Teatralnej odbywać się będą w Le Madame, Cafe Iluzjon, Domu Wojska Polskiego /d. Kino Grunwald/ oraz przed salonem Porthos Kapelusz&Czapka.

Uczestnicy warsztatów Letniej Akcji Teatralnej będą pracowali przez dwa tygodnie nad różnymi formami teatralnymi na zajęciach po czym pokażą rezultaty swojej pracy warszawskim widzom. Warsztaty szóstej edycji poprowadzą: Beata Bójko (aktorka Teatru Druga Strefa), Marek Chodaczyński i Dorota Anna Dąbek (Unia Teatr Niemożliwy), Jerzy Łazewski (aktor Teatru Konsekwentnego), Maciej Wierzbicki (aktor teatru Montownia) oraz Anna Piotrowska (Teatr Tańca Dystans).

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny - prosimy rezerwować bilety@teatr2strefa.com

Od pierwszej edycji w 2000 roku Letnia Akcja Teatralna łączyła młodych ludzi z Polski, Litwy, Niemiec, Białorusi i Kirgistanu zafascynowanych teatrem. W poprzednich latach warsztaty prowadziło wielu wybitnych reżyserów i artystów z Polski i zagranicy m.in. Ewa Ignaczak, Wojciech Misiuro, Jerzy Łazewski, Sylwester Biraga (Polska), Andre de la Cruz (Brazylia), Monika Gerbercova (Słowacja) oraz Elena i Oleg Gawrylin (Rosja). W tym roku w warsztatach uczestniczyć będą ludzie z Polski, Belgii, Francji, Litwy, Rosji i Włoch.

Letnia Akcja Teatralna 2005

Spektakle prezentowane w Domu Wojska Polskiego
Al. Niepodległości 141

19 sierpnia 2005 piątek g. 19.00 - KABARET PO TAMTEJ STRONIE
Teatr Jednego Wyrazu, Gorzów Wielkopolski
Spektakl oparty na tekstach H. Grynberga pisarza i poety pochodzenia żydowskiego. Ciężki ucharakteryzowany na konferansjera z musicalu „Kabaret” tańczy, śpiewa, wypełnia sobą całą przestrzeń. Słynny musical Boba Fossa obecny jest w całym spektaklu, tworzy jego muzyczne tło. Głównym tematem musicalu jest kwestia żydowska (pogrom w warszawskim getcie , antysemityzm) ciągle żywa i bolesna. Ciężki pomimo bardzo młodego wieku w przejmujący i wiarygodny sposób mierzy się z ciężarem tych problemów, wzrusza i bawi

Wykonanie Marcin Ciężki

Scenariusz na podstawie H. Grynberga


19 sierpnia 2005 piątek g. 20.00 - Europa bez granic Sztuka bez granic
Wernisaż grafiki Janusza Golika
Autor prezentuje swoje projekty, które powstały w ciągu ostatnich trzech lat. Wyobraźnia Golika podąża różnymi ścieżkami. Największym dla niego problemem, który musi rozwiązać w swojej twórczości jest próba stworzenia graficznego języka sztuki, uniwersalnego na tyle, by był łatwy do odczytania dla każdego, nawet słabo przygotowanego do odbioru współczesnej sztuki.
Na wystawie zgromadzono prace, które powstały na konkretne zamówienie, jak np. projekty znaczków dla Poczty Polskiej z okazji wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Są też prace, których przesłanie odwołuje się do tytułu wystawy. Opisujące naszą dzisiejszą rzeczywistość, zarówno w sensie indywidualnym jak i społecznym.

19 sierpnia 2005 piątek g. 20.30 - Sylwester Biraga
XXi/ Karuzela nienawiści
Atelier przy Teatrze Druga Strefa, Warszawa
Spektakl “XXi /karuzela nienawiści/” to wynik pierwszego etapu projektu realizowanego przez warszawski Teatr Druga Strefa wspólnie z teatrem Ocean Nord z Brukseli oraz Mise en Scene z Avignonu w ramach programu Kultura 2000 fundowanego przez Unię Europejską. Premiera spektaklu odbyła się 7 grudnia 2004 roku w Brukseli i spotkała się z dużym zainteresowaniem wywołując entuzjastyczną owację belgijskiej publiczności teatru Ocean Nord.

Na potrzeby spektaklu "XXi /karuzela nienawiści/" reżyser projektu - Sylwester Biraga opracował unikalny język teatralny rozumiany przez międzynarodową publiczność bez względu na język. Słowa w spektaklu padają rzadko (w języku polskim bądź francuskim), oparty jest bardziej na języku gestu, obrazu i dźwięku. Czasem zabawny, czasem przerażający, “XXi” opowiada między innymi o różnych aspektach zniewolenia człowieka w XX i XXI wieku i o zagrożeniu jakim człowiek jest sam dla siebie i innych ludzi.

Występują:
uczestnicy zajęć Atelier przy Teatrze Druga Strefa

20 sierpnia 2005 sobota g. 21.00 - KROKI
Teatr Rondo, Słupsk
Przedstawienie oparte jest na motywach biograficznej powieści Imre Kertesza „Los utracony”. Jest to historia traumatycznych doświadczeń żydowskiego chłopca z Budapesztu, który opowiada o swojej wędrówce przez kręgi piekła Auschwitz.
Wykonawca jest rówieśnikiem bohatera opowieści. Głównym powodem podjęcia tego tematu przez realizatorów przedstawienia jest próba swoistej konfrontacji dzisiejszej wrażliwości z faktem holocaustu.
Przedstawienie otrzymało I Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Zgorzelcu, czerwiec 2005.

Scenariusz: na podstawie powieści „Los utracony” Irme Kortesza
Stanisław Otto Miedziewski i Julian Swift-Speed

Wykonanie:
Julian Swift-Speed

Reżyseria:
Stanisław Otto Miedziewski


21 sierpnia 2005 niedziela g. 21.00 - SERENADA SKOŃCZONA
Teatr Do Widzenia, Nowy Glinik
W spektaklu Serenada skończona Mrożka reżyser zwraca uwagę na problemy rodzące się w umysłach każdego człowieka, wrażliwego na tyle by spojrzeć dalej niż na czubek własnego nosa. Poszukiwanie, droga, tęsknota czyli nie mające końca dążenie do prawdy, która jak się okazuje ma różne oblicza lub nawet nie posiada go wcale.
Umiejscowienie dramatu powstałego trzydzieści lat temu w obecnej rzeczywistości społeczno-politycznej nadaje mu wymiar ponad czasowy. Uniwersalne, doskonale skomponowane, zabawne, czasem groteskowe dialogi, studium zachowań, schematów, praw rządzących w społeczeństwie pozwalają, przy użyciu niewielkich, kosmetycznych przeróbek, eksperymentować by obnażać rzeczywistość, demaskować manipulantów, kłamców, oszustów różnego pokroju, mistyfikatorów i zwykłych cwaniaczków, żerujących na naiwności, dobroduszności, niewiedzy nas wszystkich. Spektakl wytyka słabości, pokazuje widzowi jego biblijną belkę oraz wskazuje mu jego własną drzazgę.

Wykonanie: Elżbieta Musialik, Alicja Szalińska, Barbara Wnuk, Rafał Karasiński, Jędrzej Piątek

Reżyseria:
Jędrzej Piątek


22 sierpnia 2005 poniedziałek g. 19.00 - SOLO x 2
Teatr Tańca Dystans DWP, Warszawa
Anna Piotrowska - tancerka, choreograf, instruktor tańca współczesnego. Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca (www.eferte.neostrada.pl), założycielka Teatru Tańca Dystans w Warszawie (1995), który od września 2001 r. działa pod egidą Domu Wojska Polskiego. Pomysłodawca i koordynator - wieczorów tanecznych Teatru Tańca Dystans, Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca PolemiQi , Warszawskiego Wieczoru Tańca Współczesnego kierunek.(0-22).taniec , warsztatów choreograficznych, letnich warsztatów tanecznych na Kaszubach.
Laureatka Solo and Duo Dance Festival (Budapeszt 2005 r.) Stypendystka "British Council Awards 2004 - Young Polish Arts Entrepreneur"
Autorka choreografii: Gdybym była, Linia, Po naszemu, Wybieg...ły, Dzieci=aki, Maciejka, Wyjście przed Wejściem (współchoreografia), Głowoteka, Romcia i Julek, Roztańczona bajka, U cioci na imieninach, Kolacja we dwoje, W sieci, OdCZEPINY, Portrety niepamięci, Świnki trzy, Dramat baronostwa, Szafosza, n_not moved...

22 sierpnia 2005 poniedziałek g. 20.30 - Eugene Ionesco
ŁYSA ŚPIEWACZKA
Teatr Konsekwentny, Warszawa
Łysa śpiewaczka to jeden z najbardziej znanych dramatów mistrza absurdu Eugene Ionesco. Bohaterowie w tym przedstawieniu znajdują się w sytuacjach najbardziej zwyczajnych, a nawet banalnych, więc relacje między nimi powinny być proste i jasne: dom, rodzina, znajomi z pracy, proszona kolacja, wspólny wieczór, mile spędzony czas na rozmowach i zabawie... Nic bardziej mylącego. Między ludźmi potrzebna jest możliwość komunikacji. Z tym bywa najtrudniej. Absurdalne i groteskowe sytuacje piętrzą się i doprowadzają na przemian do sytuacji komicznych i tragicznych.
Czas spektaklu: 70 min. bez przerwy

występują:
Aldona Machnowska-Góra, Anna Stanisławska, Antoni Barłowski,
Jerzy Łazewski, Arkadiusz Wrzesień

Reżyseria i scenografia:
Teatr Konsekwentny

23 sierpnia 2005 wtorek g. 20.00 - PASOLINI
Monodram na motywach tekstów Piera Paolo Pasoliniego
Teatr Konsekwentny, Warszawa
Pier Paolo Pasolini, Włoch, reżyser, wizjoner, skandalista, twórca m.in. sławnego Salo albo 120 dni Sodomy. Spektakl Pasolini – modlitwa na zlecenie przedstawia trzy historie. Pierwsza to opowieść o chłopaku z zakazanej dzielnicy, amoralnym, okrutnym i fascynującym. Druga- to samba o ojcostwie, o wzięciu na siebie odpowiedzialności i robieniu wszystkiego, by ją z siebie zrzucić. Wreszcie trzecia: portret artysty – walczącego z niepokojem, tworzącego świat za pomocą wyobrażeń i wspomnień, szukającego dla niej właściwej formy.
Spektakl jest pozszywany z różnych skrawków portretem twórcy. Zlepiają je nie tyle elementy biograficzne, co ważne fragmenty jego twórczości: opowiadań, poezji i esejów o filmie.

Występuje:
Jerzy Łazewski

Reżyseria :
Konrad Niciński

23 sierpnia 2005 wtorek g. 21.30 - TOPORLAND
Unia Teatr Niemożliwy, Warszawa
„To krótkie, bo zaledwie czterdziestominutowe dziełko, rozpoczyna wyjście na scenę muzyków. Po rozstawieniu pulpitów i ukłonie, jak na koncert przystało, rozpoczyna się animowanie ogromnego rulonu z tektury. Przebiega ono w rytm muzyki wykonywanej na żywo przez Bogdana Szczepańskiego. Muzyka i obraz dopełniają się wzajemnie w stopniu doskonałym. Zresztą sami twórcy nadali swemu przedstawieniu podtytuł Suita na Tekturą i Kontrabas. Dwójka animatorów rozkłada partyturę, która w tym wypadku składa się z serii grafik.”

scenariusz i inscenizacja:
Wojciech Olejnik

26 sierpnia 2005 piątek g. 21.00 - Molier
SZELMOSTWA SKAPENA
Teatr Montownia, Warszawa
"Molierowskie »Szelmostwa Skapena« to więcej niż popis aktorskiego rzemiosła. Aktorom udaje się nie tylko naśladować znane z XVI-wiecznych rycin figury komedii dell'arte, te wszystkie postaci pochylonych przez wiek starców, sprężystych amantów i ruchliwych arlekinów. Potrafią dotrzeć do istoty tego gatunku - lazzi, czyli gagów. W ich wymyślaniu są niezawodni."
Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza

Występują:
Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki

Opracowanie tekstu i inscenizacja:
Teatr Montownia

27 sierpnia 2005 sobota g. 19.00 - 5 POKAZÓW WARSZATOWYCH*
Beata Bójko –Teatr Druga Strefa
Man’s world
Występują: uczestnicy warsztatów LAT 2005

Anna Dorota Dąbek, Marek Chodaczyńsk – Unia Teatr Niemożliwy
Horror
Występują: uczestnicy warsztatów LAT 2005

Jerzy Łazewski – Teatr Konsekwentny
Brzuch Morza
Występują: uczestnicy warsztatów LAT 2005

Anna Piotowska – Teatr Tańca Dystans
Teatr Tańca
Występują: uczestnicy warsztatów LAT 2005


Maciej Wierzbicki – Teatr Montownia
Cztery lata w dziesięć dni
Występują: uczestnicy warsztatów LAT 2005

*kolejność pokazów oraz ich tytuły mogą ulec zmianie



Spektakle prezentowane w LE MADAME
Ul. Koźla 12

20 sierpnia 2005 sobota g. 19.00 - Atelier przy Teatrze Druga Strefa, Warszawa
Sylwester Biraga
TELEPHONES 2
Kolejna propozycja Atelier przy Teatrze Druga Strefa, która miała swoją premierę 2 kwietnia 2005 roku w Teatrze Des Doms w Avignonie, podczas festiwalu Les Pheripheriqes zorganizowanego przez Compagnie Mises en Scene.

Telephones 2 to spektakl multimedialny, opowiadający o współczesnym świecie zdominowanym przez najnowsze osiągnięcia techniki. Tytułowy telefon stał się nieodzownym przedmiotem każdego człowieka, bez którego trudno dziś funkcjonować. Dawniej telefon służył do komunikacji między ludźmi, czy dziś mając go w kieszeni, nie zapominamy o drugim człowieku. Czy telefony, internet nie stanowią, paradoksalnie, zagrożenia dla kontaktu między ludźmi...

Czy człowiek nie staje się powoli ciągiem zer i jedynek, biegnących w przewodach, czy też unoszących się na falach magnetycznych?

Występują:
uczestnicy zajęć Atelier przy Teatrze Druga Strefa oraz David Foulkes.

Spektakl przygotowany ze środków finansowych Komisji Europejskiej program KULTURA 2000

Czas trwania: 55 minut
Język: angielski, francuski, polski

21 sierpnia 2005 niedziela g. 19.00 - Obok
Teatr Impresja, Zegrze
Spektakl pt "Obok" składa się z czterech etiud.Każda porusza inną tematykę. Elementem łączącym poszczególne sceny jest postać przewodnika muzealnego, natomiast podsumowaniem jest pisenka wykonywana przez zjawę. Reżyser starał się ukazać problemy, które społeczeństwu są powszechnie znane, lecz na temat których milczy. Między innymi homoseksualizm, czy przyczyny samobójczej śmierci. W spektaklu, poprzez zastosowanie minimalizmu scenograficznego, na pierwszy plan wychodzi aktor, na którym spoczywa odpowiedzialność zbudowania i oddania emocji".

Reżyseria:
Betina Dubiel

Scenariusz i scenografia:
Teatr Impresja

24 sierpnia 2005 środa g. 19.00 - DESCRIPTION DE L`OMME
Autor: Jacques Rebotier
Spektakl grupy teatralnej JEUNES ADULTES przy teatrze MISES EN SCÈNE

Opis człowieka jest nazwą niewielkiej, dwudziestowiecznej encyklopedii napisanej przez wiewiórkę, a może owada z kosmosu? Spisane z naiwną szczerością obserwacje „Człowieka” zostały przedstawione w trzydziestu trzech rozdziałach, i opowiedziane niezwykle melodyjną i wesołą poezją Jacques’a Rebotiera.

Występują: Rachid El Ghalmi, Sanaa El Seffah, Edith Leparquier, Audrey Sallefranque, Karine Sallefranque, Sylvia Sallefranque, Vincent Truel, Benjamin Vidal
Reżyseria: Catherine Monin et Laurent Dallias

Video: Thierry Otin

Spektakl przygotowany ze środków finansowych Komisji Europejskiej program KULTURA 2000

Czas trwania 30 minut
Język: francuski, polski


24 sierpnia 2005 środa g. 20.15 - JA, CÓRKA RASPUTINA
Teatr Druga Strefa, Warszawa
Opowieść o losach Marii Rasputiny, córki legendarnego Rasputina. Ostatni dzień z życia Marii – wspomnienia, niczym klisze pamięci przywołują Rosję za czasów panowania cara Mikołaja, Rosję podczas Wielkiej Rewolucji Październikowej i losy emigracji rosyjskiej po 1918 roku. Wstrząsająca historia córki „świątobliwego starca” zamordowanego przez Puryszkiewicza i Jusupowa.

Sztuka specjalnie napisana dla Teatru Druga Strefa przez ormiańskiego dramaturga Rafaela Akobdżaniana na stałe mieszkającego w San Francisco.

Występują:
Beata Bójko, Małgorzata Charzewska, Emilia Krakowska, David Foulkes, Jakub Wons/Mirosław Sikora


Reżyseria i scenografia:
Sylwester Biraga

Autor:
Rafael Akobdżanian

Przekład:
Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska

Czas trwania 50 minut.
Język: polski

24 sierpnia 2005 środa g. 22.00 - LAWRENCE WASSER, Bruksela
koncert
Lawrence Wasser to czwórka ludzi, tworzących mieszaninę muzyki dance i rockandroll`a – nazywających to co grają „primitive disco”. Cała czwórka mieszka obecnie w Brukseli, choć nie wszyscy się tam urodzili. Koncertują głównie w Belgii, Francji i Niemczech. Po raz pierwszy zagrają w Warszawie 24 sierpnia 2005 o 22.00 w Le Madame.

25 sierpnia 2005 czwartek g. 19.00

26 sierpnia 2005 piątek g. 17.30

EL BARIO
Atelier „El Bario” Theatre Ocean Nord, Bruksela

Przez 12 miesięcy, w każdy poniedziałek i czwartek, 27 osób spotykało się, aby stworzyć i opisać postaci, spotkania, autentyczne historie i rodzinne sekrety: wszystkie te elementy składały się na obraz dzielnicy (a może jest to wieś? Nie do końca wiadomo.), gdzie życiowa zaradność była jedyną nadzieją wobec wszechobecnej niepewności. W tej dzielnicy mieszka Dadymon, przywódca gangu kradnącego towary z supermarketów; tutaj poznajemy także grupę dzieci pozostawionych samym sobie – codziennie przyjeżdża do nich nauczyciel, aby przeprowadzić godzinną lekcję w swojej „szkole na kółkach”. Jest też sklepikarz, który niedawno się tu wprowadził; jest fryzjer domowy, którego marzeniem jest aby jego nazwisko stało się marką szamponu. W dzielnicy odbędzie się prawdziwy ślub i wystąpi orkiestra złożona z najprzeróżniejszych instrumentów, jakie udało się wygrzebać na strychach lub znaleźć na śmietnikach. I jeszcze zjawią się zbierający materiał dziennikarze (albo fotografowie albo socjologowie albo ludzie teatru) – jednak historie opowiadane im przez mieszkańców dzielnicy nie zawsze są prawdziwe.

Trwające rok przygotowania grupy teatralnej „El Barrio”* przyniosły w efekcie nowy „reportaż teatralny”, którego tematem jest dzielnica lub, właściwie, podstawy na których powstaje społeczność dzielnicy, rozwija się i próbuje określić własną tożsamość. Uczestnicy projektu spędzili dużo czasu, siedząc wokół wielkiego stołu w pewnym barze, wyposażeni w długopisy, czyste kartki i... własną wyobraźnię. Następne spotkania odbywały się już w sali prób Théâtre Océan Nord w dzielnicy Schaerbeek w Brukseli, gdzie młodzi autorzy starali się nadać bohaterom swojej historii naturalne rysy i tchnąć w nich życie. Wiele rzeczy trzeba było jeszcze zmienić, poprawić, a nawet całkowicie odrzucić, aż w końcu uczestnicy projektu mogli powiedzieć: „To nasz teatr”. Potrzebowali jeszcze dużo czasu, potrzebowali wszystkich poniedziałkowych i czwartkowych spotkań, aby dobrze opracować przedstawione opowieści, aby stworzyć naprawdę wyjątkowe historie, aby całość była żywa i prawdziwa, ale daleka od codzienności. Tutaj rzeczywistość łączy się z poezją; tutaj przemoc miesza się z komedią. Cały ten czas był potrzebny, aby pewnego dnia ich dzieło ujrzało światło dzienne, i aby wszyscy mogli się poczuć jego współautorami i współuczestnikami. Teraz musieli tylko zmierzyć się ze swoim tekstem, dopracować jego strukturę, wypełnić go radością i szaleństwem.

* Grupa teatralna „El Barrio” jest złożona z osób mieszkających w dzielnicy Schaerbeek w Brukseli. Grupa powstała z inicjatywy Théâtre Océan Nord, którego dyrektorem jest Isabelle Pousseur (w teatrze pracuje również jako reżyser).

Uczestnicy projektu: Mohamed Agounadh, Andrea Bellagamba, Hafid Boumédien, Damienne Brohée, Madeleine Camus, Marie Decleire, Laura De Clerk, Viviane Defosset, Sabrina Dhont, Mohamed Elkadi, Assia El Mhaier, Rachid Faratou, Redouan Fettouh, Abdel Gandouz, Soraya Gandouz, Mehdi Gandouz, Olivia Lemmens, Celia Miels, Faustine Noiret, Matteo Ribo, Romane Rombaux, Camille Termonia, Martin Thomas, Jean-Bastien Tinant, Juliette Vanpeteghem, Ecaterina Vidick, Jessica Willocq.

Opieka artystyczna: Isabelle Pousseur, Rosa Gasquet, Amid Chakir; współpraca: Guillemette Laurent
Scenografia: Christophe Wullus
Kostiumy: Caroline Coté
Oprawa muzyczna: Christophe Morisset
Inspicjent: Nicolas Sanchez
Rekwizyty: Virginie Strub


Przedstawienie „El Barrio” zostało przygotowane i wystawione w grudniu 2004 r. w Théâtre Océan Nord w Brukseli podczas trzeciej edycji spotkań grup teatralnych Rencontres d’Ateliers, zorganizowanych we współpracy z partnerami teatru: teatrem Mises en scène (Awinion) i Teatru Druga Strefa (Warszawa).

Czas trwania 2 godziny 20 minut
Język: francuski (napisy po polsku)

Wydarzenia w Cafe Iluzjon
Ul. Narbutta 50A

17 sierpnia 2005 środa g. 19.00 - Poczytaj mi mamo
Perforamance
Arti Grabowski, Kraków Artur ARTI Grabowski - od ośmiu lat zajmuje się performance, sztuką wideo oraz instalacjami. Zrealizował blisko 80 performance, akcji, spektakli prezentowanych między innymi w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Meksyku, USA. Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance "Zamek wyobraźnii", Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Alternatywnych "A'part". Od dwóch lat związany z teatrem alternatywnym "Porywacze ciał"."
„Grabowski zrobił performance pt. „Książki są lepsze od filmów. Chyba...”, podczas którego artysta pokazał niebywałe ekstremum przeżyć jakie człowiek może doznać podczas czytania. Akt utrudniany był wciąż nowymi przeszkodami, jakie zadawał swojemu ciału. Jednak mimo poważnych utrudnień czytanie wychodziło zwycięsko z każdej opresji. Przerośnięty dramatyzm zakończył się głośną eksplozją wielkiego balonu w którego wnętrzu znajdowała się głowa artysty. W ramach ogólnego paradoksu na wszystkich posypało się kolorowe konfetti." Agnieszka Okrzeja


17 sierpnia 2005 środa g. 20.00 - Wernisaż malarstwa
Justyna Neyman, Warszawa
Justyna Neyman - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, wydział Grafiki, dyplom u prof. Janusza Stannego w 1997 roku. Jej malarstwo utrzymane jest w pogodnym bajkowym nastroju. Znakomita technika a przede wszystkim oryginalność zapewnia obrazom powodzenie – „Chciałabym aby moje prace były wytchnieniem dla widza i skłaniały do uśmiechu”. Justyna Neyman wystawia obrazy poza oficjalnym galeryjnym obiegiem by dotrzeć nie tylko do znawców, zgodnie z opinią „Odbiorca na sztuce nie musi się znać. Jedyna ocena to - podoba się lub się nie podoba”. Bezpretensjonalne i sympatyczne obrazy Justyny Neyman znakomicie wpisują się w tę formułę.

22 sierpnia 2005 środa g. 22.30 - POKAZ FILMÓW
Julia Kowalski, Paryż
Julia Kowalski jest absolwentką szkoły filmowej w Montaigu. Swoje pierwsze przedsięwzięcie, “Zombie Nation” zrealizowała w 2000 roku. Miał to być typowo amatorski, jak sama określa jej pierwszy śmieszny horror, który dzięki dużemu zainteresowaniu, stał się równocześnie jej pierwszym profesjonalnym filmem.
Kolejnym sukcesem był film, który Julia zrealizowała w Polsce, chcąc poznać i opowiedzieć historię swoich dziadków. “Międzylesie” zostało pokazane m.in. na festiwalu w Centrum Pompidou w Paryżu.
Ostatnim przedsięwzięciem jest film p.t. “Sans Bruit” (“Bez dżwięku”), przy którym Julia nieco zmieniła formę działania, poświęcając dużo czasu na pracę z aktorami. Dla niej samej jest to w pewnym stopniu historia o jej mamie.
Poza tym Julia zajmuje sie reżyserią reportaży, m.in. dla telewizji ARTE (głownie o wydarzeniach kulturalnych lub muzycznych), teledysków, a także obserwacją okiem kamery pracy teatrów eksperymentalnych.

Porthos. Salon Kapelusz i Czapka
Ul. Marszałkowska 9/15

18 sierpnia 2005 czwartek g. 19.00

Moje miasto
Instalacja teatralna

Atelier przy Teatrze Druga Strefa, Warszawa

Instalacja:
Sylwester Biraga

Wykonanie:
Uczestnicy warsztatów Atelier przy Teatrze Druga Strefa

Zwariowane życie w przestrzeni miejskiej. W „Moim mieście” aktorzy tworzą tę przestrzeń, powstaje instalacja. Obrazy, muzyka, ludzie wmontowani są w swego rodzaju satyrę na wielkomiejskie szaleństwo.





źródło: Teatr 2. Strefa
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting