www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-09-04, 09:00
Konstanty Laszczka (1865-1956) - w 140-tą rocznicę urodzin
Jeszcze przez 2 tygodnie (do 18 września) w Muzeum Łazienki Królewskie w gmachu Starej Kordegardy podziwiać będzie można twórczość jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, Konstantego Laszczki.

Na wystawie, o charakterze retrospektywnym, pokazano ponad 70 rzeźb w różnym formacie i materiale (marmur, brąz, drewno, terakota, gips, ceramika użytkowa, medale okolicznościowe i plakiety). Do ciekawostek należą obrazy, malowane przez artystę, a także fotografie z archiwów rodzinnych. Prezentowane dzieła Laszczki pochodzą z muzeów Warszawy, Krakowa, Płocka i Dobrego k. Mińska Mazowieckiego, gdzie znajduje się najokazalsza kolekcja prac tego artysty, a także dzieła z kolekcji prywatnych, niezmiernie rzadko udostępniane szerokiej publiczności. Wystawie towarzyszy katalog wystawianych prac.

Konstanty Laszczka (ur. 3 IX 1865, Makowiec Duży – zm. 23 III 1956, Kraków) od 1885 roku kształcił się w Warszawie w pracowniach Jana Kryńskiego i Ludwika Pyrowicza. Od 1889 r., jako stypendysta TZSP, kontynuował naukę w Paryżu (Académie Julian oraz École National et Spéciale des Beaux Arts). Interesował się twórczością J. Dalou i A. Rodina, który wywarł znaczny wpływ na jego twórczość. W 1896 r. na krótko powrócił do Warszawy, gdzie pracował jako nauczyciel modelowania i rysunku. Od r. 1899 aż do śmierci mieszkał i tworzył w Krakowie. Kierując katedrą rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych, prowadził pełną sukcesów działalność pedagogiczną (z jego pracowni wyszło kilka pokoleń znakomitych rzeźbiarzy, którzy zyskali sobie europejską sławę, między innymi Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski, Jan Szczepkowski i in.). Dwukrotnie pełnił funkcję rektora tamtejszej Akademii. Przyjaźnił się z marszałkiem Piłsudskim, który czynił dla artysty wyjątek, pozując mu osobiście i rozgrywając w nim w przerwach partie szachów.

Twórczość Laszczki była bogata i różnorodna - od niezwykle ważnych w jego artystycznym dorobku portretów osobistości współczesnych i historycznych (rzeźby pełnoplastyczne, medaliony i plakiety portretowe), akty i przedstawienia o tematyce rodzajowej, przez projekty pomników (z których kilka zrealizowano), medale okolicznościowe, aż po rzeźbę animalistyczną i ceramiczne figurki inspirowane folklorem, przedmiotów artystycznej ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Parał się też malarstwem i publikował prace z zakresu sztuki. Prace artysty wystawiane były na wielu wystawach polskich i zagranicznych, między innymi w Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Rzymie i Nowym Jorku .

Wystawa czynna codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), w godzinach 9.00-15.30. Wstęp wolny.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting