www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-09-13, 09:00
Fundacja ITAKA szansą na stracone nadzieje
 (Fundacja ITAKA)
Zdecydowałam się na napisanie artykułu o ITACE – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, ponieważ zakończył się okres wakacji. To właśnie w tym czasie możemy usłyszeć o problemie zaginięć. To właśnie w tym czasie rodzice powinni zwrócić większą uwagę na to jak ich pociechy spędzają czas wolny. Jest to bardzo ważne z tego względu, iż poprzez kontrolę i zapewnienie odpowiedniej opieki możemy uniknąć tragedii.

Fundacja Itaka rozpoczęła swoją działalność w 1999r.
Jako jedyna w całej Polsce zajmuje się kompleksowo problemem zaginięć.

Komu pomagają?
Pomagają ludziom dotkniętym problemem zaginięć. Duży nacisk położony jest bezpośrednio na osoby zaginione. Ale nie tylko. Pomoc udzielana jest rodzinom osób zaginionych oraz osobom zagrożonym zaginięciem (np. młodzieży myślącej o ucieczce lub osobom chorym na depresję). Działalność Itaki skupia się na środowiskach, które podatne są na problem zaginięć.


Jak pomagają?

1. Całodobowa linia wsparcia 0-801-24-70-70 lub 22-654-70-70.
Jest to ważne narzędzie pracy fundacji. Dzięki dotacji otrzymanej z Komisji Europejskiej, Fundacja ITAKA mogła rozszerzyć czas pracy z 12 do 24 godzin.
Przez całą dobę przy telefonie dyżurują pracownicy i wolontariusze ITAKI.
Poprzez rozmowę można uzyskać informacje na następujące tematy:
- jak organizować poszukiwania zaginionej osoby
- jak policja powinna prawidłowo zareagować na zgłoszenie zaginięcia.
Pracownicy linii wsparcia zbierają informacje od ludzi, którzy maja informacje o osobach zaginionych.
Codziennie przy telefonie dyżurują psychologowie, którzy udzielają wsparcia rodzinom osób zaginionych.
Oprócz psychologa dyżuruje prawnik, który udziela porad dotyczących kwestii prawnych.

Ważna informacja
Prawnik dyżuruje w każdą środę w godz. od 17.00 – 21.00.
Swój dyżur przy telefonie sprawuje również pracownik socjalny, który udziela informacji jak radzić sobie w trudnej sytuacji socjalno – bytowej.

Ważna informacja
Pracownik socjalny dyżuruje w każdy poniedziałek w godz. od 17.00 – 21.00
Istotne jest również to, że połączenie z linią wsparcia 0-801 z aparatów Telekomunikacji Polskiej, niezależnie od czasu rozmowy z każdego miejsca w Polsce wynosi 35 groszy.
Na numer linii nie można dzwonić z telefonów komórkowych.


2. Grupy wsparcia
Fundacja ITAKA stworzyła również grupy wsparcia skierowane do osób aktywnie poszukujących zaginionych bliskich oraz do osób pogrążonych w żałobie (osobna grupa wsparcia). W trakcie comiesięcznych spotkań rodziny wspierają się wzajemnie na różnych etapach prowadzenia poszukiwań, uczą się radzić sobie z trudnymi emocjami lęku, żalu, poczucia winy i bezradności oraz rozpaczy po stracie osoby bliskiej. Spotkania prowadzone są przez psychologów z Fundacji ITAKA.

3. Strona internetowa www.zaginieni.pl
Najważniejszym narzędziem pracy jest strona internetowa fundacji. To właśnie tutaj znajduje się Baza Danych Osób Zaginionych i NN (jedyny publicznie dostępny rejestr osób zaginionych i osób o niezidentyfikowanej tożsamości) i zamieszczone są fotografie zaginionych osób, które regularnie są aktualizowane. Poza tym można dowiedzieć się o wszystkich kampaniach i akcjach organizowanych przez Itakę.

Tak jak wcześniej wspomniałam organizacja prowadzi programy edukacyjne w środowiskach zagrożonych problemem zaginięć.

W dniu 25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci.

Symbolem pamięci o zaginionym dziecku i wyrazem solidarności z jego rodzicami jest kwiat niezapominajki. Po raz pierwszy wykorzystano ten symbol w Kanadzie w 1995 r.
Rozdano wtedy 2 miliony nasion kwiatów, które sadzono później na miejskich trawnikach.

Oprócz organizacji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego w Polsce, Fundacja Itaka prowadzi warsztaty "Nie uciekaj". Kierowane są do szkół (gimnazja, licea). Adresatami warsztatów jest młodzież, nauczyciele i rodzice.
Został stworzony portal internetowy pod adresem www.nieuciekaj.pl

Ważna informacja
Zainteresowane szkoły proszone są o kontakt z Panią Ewą Jakoniuk koordynatorem programu Nie uciekaj pod numerem tel. 654 – 70 – 70 bądź mailowo pod adresem ewa.jakoniuk@nieuciekaj.pl

Fundacja ITAKA była też pomysłodawcą i realizatorem kampanii „Depresja jest chorobą. Lecz depresję”. Depresja jest jedną z przyczyn zaginięć, stąd pomysł kampanii oraz utworzenie na stronie ITAKI www.leczdepresje.pl portalu poświęconego depresji oraz uruchomienie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania.

Ważna informacja
W każdy poniedziałek i czwartek pod numerem Antydepresyjnego Telefonu Zaufania 654–40-41, w godz. 17.00 – 20.00 dyżurują lekarze psychiatrzy.


Itaka prowadzi działalność wydawniczą. Kilka razy w roku wydawany jest informator dla noclegowni i schronisk pt.: „Zaginieni”. W broszurce zamieszczone są fotografie zaginionych osób. Odnosi ona dużą skuteczność. W 25% sprawy się wyjaśniają. We wrześniu 2004 roku projekt „Broszura – poszukiwanie zaginionych” otrzymał nagrodę główną w pierwszej edycji Konkursu na Dobrą Praktykę organizowanego przez Ministerstwo Polityki Społecznej.

W 2003 roku, Fundacja ITAKA została wyróżniona w konkursie Pro Publico Bono na najlepszą organizację charytatywną za działalność z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej.


Gdzie zamieszczone są informacje o Itace?
Najwięcej danych na temat działalności Fundacji ITAKA można znaleźć na stronie internetowej www.zaginieni.pl. Informacje na temat fundacji można również odnaleźć w co drugi piątek w Gazecie Wyborczej oraz w pismach branżowych dla policjantów, kolejarzy i taksówkarzy. Numer telefonu Fundacji ITAKA zamieszczono w książce telefonicznej oraz w rubryce ‘telefony zaufania’ w Gazecie Wyborczej. Informacje o ITACE znajdują się również na końcowych planszach programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. We wszystkich komisariatach w Polsce były wywieszone tabliczki informujące o Fundacji ITAKA, zawierające adres strony www.zaginieni.pl oraz numer (22) 654 70 70.

Podsumowanie
Fundacja ITAKA pełni bardzo ważną funkcję w poszukiwaniu osób zaginionych. Poszukuje zaginionych, pomaga rodzinom oraz policji w organizacji poszukiwań. Dzięki pracownikom i wolontariuszom fundacji wiele osób odnalazło swoją „Itakę”…powróciło do domu.
Każdy może pomóc w odnalezieniu osób zaginionych.
Może odszedłeś wiele lat temu z domu a teraz obawiasz się powrotu?
A może jesteś kimś kto może pomóc w odnalezieniu osoby zaginionej?
Może ktoś z Twoich bliskich zaginął i nie wiesz jak masz się zachować i gdzie szukać pomocy?

Po prostu skontaktuj się z Fundacją Itaka a zostanie Ci udzielona profesjonalna pomoc. Wszelkiej pomocy ITAKA udziela bezpłatnie.

Autorka
Karolina Pszczoła
wolontariuszka Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia
dla dzielnicy Wola Urzędu m. st. Warszawy

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
24h linia wsparcia - 0 801 24 70 70
http://www.zaginieni.pl

tel. (22) 654 70 70, fax: (22) 654 79 73
skr. poczt. 127, 00-958 Warszawa 66
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting