www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-09-25, 09:00
Kryterium Wisły cz. III - Ujście Świdra już dziś
Już dziś (25.09) z Portu Czerniakowskiego rusza Trzeci rajd Kryterium Wisły. Start o godz. 11 z drewnianego mostku vis a vis Torwaru. Tym razem pojedziemy w górę rzeki aż do ujścia Świdra.

Opis trasy:
-----------
Z terenu dawnej Stoczni Czerniakowskiej pojedziemy wokół Stacji Pomp Rzecznych na łuk Siekierkowski, tam przyjrzymy się czynnym i nieczynnym piaskarniom. Zwiedzimy Port Żwirowy WZEK, gdzie dogorywa słynna pogłębiarka Chudy Wojtek. Rzucimy okiem na otoczony Łachą Siekierkowską Fort Augustówka. Najnowszym mostem przedostaniemy się na Gocław i ominąwszy wałem przystanie wędkarskie i kajakowe zanurzymy się w roślinności Kępy Wieloryb. Trasa prowadzi w górę nieujarzmionej rzeki pozbywającej się tu skutecznie betonowej regulacji. Gdzie znika beton, wierzby bronią brzegu przed erozją. Łęgowy las, tajemnicze dzikie plaże, czysta woda i niewiarygodnej urody rezerwat Wyspy Zawadowskie. Tu wypoczywają ptaki powracające do Afryki. A to wciąż Warszawa! Wiekowe topole i dżungla nadrzecznych łęgów w Skrzypkach. W Józefowie zobaczymy jak znika zasypywane gruzem i ziemią Jezioro Łacha! Oganiając się od bobrów pokonamy w bród stare koryto Świdra i przez morze traw przepłyniemy do rezerwatu Wysp Świderskich. Ścieżka wzdłuż piaszczystego klifu urywa się, co chwila w rzece. W planie: wylegiwanie się na bezkresnej plaży, podsłuchiwanie ptaków siewkowatych i zachód słońca nad rzeką kilometrowej szerokości... Można będzie obejrzeć przęsło drewnianego mostu z 1939 roku - miałby dziś 66 lat i pale po przeprawie Armii Czerwonej z 1945. Trasa ma ok. 25 km w jedną stronę, ale teren nadwiślański... Powrót ze wsi Górki u ujścia Świdra przez łęgi i Wałem Miedzeszyńskim. W dowolnym momencie wyprawy istnieje możliwość powrotu autobusem MZA. Należy mieć bilet podmiejski, rowery jadą za darmo.

Historia:
-----------
Pierwsze Kryterium Wisły odbyło się w sierpniu 2004 z okazji rocznicy odkupienia od WTW za symboliczna złotówkę, zatopionej wówczas, barki Herbatnik. Zachęceni przez uczestników drugiego Kryterium Wisły (21 sierpnia 2005 - 150 osób) organizujemy kolejną nadwiślańską wyprawę rowerową. Apelujemy o drobne do puszki na zorganizowanie następnego rajdu...

Idea:
-----------
Ideą rajdu Kryterium Wisły jest przybliżenie Warszawiakom mało znanych i słabo dziś dostępnych, choć niezmiernie cennych przyrodniczo terenów nadwiślańskich w Stolicy i w jej okolicy. Chcemy, aby Warszawiacy wiedzieli, że międzywale Wisły jest fragmentem bardzo ważnego korytarza ekologicznego, którym wędrują zwierzęta ( min.: ptaki z Afryki południowej do północnej Skandynawii) i podlega ono ochronie w ramach programu Natura 2000. W obrębie miasta znajdują się dwa Wiślane rezerwaty ornitologiczne, których istnieniu zagraża nadmierny niekontrolowany pobór piasku z rzeki i prymitywna regulacja. Naszym celem jest ochrona dzikiej wiślanej przyrody poprzez prawidłowe, zgodne z zasadami ekologii, zagospodarowanie terenów nadrzecznych w Warszawie dla rekreacji i wypoczynku. Pierwszym krokiem miasta nad Wisłę powinno być oczyszczenie brzegów rzeki ze śmieci i wysypisk gruzu, ochrona łęgów przed pożarami i wycinką drzew oraz powstrzymanie najazdu samochodów na brzegi Wisły. Postulujemy utworzenie wzdłuż obu brzegów (50 km!) ciągłych tras pieszych, rowerowych i konnych oraz uruchomienie przepraw promowych na wysokości Wilanowa i Czerniakowa. Łęgi powinny być zachowane w formie Parku Nadwiślańskiego obejmującego miedzywale Wisły w całej Warszawie. Kryterium Wisły to poznanie miasta od strony rzeki a przede wszystkim poznanie rzeki w mieście.

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting