www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-10-08, 10:10
W Warszawie działa pogotowie dla zwierząt
Renata Cegłowska, Gazeta Wyborcza, 07-10-2005

Ranne i ciężko chore zwierzęta mogą przeżyć! Po Warszawie już jeździ profesjonalnie wyposażony ambulans dla psów i kotów.

Janusz Orzechowski stracił dwa psy. Jeden został dotkliwie pogryziony, drugi zdechł z powodu skrętu żołądka. Oba psy można było uratować, gdyby z pomocą szybko przyjechała profesjonalnie wyposażona karetka. Niestety, takiej w Warszawie nie było.

- Wtedy postanowiłem zacząć działać sam. Zmobilizował mnie także ten tekst - pan Janusz pokazuje kserokopię artykułu o potrąconym przez samochód psie, który siedem godzin czekał na pomoc.

Choć Orzechowski nie jest weterynarzem, założył całodobową, prywatną lecznicę Psi Los. Dysponuje ona własnym ambulansem wyposażonym w stół operacyjny, dwa komplety potrzebnych do zabiegów narządzi, tlen, narkozę, sprzęt do reanimacji i niezbędne leki. W innych lecznicach funkcję "ambulansów" pełnią najczęściej prywatne samochody weterynarzy wożących w nich jedynie torbę lekarską. - Koszt przyjazdu karetki to 100 zł w dzień, a 150 zł w nocy. Do tego trzeba dodać koszty leków. Płacą właściciele zwierząt - dodaje Janusz Orzechowski.

Karetką jeżdżą weterynarze zatrudnieni przez właściciela lecznicy. Psi ambulans działa od trzech tygodni. Lekarze mają coraz więcej wezwań. Na przykład do kota, którego ktoś dla żartu wyrzucił z piątego piętra.

- Chcę powołać zespół prawny przy lecznicy, aby można było od razu reagować na przypadki maltretowania zwierząt - mówi Orzechowski.

Warszawskim zwierzakom nie wystarczy jednak tylko jeden, nawet najlepiej przygotowany, ambulans. To za mało. Na Paluchu przygotowywany jest przetarg na kolejny ambulans. - Do końca roku powinniśmy już dysponować taką karetką - mówi Wanda Dejnarowicz, dyrektor schroniska.

Informacji o lecznicy można szukać na stronie internetowej www.psilos.pl; telefon alarmowy, czynny całą dobę: 0-660 444 111.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: gazeta.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting