www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-11-04, 12:06
Miliard na warszawskie biurowce
Michał Wojtczuk, Gazeta Wyborcza, 04-11-2005

Jeśli inwestować, to tylko w stolicy - zachodnie firmy wyłożą w tym roku prawie miliard euro na wynajem biur. Wszystkie są rozchwytywane w rekordowym tempie. Czy ten głód nasycą nowe inwestycje dla białych kołnierzyków?

- W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku firmy zainwestowały w biura w Warszawie ponad 600 mln euro, do końca roku prawdopodobnie wyłożą kolejne 300 mln euro - informuje Eliza Bingul z firmy Colliers International. Dane te pochodzą z opublikowanego wczoraj raportu o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. - Prawdopodobnie w tym roku na rynku transakcji biurowych padnie rekord - przewiduje Eliza Bingul.

Do września białe kołnierzyki zawarły umowy na ponad ćwierć miliona metrów kwadratowych biur. Ponad połowa tych transakcji to nowe umowy najmu, takie jak ta, którą podpisał niedawno polski oddział amerykańskiego koncernu Tyco Healthcare. Firma zajęła półtora piętra w budynku Mistral przy Al. Jerozolimskich we Włochach. Karol Bartos z firmy DTZ, który szukał siedziby dla Tyco tłumaczy, że zależało mu na stosunkowo tanim obiekcie poza centrum, o wysokim standardzie. - Mistral spełnił większość wymagań - przyznaje.

Dzięki tej umowie 70 proc. powierzchni Mistrala ma już najemców, a inwestor, firma Karimpol zabrała się za budowę kolejnego biurowca o nazwie Passat.

Rekordowe tempo zawierania transakcji, na które zwraca uwagę Eliza Bingul sprawia, że w Warszawie spada ilość biznesowych pustostanów. I to nawet mimo tego, że do końca roku przybędzie aż 170 tys. m kw. powierzchni dla ludzi interesu! Według najnowszych danych Colliers International tylko mniej niż jedna dziesiąta wszystkich biur nie miała najemców. To średnia dla całej Warszawy, bo w budynkach poza centrum wolne jest tylko ok. 6,5 proc. miejsca. Ostatnio tak niski wynik zanotowano aż sześć lat temu.

Więcej w Gazecie Wyborczej

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: gazeta.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting