www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-11-10, 09:00
O Holender, 377 lat minęło!
Tak, to już 377 lat minęło odkąd Holendrzy osiedli na Saskiej Kępie! Fundacja Ja Wisła zaprasza z tej okazji, w sobotę 12 dnia miesiąca listopada, na wydarzenie:

Droga ze Starej Warszawy do Domu Holenderskiego na Saskiej Kępie.

Śladem holenderskich osadników z 1628 r przejdziemy ze Starego Miasta brzegiem Wisły na Saską Kępę. Nie ukrywamy: trasa jest bardzo trudna i emocjonująca. Mile widziane stroje kolonistów z XVII w. Niezbędne dobre buty, latarki, lampiony lub pochodnie /godzina wieczorna/ Czas przejścia ok. 3 h. Na koniec kubek gorącego kakao w prawdziwym Domu Holenderskim na Saskiej Kępie.

1. Osadnicy zbiorą się na Gnojnej Górze u wylotu ul. Dawnej / Stare Miasto, taras widokowy na skarpie za Katedrą Św. Jana / w sobotę 12 listopada o godz. 15

2. Akt prawny Magistratu Starej Warszawy, powagą majestatu Króla Jana Kazimierza potwierdzony odczyta Rafał Nowakowski.

„ ...Grunt na Zawiślu, Kempą z dawna zwany, chrostem zarosły, który miastu żadnego pożytku nie czyni, i owszem przez ludzi swawolnych jest wyrębiony i zniszczony a ten z dawna według praw i przywilejów, szczodrobliwie przez świętej pamięci Książąt Mazowieckich, miastu temu ze wsią Szulcem nazwaną należy, na usilną prośbę Olędrów tej Kępy wykopania i na niej się osadzenia pozwoliliśmy i pozwalamy...”

3. Śmiało przejdziem Wisłę Mostem Śląsko-Dabrowskim, by ostatni rzut oka na panoramę Starej Warszawy w blasku zachodzącego słońca uczynić. Z końca samego, ostrogi w środek nurtu rzeki sięgającej.

4. Małym mostkiem nad ujściem Łachy Kamionkowskiej przedostaniemy się na wielką wiślaną Kępę, zwaną do 1628 roku Kępą Solecką, później zaś przez ponad 150 lat Kępą Holendry, a na koniec Saską.

5. Dalej brzegiem Wilczej Wyspy przez chrosty, mosty, łachy i tamy, aż dotrzemy do ul. Katowickiej, gdzie ogrzejemy się w Domu Holenderskim popijając kakao i rozmawiając o zapomnianej kulturze Mennonitów – holenderskich gospodarzy z nad Wisły.

6. Historię i kulturę osadników przybliżą znamienici goście, wśród nich prof. Ryszard Żelichowski.

Przemysław Pasek
Fundacja Ja Wisła

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting