www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-11-12, 11:20
Wystawa pamiątek zebranych przez Muzeum Powstania Warszawskiego
Karol Kobos, Gazeta Wyborcza, 11-11-2005

Ślubne obrączki z łusek pocisków, flaga ze śladami krwi sanitariuszki, która ją nosiła - od dziś niezwykłe pamiątki można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.

9 listopada 2003 r. na ulicach stolicy pojawiły plakaty z pytaniem "Czy Zachowasz Nas w Pamięci, Warszawo?". Miały one zachęcać powstańców, by przekazali swoje pamiątki tworzonemu właśnie Muzeum Powstania Warszawskiego.

W elektrowni tramwajowej przy ulicy Grzybowskiej jeszcze nic nie zapowiadało, że takie muzeum powstanie.

- Zobaczyłem tłumy starszych ludzi czekających w kolejkach, by oddać nam swoje pamiątki, i poczułem, że musi się udać - wspomina Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum.

Oddawali to, co przez 60 lat przechowywali w ukryciu jak relikwie. Zdarzały się sytuacje niezwykłe.

- Najbardziej wzruszyło mnie spotkanie z osobą, która walczyła w jednym oddziale z moim dziadkiem - opowiada Hanna Zaremba z pracowni historycznej muzeum.

Dziś w gablotach można oglądać broń, mundury, listy ze znaczkami powstańczej poczty polowej i ordery, m.in. podarowane niedawno odznaczenia Stefana Korbońskiego. Na ścianach wiszą podarowane zdjęcia oraz tablice z nazwiskami blisko 2 tys. darczyńców. Są też pamiątki niezwykłe jak przedwojenny aparat rentgenowski ze szpitala polowego. A wszystko to stanowi niewiele ponad 1 proc. zbioru 16 tys. pamiątek, które trafiły do muzeum dzięki publicznej zbiórce.

Ekspozycję podzielono na kilka części, m.in. zainscenizowano szpital polowy. W osobnej gablocie znalazły się przedmioty religijne takie jak święte obrazki z komunii udzielanej w schronie czy obrączki ślubne wykonane naprędce z łusek pocisków.

Wystawę można oglądać do 2 stycznia 2006 r.

- Planujemy powtarzanie jej co roku. Eksponatów na pewno nam wystarczy, tym bardziej że zbiórka trwa i wciąż dostajemy kolejne - zapewniają pracownicy muzeum.

Muzeum Powstania Warszawskiego (Grzybowska 79) czynne jest w czwartek od godziny 10 do 20, a w poniedziałek, środę oraz od piątku do niedzieli od 10 do 18

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: gazeta.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting