www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-11-16, 12:34
Z Niebywałej Wysokości w Pruderii
Daniił Charms Z NIEBYWAŁEJ WYSOKOŚCI
utwory Daniiła Charmsa w tłum. Jerzego Czecha, zaczerpnięte ze zbioru "Pijcie ocet, panowie", Oficyna Literacka, Kraków 1997

17 listopada, Pruderia / Fort M / ul. Racławicka 99, g. 20.00

występują:
Bartłomiej Bobrowski, Paweł Koslik, Łukasz Lewandowski

wizualizacje: Wizja System/ Julia
muzyka: DJ Burn

scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski

Spektakl powstał w Teatrze Narodowym w ramach cyklu Liryka. Reaktywacje

W styczniu 1928 r. odbył się pierwszy wieczór oberiucki, który Charms zapowiadał, stojąc na gzymsie najwyższego piętra Domu Prasy. (...) Przez pierwszą godzinę poeci czytali wiersze, tyle, że Wwiedienski czytał je po wyjściu z olbrzymiej szafy, a Charms czynił to samo, siedząc na niej z głową okrytą kołpakiem, jaki nakłada się na imbryk z herbatą, żeby prędko nie wystygła. Wejść na szafę i obserwować świat było zaleceniem oberiutów.
Wierząc, że sztuka to szafa zapraszamy na ten wyjątkowy wieczór w aurze rosyjskiego skandalu!

Daniił Charms, urodzony w 1905 roku w Petersburgu, czołowa postać grupy artystycznej OBERIU, która rozpoczęła działalność w Leningradzie w drugiej połowie lat 20-tych. Następcy Gogola i futurystów, zbuntowani przeciwko dominującym w życiu literackim symbolistom, a zarazem przeciw coraz silniejszej presji rodzącego się już socrealizmu, poeci OBERIU uprawiali z pozoru rodzaj makabrycznej zabawy artystycznej. Z czasem zabawa okazała się opisaniem zadekretowanej i wymierzonej przeciw ludziom rzeczywistości, pełnej rażących sprzeczności. "Zabawa" okazała się posępna również w zwykłym sensie: wielu członków grupy uwięziono, niektórych skazano na zesłanie i zamęczono. Poezja i proza Charmsa to nieustanna prowokacja wobec praw i obyczajów codzienności, podważanie przyjętych hierarchii znaczeń, żonglowanie automatyzmami językowymi i zastygłymi sensami. Tematem tej ostentacyjnie alogicznej poezji jest absurdalność, okrucieństwo i groteskowość świata. Aresztowany w 1941 roku, Charms zmarł z głodu w więzieniu podczas blokady Leningradu.
Igor Gorzkowski, urodzony w 1971 roku w Warszawie. Jest reżyserem i dramaturgiem, współtwórcą Studia Teatralnego Koło, niezależnego teatru w którym zrealizował swoje ważniejsze przedstawienia. Sam pisze scenariusze swoich spektakli: Absolutnie off show (STK, Galeria Pruderia), Miłość do trzech pomarańczy wg Gozziego (STK, Pałac Królikarnia - nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Ogródkowych), Wynajmę pokój (STK, Collegium Nobilium). Strona zakwitających dziewcząt wg Prousta (STK, Collegium Nobilium - nagroda na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych), Rosyjski Dramat (STK, Teatr Studio - Grand Prix festiwalu Tczew - Europa 2000), Wynajmę pokój (Koło Naukowe AT), Trzy letnie popołudnia (Koło Naukowe PWSFTViT w Łodzi).
źródło: Krystyna Janda
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting