www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-10-05, 15:17
PARADA MŁODZIEŻY W WARSZAWIE
Parada młodzieży przeszła w piątek wieczorem ulicami Starego i Nowego Miasta w Warszawie. Zakończyła ona Europejski Tydzień Młodzieży zorganizowany w ramach programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Młodzież".

Radosny przemarsz przerywały występy grup artystycznych, które przyjechały do stolicy z całej Polski specjalnie po to, by zaprezentować swoje osiągnięcia, które udało im się zrealizować dzięki unijnemu dofinansowaniu. Można było obejrzeć fragmenty spektaklu teatralnego, taniec z ogniem, popisy szczudlarzy i bębniarzy.

Podobne imprezy odbyły się w czwartek w wielu miastach Polski oraz w 29 innych krajach Europy, w których realizowany jest program "Młodzież".

"Młodzież" to program z zakresu edukacji nieformalnej. Ruszył w 2000 r., potrwa do 2006 r. "Tegoroczny Europejski Tydzień Młodzieży był chwilą refleksji nad tym co wydarzyło się w ciągu ostatnich trzech lat oraz okazją do przypomnienia, że istnieją fundusze, z których może korzystać najzdolniejsza młodzież, realizując swoje pasje" - powiedział Wawrzyniec Pater z Narodowej Agencji Programu "Młodzież".

"Młodzież" jest jednym z trzech programów Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji. Pozostałe dwa to: "Sokrates" (dotyczy oświaty, szkolnictwa wyższego, kształcenia na odległość i edukacji ustawicznej) i "Leonardo da Vinci" (wspiera kształcenie i szkolenie zawodowe).

Składa się z pięciu części zwanych akcjami. Cztery z nich realizowane są w Polsce: wymiana młodzieży, wolontariat europejski (indywidualne wyjazdy młodych ludzi do pracy społecznej w jednym z krajów europejskich przy projektach o charakterze niekomercyjnym), inicjatywy młodzieżowe (działania młodzieży na rzecz własnego środowiska lub miejscowości) i działania wspierające (szkolenia i inne działania podnoszące kwalifikacje liderów młodzieżowych).

"Poprzez program realizujemy trzy cele. Pierwszym jest edukacja. Kolejnym - integracja młodzieży z różnych krajów oraz zdrowych osób z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami. Ostatnim jest dostarczanie korzyści społeczności lokalnej, np. podczas prezentacji spektakli teatralnych" - dodał Pater.

Najważniejszym elementem wszystkich akcji programu są projekty z udziałem młodzieży niepełnosprawnej, bezrobotnej, mieszkającej na wsi oraz osób ze środowisk ubogich i zagrożonych patologią.

dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting