www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-11-30, 09:00
Finał 2005 kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”
Uroczysty Finał 2005 kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” odbędzie się 1 grudnia o godzinie 11.00 w Teatrze Studio w Warszawie. Tegoroczna gala stanowi okazję do podziękowania osobom, firmom i instytucjom, które w mijającym roku wspierały działania Fundacji ABCXXI, inicjatora kampanii czytania. Podczas Finału nastąpi także wręczenie nagród laureatom Konkursu na Najlepiej Przeprowadzoną Kampanię Czytania w roku szkolnym 2004/2005. Finał 2005 kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” objął patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pan Kazimierz Michał Ujazdowski. Imprezę poprowadzi Piotr Bałtroczyk. Wystąpią m.in. Hanka Bielicka, Anna Maria Jopek, Teatr AKT oraz kwartet 4te.

Nagrody w Konkursie na Najlepiej Przeprowadzoną Kampanię CPCD w roku szkolnym 2004/2005 otrzymają najlepsi Liderzy i Koordynatorzy kampanii z całego kraju. Komisja konkursowa przyznała 11 super statuetek, 8 statuetek, 28 medali oraz 10 nagród specjalnych. Autorką statuetek i medali jest uznana artystka, Dorota Dziekiewicz-Pilich, twórczyni m.in. statuetki Fryderyka.

Super Statuetkę – czyli nagrodę główną otrzymaną po raz kolejny - odbiorą m.in. Regina Mazurkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Daszewicach, która zorganizowała w ciągu roku spotkania czytelnicze dla ponad 9 tysięcy dzieci, Agata Zdeb z Książnicy Beskidzkiej, która do wspólnego czytania włączyła nawet sąsiadów zza południowej granicy, Agnieszka Bubka z Krakowa, która sprawiła, że dzieciom wspólnie czytali piłkarze dwóch rywalizujących ze sobą drużyn piłkarskich - Cracovii i Hutnika, oraz Renata Gość z Trzcinicy, dzięki której IV Ogólnopolski Tydzień Czytania trwał w powiecie kępińskim... trzy tygodnie. Najaktywniejsi spośród laureatów czytają dzieciom dosłownie wszędzie - w księgarniach, szpitalach, autobusach, parkach, na basenie, na polu rzepaku i w indiańskim tipi, a nawet pod ziemią. Czytają dzieciom niesłyszącym (przy pomocy języka migowego) i bez słów („czytający” mim). W siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zamościu, którą reprezentuje nagrodzona Medalem Krystyna Gruszka, odbyło się w ciągu roku 816 spotkań czytelniczych. Wiele działań było skierowanych do najbardziej potrzebujących dzieci - chorych lub niepełnosprawnych. Zajęcia dla dzieci z rodzin wysiedlonych z bloków organizowała Sylwia Rosińska - Jędraszewska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie (odbierze Super Statuetkę), w Sępólnie Krajeńskim dzięki Julicie Maciaszek z Gminnego Przedszkola nr 1 (również Super Statuetka), dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo spędziły „Wakacje z książką”. Statuetką nagrodzono także program „Prewencja z morałem” realizowany w Legnicy przez aspiranta sztabowego Jana Fornala z Komendy Miejskiej Policji i Roberta Wierzbickiego ze Straży Miejskiej.

Wychodząc z założenia, że czytać należy jak najwcześniej, Ewa Dąbrowska z Kętrzyna (Medal) propaguje w Szkole Rodzenia czytanie „do brzucha”, dzięki Agnieszce Osińskiej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach (Statuetka) swoje pierwsze książeczki otrzymały noworodki, Monika Rejdych (Medal) zorganizowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Młoszowej kąciki czytelnicze dla rocznych dzieci, zaś w Bibliotece Miejskiej w Tychach regularnie raz na tydzień spotykają się 3-4 letni członkowie Klubu Motyli Książkowych, by posłuchać czytającej bibliotekarki – p. Gabrieli Ferdyn, (nagrodzonej Statuetką).

Organizatorom rozlicznych akcji czytelniczych w całej Polsce nie brakuje pomysłowości. W Katowicach odbył się „Marszobieg w kaloszach szczęścia”, a dzieci niepełnosprawne przedstawiły „Kabaret na jednej nodze”. Najbardziej wytrwali miłośnicy książek mogli wziąć udział w 20-godzinnym czytelniczym Maratonie Papieskim zorganizowanym w Strzelcach Opolskich przez Ewę Krawczuk-Bieleszę z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej (Statuetka).

Uroczysty Finał to także okazja do podziękowania Sponsorom i Darczyńcom oraz Patronom Medialnym i Sprzymierzeńcom Fundacji ABCXXI, którzy w mijającym roku aktywnie wspierali jej działania. Są wśród nich m.in.: International Paper – Sponsor Generalny kampanii czytania, Grupa PZU, Plus GSM, Narodowy Bank Polski, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Bank PKO BP, Antalis Poland Sp. z o.o., Tygodnik Powszechny i Wydawnictwo Media Rodzina.

Bohaterką indywidualną Finału będzie pani Wanda Chotomska, która uczczona zostanie statuetką „Cała Polska czyta dzieciom” za całokształt swej twórczości i działalności na rzecz dzieci. Druga indywidualna statuetka dla Autorki powędruje do Anglii do Pani Joanne Rowling, która wspaniałomyślnie wsparła akcję „Harry Potter dla bibliotek” rezygnując z honorariów i umożliwiając Fundacji przekazanie ponad 5700 pięciotomowych kompletów tej poczytnej serii do bibliotek publicznych i szkolnych. Inni wielcy sponsorzy tej akcji również zostaną wyróżnieni podczas Finału.

Na doroczny Finał Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zaproszonych zostało wiele osób ze świata kultury, polityki i mediów.

Inicjatorem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom" jest Fundacja „ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego", która od ponad czterech lat namawia rodziców i wychowawców do codziennego, 20 - minutowego głośnego czytania dzieciom przekonując, że jest ono najlepszym sposobem wspólnego spędzania czasu i najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka. Czytanie uczy myślenia i odróżniania dobra od zła, rozwija pamięć i wyobraźnię, sprzyja koncentracji, przynosi wiedzę, wiarę w siebie i radość. Fundacja przypomina jednocześnie o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych i gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują czas dłuższy niż szkoła. Wszystkim działaniom Fundacji przyświeca troska o zdrowie emocjonalne –czyli psychiczne, umysłowe i moralne - dzieci i młodzieży.

Imprezy i akcje czytelnicze organizowane przez Fundację mają na celu zachęcenie dzieci do książek oraz przypominanie dorosłym o potrzebie spędzania z dziećmi czasu w mądry sposób – na rozmowach i wspólnym czytaniu. Realizują je liderzy i koordynatorzy kampanii CPCD w całej Polsce. Najważniejsze z nich to: organizowany tradycyjnie w czerwcu Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, cykl imprez pt. "Czytanie zbliża" - integrujących dzieci niepełnosprawne i zdrowe, Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka, a także Wiosenna Zbiórka Książek dla Domów Dziecka, szpitali, bibliotek przedszkolnych, szkolnych i publicznych. Kampanie czytania prowadzi w całym kraju ponad 1500 Koordynatorów i Liderów a do ogłoszonych przez Fundację programów "Czytające szkoły" i "Klub Czytających Przedszkoli" przystąpiło już blisko 1100 szkół i 900 przedszkoli z całego kraju. Badania IPSOS z września 2004 roku wykazały, że kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” zna 77% respondentów.

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” otrzymała szereg nagród, m.in. w roku 2003 Grand Prix na Festiwalu Komunikacji Społecznej, a ostatnio, w dniu 11 listopada 2005 roku, decyzją Kapituły Konkursu na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono, Nagrodę Honorową dla "Dzieła Pro Publico Bono". Za szczególne zasługi dla kultury polskiej założycielka i prezes „Fundacji ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”, inicjatorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, Irena Koźmińska, 30 września b.r. odebrała z rąk Ministra Kultury, Waldemara Dąbrowskiego, medal Gloria Artis, w październiku zaś nagrodziły ją same dzieci odznaczając Orderem Uśmiechu.

Sponsorami i Darczyńcami kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" są: International Paper Polska (Sponsor Generalny), Ministerstwo Kultury, PZU i PZU Życie, Fundacja Orlen „Dar Serca”, Plus GSM, NBP, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., PKO BP, Fundacja im. Stefana Batorego, Poczta Polska, mBank, Wydawnictwo Wilga, Antalis Polska, Świat Książki, Banki Spółdzielcze, Bank BPH, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Bank Pocztowy, firmy GoDan i Granna.

Patronami medialnymi kampanii są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Polityka, Traffic Club, Tygodnik Powszechny, Zwierciadło, Gutek Film, Dziecko, Empik, Bliżej Przedszkola, Interklasa oraz portale: maluchy.pl i merlin.pl.

Więcej informacji na stronie: www.calapolskaczytadzieciom.pl

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting