www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-10-07, 09:26
Wizerunek kultur narodowych w UE
We czwartek, w Warszawie, rozpocznie się międzynarodowa konferencja organizowana przez Instytut Adama Mickiewicza i Austriackie Forum Kultury.
Tematem jest między innymi polityka kulturalna państw Unii i nowych członków oraz wizerunek kultur narodowych w Zjednoczonej Europie.

Spotkanie odbędzie się pod hasłem "Więcej Europy - zagraniczna polityka kulturalna państw europejskich i pozaeuropejskich" i potrwa od 9 do 11 października.

"Na naszej konferencji spotkają się menadżerowie kultury i przedstawiciele ministerstw z reprezentantami sektora pozarządowego - pisarzami, kuratorami, intelektualistami. Chcemy zainaugurować dialog między nimi" - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek dyrektor Austriackiego Forum Kultury, Andreas Stadler.

"Zależy nam na rozpoczęciu ogólnoeuropejskiej debaty nad losem kultury w przyszłej Unii. Zwrócimy też uwagę na sztukę współczesną - co zrobić, by kontrowersyjne często projekty miały szansę znaleźć się w oficjalnych rządowych prezentacjach i nie wywoływały już tylu dyskusji" - tłumaczył dyrektor Instytutu Mickiewicza, Ryszard Żółtaniecki.

Dyskusja toczyć się będzie wokół czterech głównych zagadnień:
"Czy polityka kulturalna jest częścią polityki demokratycznej?",
"Zagraniczna polityka kulturalna, dyplomacja i współpraca kulturalna",
"Co może uczynić Unia Europejska?" oraz
"Wspieranie otwartości i różnorodności w kulturze Europy".

Zamiarem organizatorów jest porównanie zagranicznej polityki kulturalnej obecnych i przyszłych państw członkowskich z aktualną i planowaną polityką kulturalną na szczeblu unijnym, a także sprecyzowanie nowych pomysłów na współpracę pomiędzy twórcami kultury a unijnymi decydentami.

"Istnieje duża asymetria kulturalna w Europie, a nie ma wspólnej polityki kulturalnej. Unia powinna coś zrobić na europejskim szczeblu, żeby wyrównać szanse kulturalne. Coś takiego istnieje m.in. w dziedzinie edukacji. Kultura jest jednak trudnym tematem, bo każde z państw chce chronić swój dorobek i swoje dziedzictwo. O tym, między innymi, będziemy rozmawiać" - powiedział Stadler.

W Warszawie spotkają się goście z Niemiec, Austrii, Litwy, Holandii, Czech, Polski, Węgier, Włoch, Anglii.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konferencji w charakterze obserwatorów mogą wciąż jeszcze zgłaszać się do Austriackiego Forum Kultury.
Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej www.austria.org.pl.
dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting