www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-01-11, 09:00
Donna Regina oraz Jacaszek+Miłka w CDQ
13.01 o godz. 21.00 Centralny Dom Qultury (ul. Burakowska 12 ) zaprasza na imprezę:

Donna Regina oraz Jacaszek+Miłka

Koncert doskonale w Polsce znanej niemieckiej grupy avant-popowej Donna Regina z supportem w postaci Jacaszka, któremu towarzyszyć będzie na żywo wokalistka Miłka.

---

Donna Regina zaistniała na niemieckiej scenie avant-popowej z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Grupę tworzą Regina Janssen ( vocal, teksty), Günther Janssen ( teksty, gitary) oraz Steffen Irlinger (dźwięki elektroniczne i sample), który dołączył do zaspołu podczas tworzenia materiału do płyty "A Quiet Week In The House". Muzyka zespołu to ciekawe połączenie ciepłych analogowych kompozycji łączących w sobie akcenty eterycznego indie -rocka. Debiutancki album grupy "Lazing Away" ukazał się w roku 1992 wzbudzając szczególne zainteresowanie w Japonii, gdzie jeden z utworów został wykorzystany w reklamie Nissana a każda kolejna płyta grupy znajdowała się na playlistach większości komercyjnych stacji radiowych.

O grupie zrobiło się głośno dopiero w roku 1999 kiedy to nakładem kolońskiej oficyny Karaoke-Kalk ukazał się singiel "Pool" będący zapowiedzią albumu "A Quiet Week In The House"(1999). Zespół stał się popularny i zyskał duże uznanie nie tylko w Niemczech ale i w Europie. Do zafascynowania ich muzyką przyznają się m.in. Andy Thoma i Jan Werner a.k.a MOUSE ON MARS oraz Wolfgang Flür (ex-Kraftwerk).

Album " A Quiet Week In The House" w polskiej prasie to :

Bardzo piękna, czarująca, melancholijna i trochę bajkowa muzyka ujęta w avantpopowe ramy oraz natchniona uleczającym, budującym kobiecym ciepłem i dziewczęcym głosem Reginy Janssen, przypominającym nieco Laetitię Sadier ze Stereolab. Gdy Donna śpiewa, że "każdy jest wielką błyszczącą gwiazdą", to ja jej wierzę. Bo w jej przytulnym domku jest naprawdę magicznie i pełno w nim miłości. (Marcin Hubert, Machina)

Dużą uwagą cieszy się również następny krążek grupy "Northern Classic" wydany w 2002 roku. (uważany za jeden z najlepszych albumów w historii zespołu). Promując "Northern Classic" grupa wybrała się na kilka koncertów do naszego kraju.

We wrześniu 2003 r. label Karaoke Kalk wydaje następny album zespołu zatytułowany "Late" , jest to kolejna porcja ciepłych analogowych brzmień. Zespół odwiedza Polskę w maju. W marcu 2004 roku nakładem polskiego wydawnictwa Gusstaff Rec. ukazuje się longplay "The Early Years" .Jest to znakomita kompilacja najlepszych nagrań grupy zawierająca materiał z pierwszych pięciu albumów . Krążek składa się z 15 utworów , każdy opatrzony komentarzem Donny i Günthera oraz ogólnym komentarzem do płyty członka zespołu Steffena Irlingera. Z okazji wydania przez Gusstaff Rec. płyty "The Early Years" grupa ponownie gości w Polce (22-25 .IV.)

"Kolekcja utworów Donny Reginy, z którymi nie miałem nic wspólnego, wydaje mi się osobliwym przedsięwzięciem. Statystycznie rzecz ujmując jestem członkiem zespołu dopiero od trzech ostatnich albumów, ale w ten lub inny sposób zawsze miałem z Donną Reginą coś do czynienia. Jako obserwator, przyjaciel, fan muzyki, krytyk czy jeszcze inaczej byłem właściwie od samego początku częscią świata Donny Reginy. Czy muzyka się zmieniła, odkąd jestem oficjalnym członkiem zespołu? Nie wiem. Posłuchajcie, porównajcie i wyróbcie sobie Wasze własne zdanie" (Steffen Irlinger)

Rok 2004 to również " A collection of little secrets " jako ciekawe podsumowanie twórczości grupy na krążku wydanym przez Tricatel Rec. W 2005 r. ukazał się - po dwóch latach od płyty "Late" - nowy album Donny Reginy "Slow Killer". Ostatnie lata zespół spędził na graniu niezliczonej liczby koncertów (także 3 trasy koncertowe w Polsce, w tym koncert na żywo w Trójce). W warsztacie pracy Donny Reginy niewiele się zmieniło - samplowane, przybrudzone nieco rytmy, analogowe brzmienia, gitara, no i oczywiście niezwykle ciepły, ujmujący głos Reginy Janssen powodują, że "Slow Killer" powoli zabija poczucie czasu i przestrzeni.
www.donnaregina.net

Jacaszek

Michał Jacaszek rozpoczął swą poważną przygodę z muzyką od dźwiękowych ilustracji poezji. Od 1997 działał w studenckim radiu SFERA w Toruniu i realizował tam stały program, gdzie do recytowanej poezji (głównie kolegów poetów) podkładał zrobioną przez siebie muzykę. Powstawały ciekawe formy, będące czymś więcej niż recytacją na tle muzyki. Tamte czasy dokumentują dwie płyty "Waldemar Ślefarski - wiersze zmieszane 1996-99" i "Rocznik dżwiękowy".

Potem nastąpiła pierwsza współpraca z Miłką Malzahn, w 2000 roku zrealizowali projekt "Mapa" - materiał na płytę, która pechowo ukazała się dopiero w 2004 roku w wydawnictwie OFF Music.

W międzyczasie Michał rozpoczął poszukiwania w kierunku "bajek" - coś, co od dawna chodziło mu po głowie - zrobić kawałki które byłyby takimi bajeczkami - mikroopowieściami, nawiązującymi trochę do starych bajek na winylach, trochę do współczesnych kierunków muzycznych: słowem taka ilustracja własnego umysłowego świata w skali 1:100 000 000. Tu zaczęło się od występów na żywo: m.in. na festiwalu teatralnym KLAMRA, na festiwalu Majowy Buum Poetycki i innych dziwnych imprezach. Jacaszek nagrał to potem wszystko jeszcze raz w studio i nazwał "LO FI Stories". Sam nagrywał większość instrumentów (gitara, skrzypce, perkusjonalia, syntezatory, gramofonowe skrecze...) i sam poddał je obróbce elektronicznej. Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez prasę jak i przez publiczność, Michał zagrał wraz z zespołem w 2004 roku wiele koncertów w całej Polsce, zdobywając coraz to nowych słuchaczy, oczarowanych tą baśniową muzyką...

W 2005 r. ukazała się płyta "Sequel". O ile poprzedni materiał został nagrany w większości przez samego Jacaszka, to "Sequel" jest prawdziwym albumem z piosenkami, śpiewanymi przez poetkę Miłkę Malzahn. Echa starego polskiego jazzu mieszają się ze smakiem z nowoczesną elektroniką, piosenką autorską czy trip-hopem. Opowiadają o zagubionej, znalezionej, popsutej lub niedokończonej miłości, o uczuciach i wyobrażeniach, marzeniach i snach...
http://www.jacaszek.com/

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting