www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-02-09, 09:00
Susheela Raman w Fabryce Trzciny
Susheela Raman
Susheela Raman
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny (ul. Otwocka 14) zaprasza na jedyne w Polsce koncerty Susheeli Raman - gwiazdy muzyki world i ethno, niezwykłe bogactwo brzmień indyjskich i afrykańskich osadzonych w tradycji jazzu i bluesa.

Koncerty odbędą się 10 i 11 lutego o godz. 20.00

cena biletów:
80 zł - miejsca siedzące
50 zł - miejsca stojące

Dostępne w bileteriach EMPiK na terenie Warszawy,
Shortcut Traffic Club www.shortcut.pl
Fabryka Trzciny, tel. 818 60 39

Susheela Raman
---------------------
- brytyjska artystka urodzona w tamilskiej rodzinie. Wychowywała się w Australii w domu pełnym muzyki karnatackiej (tradycyjna muzyka południowych Indii). Jako nastolatka zainteresowała się amerykańskim soulem, bluesem i funkiem. W wieku 16 lat stanęła na czele funkowo-soulowego zespołu. W 1997 roku wraca do Londynu. Tu wspólnie z gitarzystą i producentem world music, Samem Millsem, odkrywa własną muzyczną tożsamość, z jednej strony opartą na brzmieniach zaczerpniętych z kultury indyjskiej, z drugiej strony mocno osadzonej w zachodniej tradycji popu, jazzu i bluesa. W 2001 roku ukazuje się jej debiutancki album Salt Rain. Płyta wzbudziła zachwyty krytyków i wielbicieli world music, co zaowocowało nominacją do prestiżowej nagrody brytyjskiego przemysłu fonograficznego, Mercury Music Prize (przyznawana dla najbardziej nowatorskiego artysty). Album został również wyróżniony nagrodą BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii "Newcomer".

Rzeczywiście, jest to muzyka nieznająca granic, ani barier. Repertuar Raman obejmuje angielskie transkrypcje utworów orientalnych, dewocyjne pieśni hinduskie, śpiewane m.in. w sanskrycie, kompozycje własne czy nowe interpretacje karnatackiego repertuaru. Tradycyjne ragi ozdabia w jej utworach grecki klarnet, a rytmiczna pulsacja brzmi jak amerykańskie "ska". Całość przyprawiona jest przeszywającym falującym wokalem, osadzonym w hipnotycznych dźwiękach tabli.

W 2003 rok ukazał się jej drugi album pt. Love Trap. Stało się niemal tradycją, że Raman, do współpracy zaprasza muzyków z najróżniejszych kręgów kulturowych. W jej utworach usłyszeć można muzyków z Afryki, Indii, obu Ameryk i wielu zakątków Europy. Dzięki temu, powstaje unikalne tło dla snującego się i płynącego głosu artystki. Ten wielobarwny i oryginalny styl nie przytłacza ani nadmiernym przywiązaniem do tradycji, ani efekciarskim wykorzystaniem elektroniki.

W listopadzie 2005 ukazał się jej najnowszy album Music For Crocodiles. Większość piosenek została nagrana po angielsku. Wspaniałe brzmienie płyty to dzieło genialnego inżyniera dźwięku z Los Angeles, Islandczyka Husky'ego Huskvolda (odpowiedzialnego m.in. za brzmienie płyt Norah Jones, Toma Waitsa czy Sheryl Crow). Na Music for Crocodiles pojawia się wielu wybitnych muzyków: m.in. czarodziej tabli Aref Durvesh, na organach gra Cheick-Tidiane Seck, wybitny malijski keyobordzista, współpracujący m.in. z Carlosem Santaną. Większość materiału powstało w Hiszpanii, ale obszerne partie nagrano również w Indiach, w Madrasie. Słychać to doskonale w filmowo-symfonicznych piosenkach w klimacie Bollywood: "Meanwhile", "Chordhiya" i "What Silence Said" czy na "Light years" i "What Silence Said", z udziałem Deviego i Kannana, wirtuozów tradycyjnych indyjskich instrumentów strunowych.

Lutowy koncert Susheeli Raman zainteresuje zarówno fanów jazzu w klimacie Norah Jones, jak i nowoczesnego ethno w stylu Peter Gabriela czy miłośników etnicznych dźwięków Sheily Chandry, Trilok Gurtu czy Ravi Shankara. Jest to muzyka lekka i refleksyjna, tryskająca twórczą energią, przepełniona silnymi emocjami a przede wszystkim niosąca nieprzebraną głębię orientalnych smaków.

Okrzyknięta przez krytyków: Norah Jones muzyki ethno!
W swoje twórczości doskonale łączy zachodnią tradycje jazzu i bluesa z elementami muzyki indyjskiej i afrykańskiej.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting