| 2006-02-08, 09:00 Białoruska opozycja w Warszawie |
Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Instytutu Stosunków Międzynarodowych Centrum Młodych Dyplomatów organizuje spotkanie z Alaksandrem Bialackim, czołowym białoruskim opozycjonistą, przewodniczącym największej i najbardziej wpływowej organizacji broniącej praw człowieka – „Wiasny” na Białorusi. Odbędzie się ono 9 lutego o godz. 12:30 w Warszawie (Instytut Stosunków Miedzynarodowych UW, ul. Żurawia 4, Aula Latynoamerykańska). Spotkanie będzie relacjonowane w białoruskim Radio Svaboda.
Projekty związane z Białorusią, w związku ze zbliżającymi się tam wyborami, są w tym momencie bardzo potrzebne. Ignorowanie sprawy białoruskiej przez demokratyczne państwa Europy pozwoliło przez ostatnie lata umocnić się reżimowi Łukaszenki. Niestety, dla sporej części młodzieży akademickiej sytuacja na Bialorusi jest zupełnie obca. Temat konieczności demokratyzacji tego kraju pojawia się regularnienie w polskich mediach, a stosunki z naszym sąsiadem, z oczywistych powodów istotne, wiążą się bezpośrednio z sytuacją wewnętrzną Białorusi. Aleksander Bialacki jest jak najbardziej kompetentną osobą, żeby ją przybliżyć. Dlatego, jesteśmy pewni, że planowane przez nas spotkanie będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem.
Aleksander Bialacki urodził się w 1962 roku. Po studiach został nauczycielem akademickim literatury białoruskiej. Jest członkiem Związku Pisarzy Białoruskich i jednym z założycieli Stowarzyszenia Młodych Pisarzy Tutejsyja., którego był przewodniczący w latach 1986-9. Od lat 80. jest aktywnym działaczem politycznym. Organizował obchody upamiętniające śmierć ponad 300 tysięcy Białorusinów, zamordowanych przez NKWD w latach 1937-41 w Kuropatach, w okolicach Mińska. Współzakładał Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, któremu obecnie przewodniczy. Wiele razy za działalność opozycyjną i organizowanie akcji protestacyjnych przeciwko reżimowi Łukaszenki trafiał do więzienie.
Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” to najważniejsza organizacja broniąca praw człowieka na Białorusi. Powstała w 1996 roku, podczas masowych prtestów opozycji demokratycznej, które towarzyszyły wyborom prezydenckim. Oficjalnie została rozwiązana jesienią 2003 roku, a jej działacze skazani. Mimo to kontynuuje swoją działalność. W apelu „Wiasny”, ogłoszonym 11 listopada 2003 roku, po ogłoszeniu wyroku w procesie w sprawie jej likwidacji, obwieszczono: „Będziemy nadal bronić praw obywateli. Będziemy nadal zwracać uwagę białoruskiego społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej na łamanie praw człowieka na Białorusi”. „Wiasna” zajmuje się tym do dziś, choć sytuacja na Białorusi jest coraz trudniejsza. Współpracuje z licznymi organizacjami międzynarodowymi. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH), która skupia 141 organizacji z całego świata. Jest również zrzeszona w Europejskiej Sieci Organizacji Monitorujących Wybory. To właśnie Wiasna repreznetuje na forum międzynarodowym białoruskie NGO's broniące praw człowieka.
dodał/a: Piotr Kotkowski źródło: Informacje organizatora
|