|
| 2006-02-14, 12:25 Kolejna PUPA już w marcu |
Chcąc w pełni artystycznie przeżyć wieczór, próbując zasmakować zróżnicowanych form twórczych, Warszawiak ma ogromny problem. Może pójść do galerii, stamtąd przez szarą, zakorkowaną stolicę dopchać się do kina, po którym zazwyczaj nie ma już ani siły ani czasu aby dotrzeć na jakiś koncert. Nie wspominając o teatrze, na który po prostu go nie stać. Chyba, że trafi na XII Uniwersalny Przegląd Artystyczny PUPA’06.
Powstały jako alternatywa dla wielkich hermetycznych festiwali teatralnych, muzycznych i filmowych Przegląd PUPA zbiera artystów różnych rzemiosł, najczęściej debiutantów i amatorów, którzy podczas jednej imprezy mają możliwość zaprezentowania swojej sztuki szerokiemu gronu odbiorców. Ta uniwersalność tworzy wyjątkowy, podszyty cyganerią klimat Przeglądu, na którym spotykają się aktorzy, reżyserzy, dramaturgowie, muzycy, poeci, prozaicy, malarze, rzeźbiarze i widzowie.
Dwunasta edycja Pierwszego Uniwersalnego Przeglądu Artystycznego odbędzie się w dniach 18-26 marca w Centrum Łowicka i klubie Remont. W ramach prezentacji scenicznych zobaczymy między innymi spektakle Teatru Kontrapunkt, Sceny Bez Dystansu, Teatru Nikomu Nie Potrzebnego, Grupy Amatorrr, czy Teatru Psychodelicznego, inscenizacje poezji Edwarda Stachury, Thomasa Merthona, prozy Aglai Veteranyi, Roberta Bruttera, dramatów Williama Mastrosimone, Sarah Kane. Tegoroczną scenę zapełnią także kabarety, recytacje, koncerty poezji śpiewanej, recital jazzowy, pokaz gry na bębnach koreańskich oraz przegląd filmów krótkometrażowych, animowanych i dokumentalnych.
22 i 23 marca w Remoncie odbędą się dni rockowe na których między innymi usłyszymy grunge’owe DeLaCore, groove’ujący Mama Selita, rockowe Root, czy ciężki w brzmieniu, nominowany niegdyś do Fryderyków YokaShin (gość specjalny) oraz wiele gitarowej muzyki od reggae i funk, przez soft rock, po metal.
Przeglądowa galeria zawierać będzie różnorodne formy plastyczne autorstwa studentów Europejskiej Akademii Sztuki i nieartystycznych uczelni: malarstwo, grafika, fotografia, rysunek, drzeworyt, orgiami, malarstwo ceramiczne, czy wyroby biżuterii artystycznej, natomiast w ramach wydawnictwa ukażą się tomiki poetyckie i prozaiczne zawierające cykle wierszy, opowiadania, czy fragmenty debiutanckich powieści.
Twórcy PUPY od 1993 roku starają się przez jeden tydzień raz na dwanaście miesięcy stworzyć odseparowaną przestrzeń artystyczną, z myślą o ludziach spragnionych miejsca, w którym jedynym panującym prawem jest sztuka, jej tworzenie i rozumienie. Tegoroczny Przegląd po raz drugi organizuje Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych „De Arte”.
Wszelkie informacje organizacyjne i repertuarowe: www.pupa.art.pl
dodał/a: Piotr Kotkowski źródło: Informacje organizatora
| |