www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-02-20, 09:00
V edycja festiwalu WUJek oraz promocja płyty WUJek
W dniach 25-26 lutego w Fabryce Trzciny (ul. Otwocka 14) odbędzie się już piąta edycja Festiwalu WUJek. Tym razem będzie to edycja o tyle wyjątkowa, że towarzyszyć jej będzie wydanie specjalnej płyty pod tytułem "WUJek", na której będzie można usłyszeć najciekawsze dźwięki z poprzednich części festiwalu.

Na imprezie w przeważającej większości wystąpią jednak nowe formacje, nie goszczące dotąd w ramach Festiwalu WUJek, w pełnym przekroju stylistycznym - od kameralnego projektu CUKUNFT, nawiązującego do korzeni i tradycji muzyki żydowskiej, przez awangardowy KERD stawiający na zespołową improwizację, formację PŁYNY, której muzycy dotychczasowe jazzowe doświadczenia przelewają na grunt ciepłych, rockowych piosenek aż po projekt łączący jazz z hip hopem, czyli BAUAGAN MISTRZÓW. Wystąpi także znana już z płyty WUJek formacja free - jazzowa ŚLIMAK TRIO i nowy projekt Macieja Trifonidisa Bielawskiego - TRIPHONIC.
Różnorodność stylistyczna od początku była cechą szczególną i wyróżniającą Festiwal WUJek, który zawsze stawiał sobie na celu pokazywanie tego, co najbardziej interesujące w stołecznych klubach i salach koncertowych - skupiając się bardziej na jakości niż na proponowanej przez zespoły stylistyce. Tak jest i tym razem. Miłego słuchania!


Program festiwalu:
-------------------------

25 lutego, godz. 20:00
CUKUNFT
ŚLIMAK TRIO
BAUAGAN MISTRZÓW

26 lutego, godz. 20:00
TRIPHONIC
KERD
PŁYNY

25 lutego 2006

CUKUNFT
Zespół Cukunft (Przyszłość) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem zespołu jest kontynuowanie tradycji miejskiej muzyki żydowskiej Europy Wschodniej w sposób, który nie odgradza się od współczesności. Materiał, nad którym pracuje zespół powstaje spontanicznie jak i jest poparty badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi. W tej chwili skład zespołu to kwartet (Raphael Rogiński - gitara elektryczna, Paweł Szamburski - klarnet, Kuba Kossak - fagot, Piotr Kaliński - instrumenty perkusyjne), lecz do współpracy często zapraszani są goście. W poprzednim składzie zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga (1877-1942), żyjącego i tworzącego w międzywojniu w mieście Kraków. Obecnie zespół wykonuje utwory polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych). Oszczędne opracowanie i wykonanie utworów przez zespół daje możliwości wsłuchania się w całe spektrum dźwięków charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej.
22 lutego 2005 roku zespół wydał pierwszą płytę poświęconą twórczości Mordechaja Gebirtiga.

ŚLIMAK TRIO
W składzie grupy Ślimak Trio możemy odnaleźć muzyków kiedyś związanych z zespołem Wiosna. Za pomocą minimalnych środków (tylko trzy instrumenty) wykonawcy pragnęli przedstawić nieco inną wizję grania niż ta, którą proponowała ich macierzysta formacja. W twórczości Ślimaka można znaleźć zarówno zaaranżowane z matematyczną precyzją, skomplikowane kompozycje (przypominające klimatem dokonania Franka Zappy), jak i fragmenty oparte w 100% na improwizacji, odwołujące się do najlepszych wzorców free- jazzu lat 60-tych (Albert Ayler, John Coltrane) jak i nowszych grup, takich jak np. Chicago Undeground Trio albo Massacre. Na koncercie w Fabryce Trzciny można oczekiwać zarówno zaskakujących gości jak i wielu innych stylistycznych niespodzianek!
Skład zespołu:
Szymon Tarkowski - bas , Krzysztof Nowicki - gitara , Andrzej Kwiatkowski - perkusja

BAUAGAN MISTRZÓW
Bauagan Mistrzów został założony przez kontrabasistę Norberta "Norbullo" Kubacza i początkowo zaistniał jako projekt skupiający zaprzyjaźnionych muzyków na dosyć luźne improwizacje w okolicach jazzu, hip-hopu i ragga. Po zdrowym okresie rozkwitu w przeróżnych klubach i składach, Bauagan stał się skrystalizowanym zespołem juz nie tylko improwizującym, ale także tworzącym własne unikatowe kompozycje.
W obecnym składzie:
Norbullo - kontrabas, Szupla - bębny i instrumenty perkusyjne, Drum Doktor - perkusja, OlaMonola - wokal, MadMike - wokal, Radosław Błogostan - wokal, melodika, BadylBazyl - sampler, DJ Eprom - gramofony

Sięgają po wszystkie środki muzycznego wyrazu, aby uniknąć banału i wprowadzić słuchacza w krainę wolności i niczym nieskrępowanej wyobraźni.
Swoją muzykę nazwali "międzystyl". Obecnie zespół jest w trakcie nagrywania zwartych utworów w studiu OBUH, lecz na koncertach utwory szykowane na płytę są rozwinięte o improwizację zapewnioną zarówno przez zespół, jak i grono zapraszanych gości specjalnych ze środowisk offowych. Zarówno muzycznie jak i wokalnie bauaganiarze ciągle improwizują, bawiąc się dźwiękiem i żywą muzyką, płynącą wprost z ich serca i porywając słuchaczy w krainy jeszcze wcześniej przez nikogo nie odkryte. Ci którzy zaprzyjaźnili się już z ich twórczością wiedzą tylko tyle, że spodziewać się mogą ciągle to innej dawki energii, bywa że utwory budowane na podstawie zaaranżowanych kompozycji rozrastają się do 30 minutowych transowych tworów.


26 lutego 2006

TRIPHONIC
W nowym projekcie Macieja Trifonidisa Bielawskiego TRIPHONIC spotkało się trzech muzyków, trzy instrumenty, trzy wymiary. Trzy a czasem trzysta dźwięków na sekundę.
Trzymające w napięciu kompozycje, improwizacje. Trzaski. Trzęsienia ziemi. Trzydniowy zarost i trzy piwa. Trzon zespołu to:
Maciej "Trifonidis" Bielawski - bass, Piotr Mroczkowski - gitara, Kris Szmańda - perkusja
Koncerty zespołu to połączenie swobodnej, grupowej improwizacji i ściśle aranżowanych utworów. Grają swoje. A dużo w tym energii, śmiechu... a przede wszystkim pasji !!!

KERD
Zespół KERD powstał latem 1994 roku w Warszawie. Na przestrzeni lat wraz z indywidualnym rozwojem członków grupy zmieniało się brzmienie grupy. Muzycy nigdy nie przywiązywali zbyt dużej wagi do kwestii konwencji stylistycznej. Jedynym ograniczeniem dla muzyki jest wyobraźnia jej twórcy. Wychodząc z tego założenia, członkowie KERD wciąż pracują nad przełamaniem wewnętrznych i zwyczajowych barier. Efektem takiego podejścia jest muzyka wymykająca się jednoznacznej klasyfikacji, trafiająca do wielu 'szufladek' jednocześnie. Po latach eksperymentów krystalizuje się forma posiadająca obok cech takich gatunków jak jazz, ambient, breakbeat, dub czy nawet punk również cechy unikalne.
Od początku roku 2004 KERD cieszy się stabilnym składem.
Bańan Veins - perkusja , Jakiś_Facet - bas , Miki Spectacular - gitara, Przyspieshaq - klawisze

PŁYNY
Muzyka tworzona przez zespól PŁYNY to swoista mieszanka ciepłego rocka, reggae, miejskiego folku, elementów muzyki transowej i jazzu. Generalnie zawsze punktem wyjścia jest piosenka - melodyjna, chwytliwa i obdarzona niegłupim tekstem. Piosenki PŁYNÓW bywają jednak aranżowane na tak różny sposób, ze słuchacze mogą zawsze oczekiwać nieoczekiwanego. Niektórzy porównują tę muzykę do Voo Voo, Manu Chao a nawet wczesnego Pink Floyd, jednak twórczość PŁYNÓW wykracza poza te inspiracje i prezentuje także osobistą wizje grania. Koncerty PŁYNÓW to zawsze niezwykłe i porywające widowisko, wszyscy muzycy maja wieloletnie doświadczenie sceniczne i potrafią zamienić każdy koncert w niezapomniane przeżycie zarówno dla słuchacza jak i dla nich samych.
Skład zespołu:
Szymon Tarkowski - śpiew, bas, Igor Spolski - śpiew, gitara, Michał Lamża - instrumenty klawiszowe, Andrzej Kwiatkowski - perkusja

Szymek Tarkowski o sobie...
Rocznik 1978, basista, gitarzysta, współpracował między innymi z psychojazzową formacją Transylwania (swego czasu razem z Robotobibokiem uznaną za nadzieję polskiego nowej muzyki improwizowanej), jazzową Wiosną (płyta 'Prima Aprilis' w 2001 roku uważana przez wiele periodyków za jedną z najciekawszych pozycji roku) oraz free - jazzowym Ślimak Trio. Od 5 lat kieruje Festiwalem WUJek, zrzeszającym najciekawsze niezależne jazzowe formacje ze stolicy. Poza tym doktoryzuje się z językoznawstwa w Instytucie Anglistyki UW. Aktualnie prowadzi dwie formacje - off - jazzowy Batyskaf oraz piosenkowe Płyny.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Fabryka Trzciny
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting