www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-10-21, 09:00
EX LIBRIS NA ZAMKU: TO IDZIE MŁODOŚĆ?

W ramach festiwalu literackiego "Warszawa/Pisarzy/003/", we wtorek, 21 października odbędzie się:
18 JULIA HARTWIG

Julia Hartwig (ur. 1921)
poetka, eseistka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Autorka tomów wierszy, które pozwoliły jej jednak zająć ważne miejsce w krajobrazie polskiej współczesnej literatury. Jest treż jednym z nielicznych polskich poetów mistrzowsko posługujących się prozą poetycką, poeme en prose. Na ten fakt miał zapewne wpływ jej wieloletni związek z literaturą francuską. Hartwig tłumaczyła m.in. utwory Apollinaire'a, Rimbauda, Maxa Jacoba, Cendrarsa i Supervielle'a, opublikowała monografie Apollinaire'a i Gerarda de Nerval. Jest też autorką przekładów z języka angielskiego, zwieńczonych w 1992 roku obszerną antologią ...opiewam nowoczesnego człowieka. Antologia poezji amerykańskiej, przygotowaną wraz z nieżyjącym już Arturem Międzyrzeckim. Wielokrotnie przebywała na stypendiach we Francji i Stanach Zjednoczonych, otrzymała liczne nagrody, m.in. Fundacji A. Jurzykowskiego, Thornton Wilder Prize przyznawaną przez Translation Center at Columbia University, austriacką nagrodę poetycką im. Georga Trakla. Nominowana do Nagrody Nike w roku 2002 i 2003. Mieszka w Warszawie.


a także

KLUB EX LIBRISU: "WYPĘDZENI OD NARODU" - Herta Müller, Helga Hirsch, Bora Cosić, Michał Komar [Kolekcja]

Herta Müller (1953 r. w Nitzkydorf w Rumunii)
studiowała w latach 1972-1976 germanistykę i romanistykę na Uniwersytecie w Timisoarze. Początkowo pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka niemieckiego. Po odmowie współpracy z tajnymi służbami (Securitate) została zwolniona z posady w szkole. W 1984 r. zajęła się pisaniem, ale do momentu wyjazdu do Republiki Federalnej Niemiec w 1987 r. obowiązywał ją wydany przez władzę zakaz podejmowania pracy i publikowania twórczości. Dziś mieszka i pracuje w Berlinie. Herta Müller należy do czołowych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Uznanie przyniosła jej powieść Niziny, rodzaj antyidylli w poetycki i zjadliwy sposób opisujący życie na wsi. Napisana dwa lata po przeprowadzce do Berlina Zachodniego, powieść Podróżując na jednej nodze to krytyczne spojrzenie na współczesne społeczeństwo niemieckie, uwikłane w postmodernistyczny labirynt miejskiego życia. Wydane później Sercątko (wydanie polskie 2003) oraz inne jej powieści podejmują problematykę życia i stosunków międzyludzkich w totalitarnym państwie. Proza zrodzona z doświadczeń politycznych represji, jakie dotknęły Herthę Müller w Rumunii, odznacza się wyjątkową siłą wyrazu, ekspresyjnym, bezpośrednim i poetyckim językiem. Zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich i została przetłumaczona na ponad 20 języków.

Helga Hirsch
dziennikarka i reporterka. W latach 1988-1994 polska korespondentka "Die Zeit", od 1985 roku pracuje jako niezależna dziennikarka i reporterka. Autorka książek Zemsta ofiar: Niemcy w obozach w Polsce 1944-1950 (wydanie polskie 1999) i Nie mam keine buty.

Bora Ćosić (ur. 1936)
serbski pisarz, autor ponad trzydziestu książek, tłumaczonych na (angielski, francuski, niemiecki i włoski oraz rosyjski i węgierski, bardzo popularny w Niemczech; studiował filozofię, pracował jako redaktor, debiutował w 1956 r. książką "Kuca lopova". W 1992 r. opuścił Belgrad. Ćosić wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat reżimu Miloszevicia. Mieszka w Rovinju na Istrii i w Berlinie. Jego najbardziej znana powieść to "Rola mojej rodziny w światowej rewolucji" z 1968 r. (tłum. pol. 2002) przyniosła jej autorowi międzynarodową sławę, a w kilku krajach objęta została zakazem druku. O swojej sytuacji pisarza-emigranta pisał: 'Jestem pariasem z Bałkanów, nie mieszczącym się jeszcze w tym półeuropejskim towarzystwie, ponieważ charakteryzuje mnie niepraktyczność i brak biegłości w czymkolwiek, nie zaś bycie wyzyskiwanym, jak w przypadku niegdysiejszego proletariatu'. W przygotowaniu polskie wydanie "Deklaracji celnej".

Michał Komar (ur. 1946)
scenarzysta filmowy, autor sztuk teatralnych i publicysta. Opublikował "Piekło Conrada" (1978), "Czarownice i inni" (1980), "Zmęczenie" (1985), "Prośbę o dobrą śmierć" (1993), "O obrotach losów i ciał" (1998), "Trzy" (2000) i ostatnio "Bestiariusz codzienny" (2003). Od 1999 r. felietonista "Tygodnika Powszechnego"

i:

KWARTET LITERACKO-POLITYCZNY - Kinga Dunin, Roman Graczyk, Cezary Michalski, Bronisław Wildstein [Piwnice]

Kinga Dunin (ur. 1954)
socjolog kultury, krytyk literacki, autorka m.in. zbioru esejów Tao gospodyni domowej i powieści dla młodzieży Tabu, współautorka pracy Cudze problemy: o ważności tego, co nieważne. Wybór jej artykułów, recenzji i felietonów Karoca z dyni znalazł się w 2001 r. w ścisłym finale Nagrody Literackiej Nike. Ma swój stały felieton "W tenisówkach" w "Wysokich Obcasach", sobotnim dodatku "Gazety Wyborczej"

Roman Graczyk
publicysta "Gazety Wyborczej", autor m.in. książki Polski kościół, polska demokracja i rozmów z Józefą Hennelową Bo jestem z Wilna...

Cezary Michalski (ur. 1963)
ukończył polonistykę w Krakowie i slawistykę w Paryżu, gdzie przebywał w latach 1988-92. Publikował m.in. w "Życiu", "Debacie", "Arce", "Tygodniku Literackim", "bruLionie", "Arkanach" i "Frondzie". Autor książek eseistycznych "Powrót człowieka bez właściwości" i "Ćwiczenia z bezstronności" oraz wyboru publicystyki "Ministerstwo prawdy" oraz powieści "Siła odpychania", która w 2003 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza..

Bronisław Wildstein (ur. 1952)
dziennikarz, publicysta "Rzeczpospolitej"., pisarz. W latach 70. działacz Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie i współpracownik KOR. Współzałożyciel krakowskiego NZS. W latach 80. we Francji, był redaktorem miesięcznika "Kontakt" i korespondentem Radia Wolna Europa. Autor kilku książek eseistycznych (m.in. "O zdradzie i śmierci - przypisy do Plutarcha", "Dekomunizacja, której nie było") i prozatorskich ("Brat", ).

oraz:

"SŁOWA" - DZIEDZINIEC ZAMKU UJAZDOWSKIEGO
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting