www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-03-24, 09:00
6. Warszawskie Spotkania Komiksowe
25 marca 2006 roku w Kinie Ochota i Ośrodku Kultury Ochoty odbędą się 6. Warszawskie Spotkania Komiksowe. Gośćmi imprezy będą: Max Andersson, autor kontrowersyjnego komiksu „Pixy”; Zbigniew Kasprzak, od lat mieszkający w Belgii rysownik serii „Yans” i „Halloween Blues”, a także Tomasz Bagiński, reżyser „Katedry i Sztuki spadania”, który opowie o filmach realizowanych we współpracy z polskimi twórcami komiksów.

Gościem 6. WSK będzie również Irek Konior, polski autor, który w 2004 roku nieoczekiwanie zadebiutował na frankofońskim rynku komiksowym albumem „Opowieść Rybaka: Czekając na Hemingwaya”. Podczas 6. WSK odbędzie się polska premiera komiksu Koniora.

Z uczestnikami 6. WSK spotkają się ponadto Tadeusz Baranowski, autor klasycznych już komiksów o przygodach profesorka Nerwosolka, czy Orient-Mana; Grażyna Kasprzak, kolorystka wybranych komiksów Grzegorza Rosińskiego, Zbigniewa Kasprzaka i Krzysztofa Gawronkiewicza; Karol „KRL” Kalinowski i Marek Lachowicz - młodzi twórcy komiksu humorystycznego; Rysiek Dąbrowski, autor anarchizującego „Likwidatora” oraz Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, ojcowie Jeża Jerzego.

Atrakcją tegorocznej imprezy będzie pokaz filmów realizowanych przez twórców komiksu lub na podstawie komiksów. W planach m.in. prezentacja filmowej twórczości Fila i Termosa, Tomasza Leśniaka, Maxa Anderssona, a także filmów zrealizowanych na podstawie „Antresolki Profesorka Nerwosolka” Tadeusza Baranowskiego.
Uczestnicy 6. Warszawskich Spotkań Komiksowych będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat komiksu uczestnicząc w kilku tematycznych prelekcjach. O broni palnej w komiksie opowie znany rysownik Robert Adler, najsłynniejszych bohaterów komiksowych zaprezentuje badacz komiksu Adam Rusek, kulisy powstawania steampunkowego komiksu „Nowe przygody Stasia i Nel” odsłonią jego autorzy, natomiast Daniel Gizicki i Przemek Pawełek wprowadzą w świat polskiego (i nie tylko) komiksu internetowego.

Specjalnie na 6. Warszawskie Spotkania Komiksowe planowanych jest blisko 30 komiksowych premier, z czego połowa to komiksy polskich twórców m.in. prześmiewcze „Prawie 40 stron: Kij Bij” Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego, humorystyczne „Kaerelki i inne takie” KRL-a i „Człowiek Paroovka vs. Grand Banda” Marka Lachowicza, anarchizujący „Likwidator: Autozdrada” Ryśka Dąbrowskiego, przeznaczone tylko dla dorosłych czytelników „Wyznania właściciela kantoru” Jerzego Szyłaka i Mateusza Skutnika, czy sensacyjna „Ursynowska Specgrupa od Rozwałki” Łukasza Mieszkowskiego i Marka Oleksickiego.

Wśród komiksów zagranicznych autorów znajdą się m.in. mroczny i dekadencki „Exit” Tomasa Otta, „Borgia: Krew dla papieża” Alexandro Jodorowskiego i Milo Manary, „Indiańskie lato” Hugo Pratta i Manary.

W trakcie 6. WSK odbędzie się również tradycyjna giełda komiksowa, panel wydawców komiksów, na którym będzie można poznać bliższe i dalsze plany wydawców, a także konkurs komiksowy, w którym będzie można wygrać cenne komiksowe nagrody. Ponadto swoje komiksy będzie podpisywało kilkudziesięciu czołowych polskich twórców.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

9.00 – Otwarcie giełdy komiksowej w Kinie Ochota i Ośrodku Kultury Ochota.

Kino Ochota (ul. Grójecka 65)
9.45 – Oficjalne otwarcie 6. WSK
10.00 - 11.15 - Panel wydawców – Mandragora, Egmont, Taurus Media, Kultura Gniewu
11.30 - 12.00 – Opowieści dziwnej treści - spotkanie z Irkiem Koniorem, autorem komiksu „Opowieści rybaka”
12.00 - 12.45 – Ruchome obrazki - spotkanie z Tomaszem Bagińskim, reżyserem „Katedry” i „Sztuki spadania”
13.00 - 13.45 – Pożegnanie bohaterów - spotkanie z Tadeuszem Baranowskim, klasykiem polskiego komiksu
14.00 - 14.45 – Bajka dla wykręconych - spotkanie Maxem Anderssonem, autorem komiksu „Pixy”
15.00 - 15.45 – Spotkanie ze Zbigniewem i Grażyną Kasprzak, małżeństwem twórców komiksu od lat mieszkającym w Belgii
16.00 - 16.45 – Z czego się śmiejemy? - spotkanie z KRL-em i Markiem Lachowiczem, autorami komiksów „Kaerelki i inne takie” oraz „Człowiek Paroovka vs. Grand Banda”
17.00 - 18.00 – Konkurs komiksowy – prowadzi Wojciech Birek

Ośrodek Kultury Ochota (ul. Grójecka 75)
10.00 -12.00 – Pokaz komiksowych filmów rysunkowych - Fil & Termos, Tadeusz Baranowski, Tomasz Leśniak i inni.
12.00 - 12.45 – Quo vadis Jeż Jerzy? - spotkanie z Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim
13.00 - 13.45 – Nowe przygody Stasia i Nel, czyli steampunk po polsku – spotkanie z Krzysztofem Janiczem, Tobiaszem Piątkowskimi Januszem Wyrzykowskim
14.00 - 14.45 - Likwidator a sprawa polska - spotkanie z Ryśkiem Dąbrowskim.
15.00 – 15.45 - Polscy bohaterowie komiksowi – prelekcja Adama Ruska
16.00 - 16.45 – Broń palna w komiksie – prelekcja Roberta Adlera
17.00 - 17.45 – „Opowieści tramwajowe” – spotkanie z autorami antologii
18.00 - 18.45 – Polski (i nie tylko) komiks internetowy – prelekcja Daniela Gizickiego i Przemka Pawełka


Miejsce: Kino Ochota (ul. Grójecka 65) i Ośrodek Kultury Ochoty (ul. Grójecka 75)
Wstęp: 10 zł.
Organizator: Centrum Komiksu, Al. Niepodległości 148, tel. 0-22 848-89-61
Partnerzy: Kino Ochota, Ośrodek Kultury Ochoty

Logo tegorocznych Warszawskich Spotkań Komiksowych zaprojektował Ernesto Gonzales.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting