www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-03-21, 20:27
4. Święto Niemego Kina
Już po raz czwarty w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się Święto Niemego Kina. W czasie trwania festiwalu zaprezentowane zostaną nieme filmy z towarzyszeniem muzyki na żywo wykonywanej przed kinowym ekranem przez najlepszych, polskich i zagranicznych wykonawców.

Tegoroczna edycja Święta Niemego Kina rozpocznie się projekcją "Mocnego człowieka" Henryka Szaro z 1929 roku. Projekcji obrazu towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu grupy Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio. Odbędzie się także premiera DVD z "Mocnym człowiekiem" ilustrowanym muzyką w wykonaniu Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio. Do płyty została dołączona książeczka z informacjami o filmie i jego twórcach, unikalnymi zdjęciami oraz fragmentami przedwojennych recenzji. Wśród dodatków są także: specjalnie przygotowany teledysk oraz rewelacyjny film - dokument ukazujący muzyków w czasie pracy w studiu nagraniowym w Krakowie - prawdziwa gratka dla wielbicieli Maćka Maleńczuka.

Poza tym w czasie trwania imprezy obejrzeć będzie można także kilkanaście innych niemych filmów, które pogrupowane zostały w kilka cykli: "Arcydzieła dokumentu", "Człowiek i przyroda w niemym kinie", "Klasyka kina sensacyjnego", "Noc z horrorem" oraz "Komicy niemego kina".

Po raz drugi odbędzie się także spotkanie z twórczością wielkiego maga kina Georgesa Meliesa. Gościem spotkania będzie prawnuczka reżysera, pani Marie-Helene Leherissey-Melies. To ona zaprezentuje kolejne unikalne filmy z prywatnej rodzinnej kolekcji wraz z oryginalnymi komentarzami mistrza. W roli tapera, który muzyką ożywi te niezwykłe obrazy, wystąpi praprawnuk reżysera - Lawrence Leherissey.

Szczegółowy program:
=================

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU: PREMIERA PŁYTY DVD

23.03.2006, godz. 20.00
Mocny człowiek
reż. Henryk Szaro, Polska 1929, 80 min
scen. Jerzy Braun, Henryk Szaro, zdj. Giovanni Vitriotti, wyk. Grigorij Chamra, Maria Majdrowicz, Agnes Kuck, Julian Krzewiński, Artur Socha, Aleksander Zelwerowicz, Jan Kurnakowicz, Janina Romanówna, Bolesław Mierzejewski i inni.

Wyjątkowa premiera pierwszego w Polsce wydawnictwa DVD z najlepszym polskim filmem epoki kina niemego, udźwiękowionym współczesną muzyką. Mocny człowiek to znakomita adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego. Psychologiczny dramat ukazuje kolejne etapy moralnego upadku człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa, który przegrywa w walce z własnym sumieniem. W filmie zagrały gwiazdy polskiego i europejskiego kina, m.in. Grigorij Chmara i znakomita aktorka teatralna Maria Majdrowicz. Po II wojnie światowej film uznano za zaginiony. W 1997 został odnaleziony w Królewskim Archiwum Filmowym w Belgii. Po raz pierwszy Mocny człowiek został pokazany podczas Święta Niemego Kina w Warszawie w roku 2003. Współczesny podkład muzyczny wykonał zespół Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio. Projekt zebrał entuzjastyczne recenzje i był pokazywany także za granicą m.in. w Wilnie, Wiedniu i Bordeaux.
Premierę płyty DVD uświetni swoją obecnością rodzina Marii Majdrowicz, córka, Pani Ewa Kleniewska z mężem, syn Władysław Zakrzeński oraz siostrzeniec Jan Majdrowicz.

Zagra: Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio
Maciek Maleńczuk, lider grupy, jeden z najbardziej zaskakujących i niezależnych muzyków polskiej sceny. Wraz z Robertem Tutą (live electronics) i Kubą Rutkowskim (perkusja) gwarantuje elektryzujące doznania muzyczne.

Płyta DVD z filmem Mocny człowiek
Mocny człowiek ze współcześnie nagraną muzyką w wykonaniu grupy Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio, to specjalna edycja jubileuszowa DVD z okazji 50 lat Filmoteki Narodowej. Do płyty została dołączona książeczka z informacjami o filmie i jego twórcach, unikalnymi zdjęciami oraz fragmentami przedwojennych recenzji. Wśród dodatków są także: specjalnie przygotowany teledysk oraz rewelacyjny film - dokument ukazujący muzyków w czasie pracy w studiu nagraniowym w Krakowie - prawdziwa gratka dla wielbicieli Maćka Maleńczuka.

POKAZY SPECJALNE Z EUROPEJSKICH ARCHIWÓW FILMOWYCH

25.03.2006, godz. 16.30
Zestaw filmów Georgesa Méliesa
Francja, 100 min.

Partia kart, 1896
Nieco ognia proszę, 1904
Syrena, 1904
Niewiarygodne przebieranki, 1900
Przerażająca noc, 1896
Czterysta żartów diabelskich, 1906
Nieprawdopodobna kolacja, 1904
Tajemniczy rycerz, 1899
Uniwersalny klej, 1907
Niezwykły sterowiec, 1905
Jajo czarnoksiężnika, 1902
Podróż na księżyc, 1902
Joanna d’Arc, 1900
Niestrawność, 1902
Diabeł w klasztorze, 1899
Podróże Guliwera, 1902
Fałszywe złudzenia, 1909

Gościem drugiego spotkania ze sztuką wielkiego maga kina Georgesa Mélièsa, będzie prawnuczka reżysera, pani Marie-Hélene Leherissey-Mélies. To ona zaprezentuje kolejne unikalne filmy z prywatnej rodzinnej kolekcji wraz z oryginalnymi komentarzami mistrza. W roli tapera, który muzyką ożywi te niezwykłe obrazy, wystąpi praprawnuk reżysera - Lawrence Lehérissey.

Georges Mélies (1861-1938) to pionier światowego kina, autor ponad 500 filmów i setek wynalazków filmowych, które unowocześnione używane są do dziś. Wszechstronnie uzdolniony i niesłychanie twórczy technik, rysownik, dekorator, operator, scenarzysta - jako pierwszy zaczął stosować triki i iluzję na ekranie. Najlepsze obrazy tego obdarzonego niezwykłą wyobraźnią artysty to opowieści z krainy fantazji i bajkowej iluzji.

W tegorocznym zestawie warto zwrócić uwagę na kilka prawdziwych filmowych pereł, kolorowanych ręcznie:

400 żartów diabelskich - film, w którym postaci przeistaczają się w niezliczonych transformacjach, a tempo akcji przyprawia o zawrót głowy.

Podróże Guliwera - film, w którym słynny bohater stawia dzięki Méliesowi pierwsze kroki na kinowym ekranie. Jest to pionierska ekranizacja prozy francuskiego wizjonera Julesa Verne’a.

Joannę d’Arc - film składający się z 12 obrazów przedstawiających życie "dziewicy z Orleanu" i zarazem pierwszy w historii film nakręcony o tej postaci.

Podróż na księżyc - pierwszą superprodukcję w historii kina kręconą aż trzy miesiące. Film, trwający aż 16 minut ze słynnym kosmicznym pociskiem, wystrzelonym w prawe oko księżyca - uważany jest za początek sztuki filmowej i pierwszy obraz science fiction. Zdjęcie księżyca i pocisku w jego oku to chyba najczęściej reprodukowany kadr w historii kina.

POKAZY SPECJALNE Z EUROPEJSKICH ARCHIWÓW FILMOWYCH

26.03.2006, godz. 21.15
Janosik
reż. Jaroslav Siakel’, Czechosłowacja-USA 1921, 60 min
scen. Jozef Žák-Marušiak, zdj. Daniel Siakel’, Oldrich Beneš, wyk. Theodor Pištĕk, Karel Schleichert, Mária Fábryová, Miroslav Schmidt, Olga Augustová i inni.

Pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, postaci często obecnej w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Jánošík (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania Franciszka II Rakoczego, legendarny przywódca grupy niepokornych chłopów w górach Malá Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa… debiutantów. Reżyser, który był także operatorem, i współpracujący z nim brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Oficjalna premiera Janosika odbyła się w 1931 roku. Później film zaginął. Odnalazł się dopiero w 1970 roku w…garażu w Chicago. Niestety, niekompletny. W 1975 roku został pieczołowicie zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Janosik to wciąż aktualna przestroga dla władzy, zbyt pazernej i obojętnej na niedole ludu…

Zagra: Jovice Ajdarević Orchestra (Serbia)
Jovice Ajdarević jest jedną z gwiazd bałkańskiej trąbki. Wraz ze swoją orkiestrą zwyciężył na słynnym, największym na świecie, festiwalu brass orkiestr w serbskim mieście Guca . Ich muzyka to mieszanka wpływów bałkańskich melodii i orientalnych rytmów. Koncerty tej grupy to prawdziwa eksplozja bałkańskiego ducha i radości grania.

NIEZAPOMNIANE POLONICA

24.03.2006, godz. 18.30
Ulica potępionych dusz (The Way of Lost Souls )
reż. Paul Czinner, W. Brytania 1929, 90 min.
scen. Charles E. Whittaker, zdj., wyk. Pola Negri, Warwick Ward, Hans Rehmann, Cameron Carr, Margaret Rawlings i inni.

Tragiczna historia Luisy, pięknej, choć nieskromnej kobiety z portowej knajpy i jej trudnej, lecz uzdrawiającej miłości do latarnika z Kornwalii. Dramat kobiety, która chcąc się zmienić, niszczy wszystko dookoła… W głównej roli niezapomniana Pola Negri, jedna z największych gwiazd w historii światowego kina. Kochana przez publiczność i… sławnych mężczyzn Hollywood, m.in. Rudolfa Valentino i Charlesa Chaplina. W filmie znakomitego reżysera, pochodzącego z Węgier, Paula Czinnera, wspaniale zagrała kobietę upadłą, lecz uczciwą i zdolną do czystych uczuć. Nastrojowy, pięknie sfilmowany melodramat znakomicie ukazuje aktorskie możliwości Poli Negri. Słynąca z pracowitości wielka aktorka powtarzała: "Nie dbam o to, czy jestem kochana, czy nie. Nie dbam o to, czy jestem piękna. Chcę grać!".

Wystąpi: Małgorzata Walewska
Małgorzata Walewska - śpiew, Anna Marchwińska - fortepian, Mirosław Feldgebel - fortepian
Światowej sławy śpiewaczka operowa, wybitna mezzosopranistka. Występuje na największych scenach operowych świata m.in. w Wiedniu, Rzymie, Berlinie, Genewie, Nowym Jorku. Jej scenicznymi partnerami były największe gwiazdy m.in. Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura, Luis Lima, Simon Estes. Do jej popisowych ról należą m.in. Carmen w operze G.Bizeta, Dalila w Samsonie i Dalili C.Saint-Saënsa, Amneris w Aidzie G.Verdiego. Sukcesy odnosi także w repertuarze oratoryjnym - w utworach J.S. Bacha, L. van Beethovena, G. Mahlera. Wzięła również udział w nagraniach płyt m.in. zespołu Voo Voo i francuskiej grupy I Muvrini.

MISTRZOWIE KINA NIEMEGO: CARL THEODOR DREYER

25.03.2006, godz. 19.30
Męczeństwo Joanny D’Arc (La passion de Jeanne d'Arc)
reż. Carl Theodor Dreyer, Francja 1928, 75min
scen. Joseph Delteil, Carl Theodor Dreyer, zdj. Rudolph Maté, wyk. Maria Falconetti, Eugene Silvain, André Berley, Maurice Schutz, Antonin Artaud, Michel Simon i inni.

Wstrząsający obraz ukazujący ostatnie chwile Joanny d`Arc (1412-1431), francuskiej mistyczki i wodza armii Karola VII. Słynnej kobiety-rycerza, która odwróciła losy wojny stuletniej. W roku 1431 oskarżona o herezje Joanna stanęła przed sądem i została skazana na śmierć na stosie. Reżyser zaszokował zarówno producentów, jak i widzów. Zamiast epickiego widowiska w olbrzymich dekoracji (już zbudowanych do tego filmu), zrealizował surowy psychologiczny dramat rozgrywający się w ascetycznej scenografii. Grająca główną rolę Maria Falconetti była aktorką teatralną i tylko raz zagrała w filmie! Z wielką emocjonalną siłą ukazała cierpienie samotnej prostej kobiety w świecie sędziów-mężczyzn, uzbrojonych w uczone księgi. Perfekcyjny montaż, skupiający uwagę na detalach, podkreślił cynizm i okrucieństwo sędziów. Ostatnią istniejącą kopię filmu odnaleziono w przytułku dla obłąkanych w Oslo.

Wystąpi: Bałata Jaskułke Gonzales
Marek Bałata to czołowy polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wystąpi razem ze Sławkiem Jaskułke, najciekawszym pianistą młodego pokolenia i Pedro Gonzalesem, eksperymentatorem brzmień elektronicznych.

ARCYDZIEŁA DOKUMENTU

26.03.2006, godz. 17.00
Moana
reż. Robert J.Flaherty, USA 1926, 60 min.
scen. Robert J. Flaherty, Frances Flaherty, zdj. Robert J. Flaherty, Bob Roberts, wyk. Ta'avale, Moana, Fa'angase, Tu'ungaita, Tafunga.
Urzekający dokument o życiu mieszkańców Sawaii, jednej z wysp Polinezji. Flaherty, jeden z ojców filmu dokumentalnego, po wielkim sukcesie Nanuka (1922) mógł, dzięki hojności wytwórni Paramount, nakręcić film w każdym zakątku świata i za każde pieniądze. Wyjechał wraz z rodziną na Samoa, by sfilmować "majestat i prawdziwość tych ludów". Bohaterowie filmu, Moana i jego rodzina, ubrani w tradycyjne stroje, z godnością i pogodą ducha poddają się życiu zgodnemu z rytmem przyrody. Na uwagę zasługują rytuał tatuażu Moany oraz scena tańca, na którą reżyser zużył 6 tys. metrów taśmy (odpowiednik dwóch filmów pełnometrażowych!). Flaherty nakręcił film na taśmie panchromatycznej, używanej wówczas jedynie do zdjęć kolorowych. Przy pomocy różnych odcieni czerni i bieli, oddał piękno i bogactwo kolorów naturalnego świata. Realizacja filmu trwała ponad 2 lata. Plenery pełne ciepłego światła, naturalnie piękni i uśmiechnięci ludzie, nierealnie bujna przyroda - tak mógłby wyglądać Raj…

Zagra: Habakuk
Wojtek Turbiarz - gitara, wokal; Wojtek Cyndecki - gitara basowa; Jaromir Puszek - perkusja; Krzysztof Niedźwiecki - gitara, wokal; Marek Makles - instrumenty klawiszowe
Zespół powstał w 1990 roku w Częstochowie. Od 13 lat daje się poznać od jak najlepszej strony fanom muzyki reggae, i to nie tylko w naszym kraju. Obecnie jest uznawany za jedną z czołowych polskich grup tego gatunku.

CZŁOWIEK I PRZYRODA W NIEMYM KINIE

24.03.2006, godz. 21.15
Johan
reż. Mauritz Stiller, Szwecja 1921, 60 min.
scen. Mauritz Stiller, Arthur Nordén, zdj. Hendrik Jaenzon, wyk. Jenny Hasselqvist, Mathias Taine, Hildegard Harring, Urho Somersalmi, Lilly Berg i inni.
Znakomity melodramat oparty na ludowej tradycji. Historia prostych ludzi walczących ze swoimi namiętnościami, ale i żywiołami przyrody. Film Mauritza Stillera, wyrafinowanego mistrza narracji filmowej, jednego z czołowych twórców prężnej skandynawskiej kinematografii lat 20. Odkrywcy i pierwszego wielbiciela talentu Grety Garbo, nieśmiertelnej bogini kina. Interesujący przykład epickiego obrazu, rozgrywającego się w realiach szwedzkiej wsi i surowej przyrody, która staje się jednym z ważnych bohaterów dramatu. Do historii kina weszła rewelacyjna scena, w której bohaterka dręczona wyrzutami sumienia ucieka łodzią z ukochanym mężczyzną w dół rwącej rzeki. Wspaniałe sceny plenerowe, znakomite zdjęcia i subtelna skandynawska estetyka.

Zagra: Kapela ze Wsi Warszawa
Maja Kleszcz - wiolonczela, śpiew; Magda Sobczak - cymbały, śpiew; Sylwia Świątkowska - skrzypce, śpiew; Wojciech Krzak - skrzypce, lira; Piotr Gliński - baraban; Maciej Szajkowski - bęben, perkusja
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Zdobyli wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych.

26.03.2006, godz. 19.15
Czysta miłość (Stark Love)
reż. Karl Brown, USA 1927, 72 min.
scen. Karl Brown, Walter Woods, zdj. James Murray, wyk.: Helen Munday, Forrest James, Reb Grogan, Silas Miracle i inni.
Dramat pary młodych zakochanych ludzi, którzy muszą walczyć z bezwzględną rodzinną tradycją, rozgrywa się w świecie surowych gór i twardych mężczyzn. Oryginalny, kontrowersyjny film o życiu amerykańskich górali, zrealizowany przez Karla Browna, współpracownika samego D.W. Griffitha. W poszukiwaniu odpowiednich plenerów reżyser przeczesał pasmo dzikich gór w Appalachach, a we wsiach i miasteczkach, spośród rdzennych mieszkańców Wirginii, wybierał aktorów do swojego filmu. Większość z nich nie obejrzała potem gotowego filmu. Zdjęcia kręcono przy naturalnym świetle, nie używano makijażu i charakteryzacji. Film już po premierze stał się legendą. W latach 30 - tych zaginął. W 1968 roku jedyna kopia filmu odnalazła się w Narodowym Archiwum Filmowym w Pradze. Obraz uznano za jeden z pomników amerykańskiej kinematografii.

Zagrają: Niewinni Czarodzieje
Marcin Masecki - Wurlitzer piano; Pablo Pełczyński - as, ts, flute; Adam Baron - tp; Bartozzi Wojciechowski (b); Artur Lipiński (dr); Maciej Goliński - Moog, laptop; Maciej Wyrobek - sampler, turntables
Futurystyczna familia złożona z dj’ów, producentów, muzyków, wokalistów i mc’s, zafascynowanych organiczną stroną nowych brzmień. Tworzą muzykę na bazie soulu, jazzu i innych gatunków klasycznych i… czarują nią wszystkich.

KLASYKA KINA SENSACYJNEGO

24.03.2006, godz. 23.15
Ludzie podziemi (Underworld)
reż. Josef von Sternberg, USA 1927, 80 min.
scen. Ben Hecht, Charles Furthman, zdj. Bert Glennon, wyk. George Bancroft, Evelyn Brent, Clive Brook, Fred Kohler, Helen Lynch, Larry Semon i inni.
Znakomity film, jeden z pierwszych w słynnym nurcie amerykańskiego kina gangsterskiego. Gatunek ten przez dziesięciolecia opierał się na schemacie: elegancki gangster, którego nie można nie lubić, jego dziewczyna, która nie może się nie podobać i styl życia odległy od amerykańskiej codzienności. Reżyser znakomicie ukazał ciemną stronę życia wielkich amerykańskich miast lat 20- tych, zmagających się z prężnie rozwijającymi się gangami i… prohibicją. Film, który odniósł oszałamiający sukces kasowy, początkowo pokazano tylko w jednym nowojorskim kinie, a scenarzysta, który potem dostał Oskara za scenariusz, żądał wycofania swego nazwiska z czołówki. Znakomita reżyseria, świetne zdjęcia, czarny humor. Niebezpieczne ulice, szybkie samochody, broń każdego kalibru, krwawe porachunki, czyli wszystko, co tworzyło ten podziemny miejski labirynt, zanim pojawił się w nim…Batman.

Zagra: Dziedzic feat. Adam Pierończyk
Adam Pierończyk to czołowy saksofonista uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej, współpracuje m.in. z takimi artystami jak: Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ed Schuller.

25.03.2006, godz. 21.30
Salamandra
reż. Grigorij Roszal, ZSRR 1928, 90 min.
scen. Gieorgij Grebner, Anatolij Łunaczarski, zdj. Louis Forestier, Piel Jutzi, wyk. Bernhard Goetzke, Natalia Rozenel, Nikołaj Chmielew, Władimir Fogel, Michaił Doller, Anatolij Łunaczarski i inni.
Radziecki dramat sensacyjny z pasją demaskujący "prawdziwe" oblicze zachodniej demokracji. Opowieść o zbrodniach, popełnianych bez skrupułów w imię nauki. Pierwowzorem głównego bohatera był Paul Kammerer (1880-1926), austriacki biolog, uważany za następcę Darwina. Zdesperowany intrygami zachowawczego środowiska naukowego wyjechał do ZSRR. W czasie podróży popełnił samobójstwo. Trzymająca w napięciu Salamandra wciąż zaskakuje niezwykle udanym połączeniem naiwnej propagandy z mistrzowską grą na emocjach widza. Znakomity radziecki reżyser Grigorij Roszal był również korespondentem wojennym, aktorem, dyrektorem Teatru Pedagogicznego. Salamandra to wciąż aktualny thriller o wolności nauki. Twórcy "zapomnieli", co prawda, że w Związku Sowieckim nauka rzeczywiście "kwitła", tyle, że głównie w… łagrach. A Stalin i tak wolał filmy Chaplina!

Zagra: Meritum
Paweł Szamburski - klarnet; Tomasz Bandyra - bas; Karol Maśluszczak - fortepian; Roman Ślefarski - perkusja; dj Lenar
Grupę tworzą muzycy związani z warszawską sceną niezależną i jazzową. Ich muzyka, często kojarzona z energetycznym "klezmer jazzem", łączy jednak w sobie różne style i konwencje muzyczne. To pozwala zbliżać się do piękna i rzeczywistego sensu, czyli muzycznego Meritum. W ich muzyce jest wiele radości, szaleństwa, ale także smutku i nostalgii, co czyni ich utwory zaskakująco uniwersalnymi.

NOC Z HORROREM

25.03.2006, godz. 23.45
Ostatnie ostrzeżenie (The Last Warning)
reż. Paul Leni, USA 1929, 80 min.
scen. Alfred A. Cohn, J. G. Hawks, Robert F. Hill, Tom Reed, zdj. Hal Mohr, wyk. Laura La Plante, Montagu Love, Roy D’Arcy, Margaret Livingston, John Boles, Burr McIntosh i inni.
W czasie spektaklu na Broadwayu, na oczach przerażonych widzów, dochodzi do tajemniczego morderstwa. Po kilku latach, w rocznicę niewyjaśnionej śmierci głównego aktora, teatr postanawia wznowić pechową sztukę. Jest jednak ktoś, kto za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do ponownej premiery. Gdy w pokrytych pajęczynami garderobach pojawiają się przerażeni aktorzy, zło czające się w mrocznych zakamarkach teatru daje im naprawdę ostatnie ostrzeżenie… Paul Leni, mistrz niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, wirtuoz światowego kina grozy, zrealizował jeden z najbardziej błyskotliwych i… zabawnych horrorów epoki. Sugestywny nastrój grozy, który potęgują wspaniałe zdjęcia, sąsiaduje z groteską i humorem. Oryginalne dekoracje nieodparcie kojarzą się z ekpresjonizmem. Ostatnie ostrzeżenie to, niestety, także ostatni fabularny film reżysera, którego talent dopiero rozkwitał. Leni zmarł tragicznie kilka miesięcy po skończeniu zdjęć.

Zagra: Pogodno
Jacek Szymkiewicz - gitara; Marcin Macuk - piano; JarosławKozłowski - perkusja;
Michael Pfeiff - bass
Już od 1996 roku dają poznać polskiej publiczności swoje niebagatelne możliwości łączenia inteligentnych, poetyckich tekstów i nowocześnie zaaranżowanej muzyki gitarowej, przez jednych nazywanej "natural big beat" a przez innych autorskim rock'n'rollem. Nazywani są szaleńcami polskiej sceny alternatywnej.

KOMICY NIEMEGO KINA

26.03.20056, godz. 15.00
Zestaw komedii Charlesa Chaplina i Bustera Katona, 66 min

Jazda na wrotkach (The Rink)
scen. i reż. Charles Chaplin, USA 1916
zdj. Roland Totheroh, wyk. Charles Chaplin, Edna Purviance, James T. Kelly, Eric Campbell, Henry Bergman i inni.
Rozrywkowy i nieco szalony kelner udaje się po pracy na tor wrotkowy, gdzie udając milionera, zaleca się do pięknej dziewczyny. Niestety, najpierw musi zmierzyć się na torze z konkurentem, ważącym ponad 100 kg, ale bardzo sprawnym fizycznie… Genialne gagi i znakomite sceny "baletowe" na wrotkach w wykonaniu Chaplina, który popisuje się tutaj niewiarygodnymi umiejętnościami tanecznymi.

Strach na wróble (The Scarecrow)
scen. i reż. Edward F. Cline, Buster Keaton, USA 1920
zdj. Elgin Lessley, wyk. Buster Keaton, Sybil Seely, Joe Roberts, Joe Keaton, Al St. John i inni.
Dwóch mężczyzn mieszka na farmie, naszpikowanej cudami techniki, o których nie śniło się nawet nowoczesnym gospodyniom. Ich życie zakłóca wciąż uroda córki sąsiada (w roli sąsiada ojciec Keatona). Pełna wzlotów, ale i bolesnych upadków akcja to nieustanna walka rywali o względy dziewczyny, bronionej przez ojca i jego sadystycznego psa. Rewelacyjne gagi i akrobatyczne popisy.

Sygnał (The High Sign)
scen. i reż. Edward F. Cline, Buster Keaton, USA 1921
zdj. Elgin Lessley, wyk. Buster Keaton, Bartine Burkett, Charles Dorety, Al St. John i inni.
Mężczyzna szukający pracy zostaje jednocześnie ochroniarzem i… gangsterem. Nieobliczalne gagi i szalone gonitwy w pomysłowych dekoracjach. Obraz znalazł się w kinach z rocznym opóźnieniem. Keaton uważał ten film za niezbyt śmieszny...

Niedzielna wycieczka (A Day’s Pleasure)
scen. i reż. Charles Chaplin, USA 1919, 15 min.
zdj. Roland Totheroh, wyk. Charles Chaplin, Edna Purviance, Marion Feducha, Bob Kelly, Jackie Coogan i inni.
Amerykańska rodzina udaje się na wycieczkę statkiem. Na pełnym ludzi pokładzie odbywa się wesoła zabawa. Charlie, zmęczony tańcem i chorobą morską, kładzie głowę na kolanach żony, niestety, nie swojej…Znakomite gagi, inteligentny, złośliwy, a czasem liryczny humor. W jednej z głównych ról wystąpiła słynna Edna Purviance, jedna z ważniejszych kobiet w filmach i życiu Chaplina.

Zagra: Mamadou Africa Beat (Senegal)
Wspaniała grupa muzyków z różnych rejonów Afryki, łącząca muzyczne tradycje swoich narodów z nowoczesnym brzmieniem. Na jej czele najbardziej znany w Polsce Senegalczyk Mamadou Diouf.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting