www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-06-01, 09:00
10. Piknik naukowy BIS POLSKIEGO RADIA
Piknik Naukowy BIS Polskiego Radia odbędzie się 3 czerwca 2006 roku na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Motyw przewodni tegorocznego Pikniku Naukowego to „Świat za 10 lat”. Pokażemy, jakie zmiany zachodzą w życiu społecznym dzięki postępowi nauki i technologii. Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia w dziedzinie praktycznych zastosowań europejskich badań naukowych oraz aktualnie prowadzone badania, które mogą zaowocować w ciągu najbliższych 10 lat. W ten niebanalny sposób, spojrzeniem w przyszłość, podkreślony zostanie jubileuszowy charakter Pikniku Naukowego.

Zeszłoroczny Piknik Naukowy, współorganizowany przez 130 instytucji naukowych i edukacyjnych, odwiedziło blisko 100 tysięcy gości. W tym roku przewidywany jest udział około 150 instytucji badawczych, naukowych, edukacyjnych i dydaktycznych oraz rozstawienie około 180 namiotów. Gwiazdą sceny na Rynku Nowego Miasta będzie Mike Hoyland z Leeds i jego chemiczne wybuchowe pokazy. Gościem specjalnym 10. Pikniku będzie Francja. Swój udział potwierdzili uczestnicy z 11 krajów
i 3 kontynentów: Bułgarii, Chin, Czech, Ekwadoru, Francji, Hiszpanii (Katalonii), Litwy, Republiki Federalnej Niemiec, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Liczba pokazów na Pikniku Naukowym przekroczy 1000. Zobaczymy m.in.: eksperymenty fizyczne ilustrujące i wyjaśniające wytwarzanie plazmy, prezentację możliwości robotów klasy minisumo, pokaz poduszkowców oraz jedynego wciąż sprawnego sterowca w Polsce, prezentację pojazdu pac-car, uczestnika wyścigu samochodów o najmniejszym zużyciu paliwa Shell eco maraton, a także eksponat przedstawiający trójwymiarowe cienie. Przyjrzymy się, jak będzie wyglądać wizyta u lekarza za 10 lat i jakie testy i metody diagnostyczne będą mogły pomóc postawić właściwą diagnozę w zależności od genów pacjenta. Jedną z większych atrakcji będzie projekt Faulkes Telescopes, pozwalający uczniom z całego świata prowadzić obserwacje nieba przez Internet. Będzie można obserwować dalekie galaktyki przy użyciu automatycznego teleskopu znajdującego się na Hawajach. Teleskopy Faulkesa są największymi na świecie teleskopami zbudowanymi w celach edukacyjnych. Podczas Pikniku Naukowego połączymy się sześciokrotnie z teleskopem na wyspie Mauii na Hawajach i wspólnie poszukamy „naszej gwiazdy”.

Przygotowany jest również projekt „Polska za dziesięć lat: dołóż swoją cegiełkę”. Na tablicę w kształcie Polski można będzie nakleić własną karteczkę-cegiełkę, zawierającą to, co zdaniem autora jest najważniejsze dla pomyślności Polski za dziesięć lat – np.: „Polska w strefie Euro”, „Zero tolerancji dla korupcji”, „Nauczyciele z pasją”.

Tegoroczny Piknik Naukowy poprzedzać będzie konkurs plastyczny „Świat za 10 lat”. Konkurs ma na celu inspirowanie uczniów, wyzwolenie ich pomysłowości, rozwijanie wyobraźni i talentów. Chcemy, żeby było to wydarzenie inspirujące uczniów, będące okazją do zaprezentowania kreatywności, artystycznego smaku i talentu.

Licznym pokazom towarzyszyć będą jak zwykle występy artystyczne na scenie; publiczność będzie mogła posilać się
w sześciu punktach gastronomicznych. Na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu odbędą się wydarzenia specjalne o charakterze happeningowym, m.in. Hyde Park: zwiedzający będą mogli wygłosić - jak Anglicy w Hyde Parku - krótką mowę w sprawach publicznych, zaczynającą się od słów „Chciałbym/Chciałabym, aby za dziesięć lat Polska...”. Specjalnie dla dzieci zostaną zorganizowane miejsca do zabaw edukacyjnych. Przebieg imprezy relacjonować będzie przez cały dzień BIS Polskie Radio.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy o różnych dyscyplinach naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Prezentowane są zarówno proste doświadczenia, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania polskich uczonych.
Piknik Naukowy BIS Polskiego Radia wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej. Został bowiem wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z najciekawszych projektów europejskich ostatnich lat propagujących naukę w społeczeństwie.
Zapraszamy 3 czerwca w godz. 11.00 - 20.00 na Rynek Nowego Miasta i Podzamcze w Warszawie.

Więcej o Pikniku Naukowym na naszej stronie: www.polskieradio.pl/bis/piknik
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting