www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-04-24, 23:21
Wystawa „Bursztyn w dziejach”
Wystawa okazów przyrodniczych i archeologicznych bursztynu oraz bursztynowych wyrobów artystycznych

„Jakże bursztyn może pochodzić z drzew, skoro jest wyrzucany przez morze? Żadne drzewo nie rośnie przecież w morzu” – cytat: Agricola „De natura fossilium” z 1546 r.

Bursztyn bałtycki jest skamieniałą żywicą produkowaną przez kilka gatunków drzew iglastych objętych wspólną nazwą Pinus succinifera, czyli sosna bursztynodajna.

Drzewa te rosły w ogromnych puszczach, zwłaszcza na terenach obecnej Skandynawii i znacznej części terenów obecnie zalanych wodami Bałtyku.

Żywica produkowana przez wiele milionów lat w ogromnych ilościach, była przenoszona przez potoki i rzeki do ciepłego morza, które w eocenie pokrywało większą część obecnej Europy. Przez ponad 40 mln. lat żywica ulegała procesowi fosylizacji, czyli różnorakim procesom fizycznym i chemicznym, które w efekcie spowodowały jej stwardnienie i przemianę w znany nam dzisiaj bursztyn.

Bursztyn bałtycki (sukcynit) jest bardzo ceniony i lubiany ze względu na obfitość występowania, łatwość obróbki, różnorodność i piękno odmian oraz jego właściwości lecznicze. Dla nauki stanowi nieocenioną wartość dzięki przechowaniu przez ponad 40 mln. lat okazów roślin i zwierząt, niemal w idealnym stanie. Dzięki tym inkluzjom możemy poznać, jakie gatunki roślin tworzyły „las bursztynowy” i jakie gatunki zwierząt w nim żyły.

Dla artystów stanowi wyzwanie dla ich twórczości, a dla jubilerów jest wspaniałym, ciekawym materiałem do tworzenia zarówno biżuterii jak i do zdobienia przedmiotów codziennego użytku. Na wystawie możemy zobaczyć jak powstawał bursztyn, jego odmiany barwne, rodzaje żywic i ich występowanie na świecie oraz wyroby z bursztynu – zarówno nam współczesne jak i te sprzed dziesiątków tysięcy lat.

„Wreszcie wnosić można, że to jest sok jakiś z drzew sączący się, ponieważ widzieć w nim często ziemny i powietrzny owad, który uwikłany lipką cieklizną, zostaje wewnątrz za stwardnieniem oblewającej materii. Rozumiem, że jako w zabiegłych na wschód krainach znajdują się lasy, skąd się balsamy i inne wonie sączą, tak i zachodnie strony po lądach i wyspach nadbrzeżnych rodzą podobne drzewa, z których rozgrzane słońcem soki, a w morzu okrzepłe, flaga wodna na przeciwne brzegi wytrąca.” – cytat Tacyt Germania (98 r.n.e.)

Wystawa została przygotowana z kolekcji Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, na którą składają się: darowizna Pana Jacka Serafina, Henryka Kulika, Stefana Ploty, Wiesława Krzemińskiego oraz wyroby z bursztynu autorstwa: Marii Lewickiej – Wali, Marianny Sylwi Kostrzyńskiej-Wierzchowskiej, Marzeny Sawicz, Zenona Śmigiel, Jacka Janczukowskiego oraz z kolekcji prywatnych. Autorem scenariusza wystawy jest prof. dr hab. Wiesław Krzemiński i Krystyna Nykiel.

Zarówno cały Ogród jak i szklarnie są dostępne dla zwiedzających w niedziele i święta w godz. 10 – 19, w dni powszednie 10 – 18.
Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny.
Na miejscu parking samochodowy i bezpłatny rowerowy.
Wiesław Gawryś, Katarzyna Borowska tel. 648-38-56;
E-mail dmuchowski@ob.neostrada.pl; www.ogrod-powsin.pl

Zarówno cały Ogród jak i szklarnie są dostępne dla zwiedzających w niedziele i święta w godz. 10 – 19, w dni powszednie 10 – 18.

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny.

Na miejscu parking samochodowy i bezpłatny rowerowy.

Wiesław Gawryś, Katarzyna Borowska tel. 648-38-56;
E-mail dmuchowski@ob.neostrada.pl; www.ogrod-powsin.pl



dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting