www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-05-20, 00:26
Noc Muzeów w Zachęcie i Kordegardzie
NOC MUZEÓW w Zachęcie i Kordegardzie
sobota, 20 maja 2006 od godz. 19 do 1 w nocy

OPROWADZANIA po wystawach o godzinach: 19, 20, 21, 22, 23 (hol główny)

Jerzy Kujawski Malarstwo (do 28 maja 2006)
Rewelacyjna wystawa odkrytego na nowo artysty powojennego europejskiego modernizmu. Twórczość Jerzego Kujawskiego (1921–1998) reprezentuje ogromną różnorodność stylów i kierunków. Przed wojną związany z kregiem awangardy krakowskiej, po 1945 r. współtworzył w Europie zręby surrealizmu, był jednym z pierwszych malarzy abstrakcji lirycznej, eksperymentował z materią, w malarstwie figuratywnym dyskutował z kulturą popularną, a wreszcie – w odwołaniu do nieortodoksyjnej tradycji surrealizmu – stworzył podwaliny pod póżniejszą sztukę ciała.

Paweł Susid Obrazy w szkole i w domu (do 4 czerwca 2006)
Popularne symbole zestawione z lakonicznym, odbitym z szablonu tekstem – obrazy Pawła Susida, stanowiące komentarz do otaczającej nas rzeczywistości, zawsze zaskakują swą trafnością. Tym razem artysta analizuje dwa symboliczne miejsca – dom, sferę intymności, w której uobecnia się prawdziwa natura człowieka i szkoła, miejsce społecznej socjalizacji, związanej z nauką i poznaniem. Pojawiające się w obrazach Susida znaki i symbole odpowiadajŕ kolejnym przedmiotom szkolnym (przyrodzie, plastyce, geografii, historii).

Teatr niemożliwy Performatywność w sztuce Pawła Althamera, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Roberta Kuśmirowskiego, Artura Żmijewskiego (do 2 li pca 2006)
Artysta – demiurg i producent przedmiotów czy szaman? Rezyser inscenizujący przestrzeń swej własnej ekspresji, główny aktor czy tworzywo i narzędzie w rękach innych? Twórca spektaklu czy również jego element? Jaka była kiedyś a jaka jest dziś rola – pozycja artysty wobec otaczającej rzeczywistości i jaka była/jest jego pozycja w dziele sztuki. Te pytania stawia wystawa prezentująca obiekty, filmy wideo oraz zapisy i dokumentacje działań performatywnych artystów, tak różnych jak Althamer, Kantor, Kozyra, Kuśmirowski, Żmijewski.

POKAZY FILMÓW o godzinach 19 i 21 (sala kinowa Zachęty, wejście głowne, przez dolne sale wystawowe)

Filmy artystów biorących udział w wystawie Teatr niemożliwy:

Pawła Althamera Bez tytułu i Klasa Einsteina (reż K.Visconti)
Katarzyny Kozyry Opowieść zimowa i Madonna

czas trwania pokazu około 80 minut

Przygotowalismy dla Państywa QUIZ. Do wygrania: 5 rocznych karnetów wstępu do Zachęty, 5 katalogów towarzyszących wystawie Pawła Susida i gadżety Zachęty. Losowanie o północy (na podstawie wypełnionych wczesniej kuponów).

W NOC MUZEÓW zapraszamy również do Kordegardy (do 1 w nocy):
Na wystawie zatytułowanej Z nadzieją i niecierpliwością - drugiej z cyklu "Pokój z widokiem” w Galerii Kordegarda - Julita Wójcik prezentuje włóczkowy model falowca, najdłuższego bloku mieszkalnego w Polsce na łamanym planie, zbudowanego w latach 1970-1973 przy ulicy Obrońców Wybrzeża 4, 6, 8, 10 w gdańskiej dzielnicy Przymorze. Julita robiła go na szydełku przez sześć długich zimowych miesięcy na przełomie 2005 i 2006 roku. Zużyła do jego stworzenia kilka kilogramów białej i różowej włóczki zakupionej w sklepie pasmanteryjnym mieszczącym się w sławnym bloku pod numerem 4D. Zachowana została jedność miejsca i materiału. Dzianinowa bryła architektoniczna eksponowana jest na zaprojektowanym przez artystkę drewnianym postumencie - powtarzającym krzywiznę planu falowca. Drugim obiektem prezentowanym na wystawie w Kordegardzie jest model bloku przy ulicy Mściwoja 4/6 A w Gdyni. Dom ma kształt prostopadłościanu i jest podobny do tysięcy innych budynków składających się na pejzaż większości miast w Polsce. Co go wyróżnia spośród innych? Fakt, że jest on blokiem rodzinnym artystki - w mieszkaniu numer 9 spędziła ona dzieciństwo i wczesną młodość i jest z nim związana sentymentalnie.

Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting