www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-06-09, 09:00
Warszawskie CSW zaprasza na kolaż polskich filmów
W sobotę 10 czerwca o godzinie 18:00 oraz w niedzielę 11 czerwca o godzinie 20:00 w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się projekcja wideo "Obcy aktorzy / Foreign Actors" brytyjskiego artysty Matthew Noela-Toda. Projekt, w którym wystąpili między innymi Ewa Kasprzyk, Juliusz Dzienkiewicz, Małgorzata Kasprzycka, Katarzyna Maternowska, Robert Mazurkiewicz i Sandra Samos składa się z fragmentów głośnych polskich filmów połączonych ze sobą w wyjątkowy kolaż.

Brytyjski artysta Matthew Noel Tod stworzył wideo "Obcy aktorzy / Foreign Actors" w czasie pobytu twórczego w ramach programu artists-in-residence. Punktem wyjścia projektu jest polskie kino, pojedyncze sceny z filmów odegrane raz jeszcze i połączone w wideo-kolaż.

Artysta wybór materiałów do swej pracy pozostawił zaproszonym na casting aktorom (zarówno zawodowym jak i amatorom). Ostatecznie "Obcy aktorzy / Foreign Actors" składają się z fragmentów: "Człowieka z żelaza", "Popiołu i diamentu", "Dekalogu IV", "Kolejności uczuć" - znanych filmów, które w procesie scalania, prób i montażu uległy dekontekstualizacji. Dawne sensy zostały rozbite, na powierzchni zostaje dialog miedzy artystą a aktorami. Dialog ciekawy, bo bariera językowa wymogła na reżyserze spojrzenie bardziej emocjonalne, skupienie na formie, estetyce i strukturze poszczególnych scen.

Matthew Noel-Tod mówi: Moja praca wywodzi się z pragnienia, by zrozumieć nasze przedstawienia siebie, które stworzyliśmy poprzez kino i sztukę i to jak te przestawienia w zamian wpływają na cały nasz wszechświat i przyszłą, kreatywną praktykę.

Efekt, jaki powstaje dzięki użyciu w jednej ze scen znalezionej przypadkowo ćwierćwiecznej kamery, przywołuje zarówno awangardowe produkcje sztuki wideo z lat 70tych jak i teatr telewizji z tego okresu. Część zdjęć ma w sobie coś z estetyki telewizyjnych seriali polskich, część oddaje mroczny nastrój powojennych filmów Wajdy.

Ten film jest kombinacją najważniejszych aspektów i motywów polskiego kina. Gdyby ktoś miał sen o polskim kinie, byłby taki, jak to wideo - mówi Łukasz Ronduda, kurator Archiwum Polskiego Filmu Eksperymentalnego, CSW Zamek Ujazdowski.

Matthew Noel-Tod artysta filmowy urodzony w 1978. Studiował Sztuki Piękne w The Slade School of Fine Art, w Londynie, w Fachhochschule Aachen w Niemczech i w Norwich School of Art and Design, UK. Mieszka i pracuje w Londynie.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Filmweb.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting