www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-06-23, 11:50
"Dni Róż" w Ogrodzie Botanicznym PAN
25-26 czerwca - "Dni Róż"

Róże towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, Królową Kwiatów sadzono od tysiącleci w ogrodach monarchów, przy świątyniach i domach wszystkich rozwijających się kultur Świata. Mają stałe miejsce w literaturze, sztuce, architekturze, medycynie, wierzeniach i legendach. W Ogrodzie możemy podziwiać ponad 400 odmian z różnych grup róż kwitnących od maja do późnej jesieni.

Wśród ponad 100 gatunków i odmian róż parkowych znajdują się tzw. stare, oraz odmiany współczesne. Ozdobą są nie tylko kwiaty, ale pędy, kolce, owoce i przebarwiające się kolorowo jesienią liście. Uprawiane przez naszych przodków róże zwracają na siebie uwagę silnym zapachem, szczególnym kształtem kwiatu.

Wśród rosnących w kolekcji ponad 70 dziś już raczej nie sadzonych starych odmian na uwagę zasługują np.: 'Shailer's White Moss' - oryginalnie omszone kielichy śnieżnobiałych kwiatów; 'Persian Yellow' - jedna z nielicznych najstarszych odmian o żółtych kwiatach; 'Cardinal de Richelieu' - fiołkowe kwiaty, najciemniejsze w okresie jej pojawienia się. Ponadto odmiany z XIX i początku XX wieku: róże burbońskie - pstrokata 'Variegata di Bologna', pnąca 'Zéphirine Drouhin'; portlandzkie - 'Jacques Cartier'; remontanty - 'Frau Karl Drushki' i 'Victor Verdier'. Cennymi różami parkowymi są powstałe w latach 70-tych XX wieku róże angielskie np. 'Graham Thomas', 'Abraham Darby', 'Mary Rose' o kwiatach w kształcie starych róż, pokroju swobodnym.

Ujrzymy też ponad 40 odmian róż czepnych o różnym pochodzeniu, wśród nich kwitnącą w końcu czerwca 'Veilchenblau' o rzadkiej fiołkowej barwie płatków w uroczym kształcie serduszka.

W kolekcji znajduje się ponad 80 odmian róż wielkokwiatowych w szerokiej skali kolorów, o różnym kształcie pąków, kwiatów, często pachnących. Wśród nich są odmiany tzw. niebieskie, w rzeczywistości raczej o odcieniu fioletowolila np. delikatna 'Mainzer Fastnacht', tzw. czarne, czyli o odcieniu bardzo ciemnoczerwonym, a o prawie zupełnie czarnych pąkach np. silnie pachnące 'Papa Meilland' i 'Erotika'.

Róże rabatowe i miniaturowe zachwycą nas z pewnością swoją bogatą kolorystyką i różnorodnością form kwiatów: od śnieżnobiałych, przez złotożółte, brzoskwiniowe, pomarańczowe, różowe, koralowe, amarantowe, fioletowe, po niezliczone odcienie czerwieni.

Wyodrębnione jako grupa róż dopiero w latach 70-tych XX wieku róże okrywowe, charakteryzujące się obfitym, długim kwitnieniem, wysoką odpornością na mróz, choroby i szkodniki, nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych reprezentują się w liczbie ok. 70 odmian. Kolekcja gromadzi odmiany hodowli polskiej m.in. są to: 'Kopernik', 'Prof. Kownas', 'Polina', 'Ashamed Fairy', 'Mercury 2000'.
W dn. 25.06.2006 (niedziela) o godz. 12.00, 13.15, 15.00, 16.15. po kolekcji róż będzie oprowadzał przewodnik.

Koncerty fortepianowe:
Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach"
25 czerwca godz. 15, Piotr Kędzierski, w programie F.Chopin, L. van Beethoven
Koncerty odbywają się na tarasie zabytkowego dworku Fangorów w przepięknym naturalnym zielonym amfiteatrze z wiekowych dębów i lip.
Wystawy:

Galeria "Fangorówka"
» 2-28 czerwca, Wystawa fotografii Edyty Wittchen p.t. "Wdzięczne lilie, dumne lotosy" organizowana wspólnie z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Centrum Edukacji Przyrodniczo - Ekologicznej
» 1-28 czerwca, wyst. fotografii Zbigniewa Zapały p.t. "Kwiaty-inne spojrzenie"

Szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj"
» 1-30 czerwca, wystawa pt.: "Spotkanie z bogami Indii" ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
» 1-25 czerwca Wystawa przyrodnicza "Świat kolorowych motyli" - kolekcja pięknych egzotycznych motyli.

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, w soboty, niedziele i święta w godz. 10 - 19, w dni powszednie 10 - 18.
Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny.
Na miejscu parking samochodowy i bezpłatny rowerowy.

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting