www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-07-03, 11:22
Z popiołów Sobiboru
Do 15 września w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 zobaczyć można cieszącą się wielkim uznaniem za granicą, unikalną wystawę "Z popiołów Sobiboru". Na ekspozycję składa się 100 paneli skomponowanych z fotografii i dokumentów historycznych oraz towarzyszących im instalacji plastycznych. Wystawa została podzielona na 11 części prezentujących określone tematy: od przedwojennych żydowskich miasteczek, po obóz zagłady w Sobiborze i zbrojny bunt, zakończony ucieczką 300 więźniów w październiku 1943 roku.

Scenariusz ekspozycji powstał na podstawie książki najmłodszego uczestnika powstania w obozie Tomasza Blatta. Autorami wystawy przygotowanej przez Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze (filia Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we wWłodawie) są Marek Bem i Przemysław Klonowski.

Wystawa, przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji, pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Swoim układem opisuje strach i nadzieję, wiarę i zwątpienie, zobojętnienie i heroizm. Akcentując wymiar ludzki nie tylko pozwala zrozumieć, ale także oddaje ludziom więzionym w Sobiborze ich człowieczeństwo.

Marek Bem, dyrektor muzeum w Sobiborze i autor wystawy: „W Sobiborze dokonano 250 000 morderstw. Nie możemy przyzwyczajać się do powtarzania liczby bezimiennej masy ludzi. Patrząc na tragedię każdej zamordowanej w Sobiborze osoby wybrać możemy właściwą drogę zrozumienia ogromu tragedii, która tam zaszła. Wystawa na jednym z paneli pokazuje tylko oczy kobiety. Oczy matki, które zapamiętane przez jej syna w chwili rozdzielenia na obozowej rampie będą powracać do niego przez całe życie.”

Ekspozycji w języku angielskim (tekst polski dostępny w katalogu) towarzyszą pokazy filmowe.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting