|
| 2006-07-04, 11:35 Dziecięce Lato Teatralne 2006 |
Dziecięce Lato Teatralne to jedyny plenerowy festiwalu teatralny dla dzieci w stolicy w okresie letnim.
Uczestniczą w nim zespoły i artyści z całej Polski, a w tym roku po raz pierwszy również zespoły zagraniczne. Festiwal Dziecięce Lato Teatralne to publiczność liczona w tysiącach i oferta spektakli w różnej technice. To święto teatru ruchu, śpiewu, słowa i pantomimy, ale również lalkarzy, i teatrów muzycznych. W ofercie programowej festiwal stawia na najwyższą jakość artystyczną spektakli dla tak wymagającego widza jakim jest dziecko. Dziecięce Lato wzbogaca letnią ofertę kulturalną stolicy dla dzieci, które całe wakacje lub przynajmniej jego część muszą spędzić w domach. To także oferta dla dzieci w ramach akcji „Lato w mieście”. Wreszcie na nasze spektakle przychodzą najmłodsi, którzy właśnie do stolicy przyjechali na letni odpoczynek. Jest to również propozycja skierowana do rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci ciekawych i wartościowych form spędzania czasu wolnego.
Festiwal odbywa się przez całe wakacje – lipiec i sierpień w II Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Odyńca 6 (wejście główne od al. Niepodległości). Spektakle odbywają się raz w tygodniu – zawsze w środy, zawsze o godzinie 11. Wstęp na wszystkie spektakle wolny! W przypadku deszczowej pogody spotykamy się w Centrum Łowicka – ul. Łowicka 21.
Jak co roku zespoły występujące na festiwalu walczyć będą o Grand Prix przeglądu – statuetkę Pajacyka Dziecięcego Lata Teatralnego. W tym roku festiwal zainauguruje występ zeszłorocznego laureata – Teatr Bajlandia z nagrodzonym spektaklem „O smoku i królu leniuchu”.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Scena 96 oraz Stowarzyszenie Zmiana Społeczna. Patroni medialni: Program Drugi Polskiego Radia, Radio Dla Ciebie, Południe i portal internetowy Maluchy.pl Zapraszamy na stronę www.dlt.pl
PROGRAM FESTIWALU DLT 2006
5 lipca - Teatr Bajlandia z Rzeszowa „O smoku i królu leniuchu”. Spektakl zdobył Grand Prix Festiwalu w 2005 i największe uznanie widzów. Nagrodzone przedstawienie, utrzymane w konwencji comedii del arte, to historia o królu Leniuchu, któremu nic się nie chce. Sielankowy nastrój lenistwa zakłóci niespodziewany gość, który bohaterom przysporzy wielu kłopotów, a wśród publiczności wzbudzać będzie salwy śmiechu. Barwne widowisko to nie tylko wspaniała zabawa, ale i lekcja szlachetnych zasad. Zaś bogactwo walorów plastycznych i muzycznych sprawia, że bajka zapada na długo w pamięci.
12 lipca - TEATR MASKA ze Słowacji „Baba Jaga”. Teatr Maska ze Zvolena ze Słowacji, założony przez Jarosława Motla, absolwenta Akademii Teatralnej w Bratysławie (VŠMU) oraz Międzynarodowej Szkoły Pantomimi Marcela Marceau w Paryżu. Teatr przedstawi rodzinny spektakl pod tytułem Baba Jaga, który jest parodią na znaną bajkę o Babie Jadze, która się stara wszystkim udowodnić, że nie jest aż tak bardzo niedobra jak się o niej mówi i piszę. Spektakl jest pełen dystansu, oryginalnych pomysłów, gagów, nietypowych rekwizytów, jak na przykład tzw. „strzygitara” dowcipnych piosenek, pantomimy, klouniady i czarów.
19 lipca - Teatr MER z Łodzi. „Pinokio”to niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć. Wyrzeźbiony z drewna przez dobrego Dżeppetto, przysparzał mu niemało kłopotów i przykrości, aż w końcu opuścił go i poszedł w świat. Spotkało go tam mnóstwo nie zawsze miłych przygód, które jednak wiele go nauczyły i które z pewnością również Wam dadzą dużo do myślenia...
26 lipca - Teatr PINEZKA z Gdańska „Pinezkologia”. Teatr Pinezka Przemysława Grządzieli powstał w Gdańsku w 1980 roku. Przemysław Grządziela jest absolwentem Gdańskiej Szkoły Baletowej. Jako solista baletu tańczył m. In. w Operze Bydgoskiej, Polskim teatrze Tańca w Poznaniu pod dyrekcją Conrada Drzewieckiego, a następnie Ewy Wycichowskiej, Operetce Wrocławskiej, był także aktorem — mimem we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Dziś tańczy gościnnie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, marionetek, masek, szczudeł, żonglerki, plucia ogniem, improwizacji z publicznością. “Pinezkologia ” to klaunada w towarzystwie dzieci Przemysława Grządzieli: Kasi, Tomka i Jasia.
2 sierpnia - Teatr Promyk z Poznania. „Tajemnica leśnych przyjaciół” bohaterami bajki są miś Bułeczka, zajączek Sprytek, pszczoły i lis. Mały miś Bułeczka poszukuje kompana do zabawy, poznaje wesołego i sympatycznego zajączka Sprytka. Okazuje się jednak, że przyjaźń zajączka nie jest bezinteresowna. Dopiero poważne tarapaty wynikające ze spotkania zgłodniałego lisa sprawiają ze nasi bohaterowie poznają wartość prawdziwej i bezinteresownej przyjaźni. Zastosowana teatralno – estradowa forma przedstawienie zapewnia żywy odbiór i pełen uczestnictwo dzieci w przygodach bohaterów.
9 sierpnia - Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha „Koziołek Matołek”. W sławnym mieście Pacanowie, Tacy słynni są kowale, Że umieją podkuć kozy By chodziły w pełnej chwale. Przeto kozioł Albo koza, Jakaś bardzo mądra głowa Aby podkuć się na próbę, Musi pójść do PACANOWA! No i oczywiście poszedł mały koziołek Matołek i miał wiele przygód, i spotkał ciekawych ludzi, i wpadł też w wiele kłopotów. Któż z nas nie zna przygód przemiłego koziołeczka. Już kilka pokoleń przeżywa niesamowite historie razem z dziarskim Matołkiem. Niewiele jest w naszej literaturze pozycji, które wciąż tak żywo funkcjonują, na co dzień, są chętnie czytane, słuchane czy opowiadane. Mały czy duży, młody czy stary, wszyscy kochają Koziołka Matołka i już. A więc zapraszamy do teatru na stare, ale wciąż nowe przygody sympatycznego Matołka.
16 sierpnia - Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” – Słupsk. „Metamorfozy” – (z j. greckiego metamorphosis – zmiana postaci, wyglądu zewnętrznego, przeobrażanie się, przemiana, przekształcanie jednej formy w drugą) Stać się kimś innym, zmienić skórę. To doświadczenie fascynuje ludzkość od dawna. Motyw cudownej przemiany ludzi w zwierzęta, rośliny, gwiazdy lub inne elementy przyrody nieożywionej wykorzystywano w sztuce wielokrotnie. Sprawdzić, co sprawia, że ptak jest ptakiem, a człowiek – człowiekiem – to zadanie postawił sobie i Widzom – zespół Teatru Lalki „Tęcza” i reżyser – Krzysztof Rau. Oto na scenie pojawiają się cztery postaci w czarnych kostiumach. W dłoniach trzymają kawałki płótna, z których na oczach widzów wyczarowują przeróżne kształty: ludzi, zwierząt, przedmiotów. Słowo w tym spektaklu zastępuje muzyka skomponowana przez Roberta Łuczaka, która w dużej mierze pomaga w rozszyfrowaniu kolejnych wcieleń aktorów i płócien. Spektakl trwa 45 minut bez przerwy i jest adresowany dla Widzów od lat 5.
23 sierpnia - Teatr Dramatyczny z Elbląga -Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich „Baśnie braci Grimm”. Pod tym wiele mówiącym tytułem kryje się oryginalne widowisko, którego scenariusz wykorzystuje motywy trzech klasycznych baśni Grimmowskich, w autorskim opracowaniu Bogdana Wąsiela i Grażyny Wydrowskiej. Spektakl utrzymany w konwencji zabawy w teatr. Trójka aktorów za pomocą prostych rekwizytów, zmiany elementów kostiumu i parawanu tworzy inscenizacje kolejnych opowieści. Każda z bajek ("Królewna zaklęta w chusteczkę'', "Koza, koźlęta i wilk'', "Czerwony Kapturek'' ) ma inny nastrój - od poetyckiego do żywiołowo - komicznego, a dramatyczne sytuacje budowane za pomocą prostych działań inscenizacyjnych pobudzają wyobraźnię i tej młodszej i starszej widowni. Oprawę muzyczną tworzą sami aktorzy grający "na żywo'' na instrumentach.
źródło: Informacje organizatora
| |