www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-07-06, 13:46
KinoMost zaprasza na kolejne projekcje pod mostem
Piątek, 7 lipca godz. 22, pod Mostem Łazienkowskim na Cyplu Czerniakowskim, weź karimatę lub koc i własną popielniczkę palaczu!

1. RYZYKANCI, PRL, kolor, 1981 r.
Łyczek adrenaliny na kaca przed uruchomieniem lokomotywy. Elektryka prąd nie tyka, ale na dróżnika przyjdzie kolej. Strzeż się pociągu!

2. WSPÓŁPRACA POLSKI W RAMACH RWPG, PRL, kolor, 1978 r.
Nasz przemysł okrętowy produkuje 21 typów statków i zajmuje czołową pozycje w świecie. Niebawem ruszy pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju. Dzięki stałemu dopływowi ropy ze Związku Radzieckiego uruchomiony został wielki kombinat petrochemiczny w Płocku. Przy współpracy ze specjalistami z ZSRR powstała największa w Europie kopalnia siarki. Raty kredytu spłacimy dostawami surowca. Zakłady Mera w Błoniu produkują najnowocześniejsze na świecie mózgi elektronowe, komputery EMC II 32, których elementy składowe zostały wyprodukowane w Bułgarii i ZSRR. Dziurkarki taśmy perforowanej nie nadążają drukować superlatyw.

3. TECHNIKA MAKIJAŻU, PRL, kolor, 1981 r.
Każda pani wie, że podstawą makijażu jest harmonia barw. Pollena zaprasza panie do swoich salonów. Róż nanosi się na kości policzkowe. Każda pani może być interesująca i piekna, musi się tylko zdecydować na odpowiedni makijaż który harmonizował by z urodą, strojem, pora dnia i okazją. Wybór nie łatwy!

4. WOJSKO SPIESZY Z POMOCĄ, PRL, cz-b, 1984
Nadchodzą dni, gdy temperatura spada gwałtownie, a nogi i koła coraz głębiej zapadają się w śniegu. Do odparcia ataku zimy nie wystarczy już praca służb cywilnych. A wtedy... wojsko spieszy z pomocą! Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy uczestniczy co roku w akcji odśnieżania. Do piekarń musi dotrzeć mąka. Nie liczą nocy przespanych na dwudziestostopniowym mrozie. Wysadzili zamarznięte hałdy węgla w elektrociepłowni Żerań i do mieszkań warszawiaków popłynęło ciepło! Saperzy w pracujący w elektrowni to już wykwalifikowani spawacze. Podobne zainteresowania wiadomo, łączą.

5. W KRAINIE KORALOWCÓW, Rumunia, kolor, 1989 r.
Ogarnia nas podziw, czym sa piramidy egipskie w porównaniu do tych gór powsta łych w wyniku pracy malutkich zwierzątek. Polipy formują długie szeregi, przypominające zakręty kory mózgowej. Wspomnienia Karola Darwina o jamochłonach koralowcach sześciopromiennych z atolu Bikini, przed amerykańskim testem bomby termojądrowej.

6. WSZAWICA (pediculosis), PRL, cz-b, 1988
Wszy prasuje się gorącym żelazkiem przez wilgotną szmatkę.Wszawicą nazywamy zespół objawów towarzyszący zaatakowaniu człowieka przez wszy. Poniżej otworu gębowego znajduje się kłujka, służąca do przecinania skóry, obok gruczoły wypełnione brudnym płynem, który wprowadzony do rany powoduje swędzenie. A więc: włosy i skórę głowy zwilżamy azotoxem lub DDTa następnie zakładamy gumowy czepek. Posmarowanie wazelina brzegów czepka uniemożliwi owadom wydostanie się. Głowy się nie myje tylko dokładnie wyczesuje. Po wysuszeniu włosy należy wyczesać grzebieniem z watą, aby wszy łatwiej było usunąć. Wesz łonowa pasprzytuje na owłosionych częściach ciała za wyjątkiem głowy. Do zwalczania wszy łonowej stosuje się 3% maść rtęciową. Do brwi i rzęs stosuje się 1% maść rtęciową. Po siedmiu dniach brwi, rzęsy i klatkę piersiową należy dokładnie ogolić. Charakterystyczne sine punkty na skórze to miejsca żerowanie wszy. W pobliżu miejsca żerowania wesz pozostawia kał, po czym można odróżnić wesz od innych owadów.

Niedziela, 9 lipca godz. 22,

1. WESOŁO, ALEOSTROŻNIE NA ŚNIEGU I LODZIE, PRL, cz-b, 1987 r
Śnieg pokrył nierówności terenu, zasypał głębokie doły i wysypiska gruzu, pełno na nich drutów kolczastych. Marzną uszy i nos, co robić? Natarcie śniegiem przyjemnie rozgrzewa. Niektóre dzieci lepią twarde, ubite kule, tym razem śnieżka na szczęście uderzyła w ramię. A gdybyś trafił kolegę w okulary? Tak nie wolno się bawić. Długi zjazd z górki kończy się na jezdni! Jazda weżem jest szczególnie niebezpieczna, po dłuższej jeździe robi się ciepło. Nie rozpinaj jednak kurtki i nie zdejmuj czapki, na jeziorach bywają przeręble.

2. PRACA MŁODOCIANYCH W PGR, PRL, cz-b, 1971 r
Już starożytni mawiali: w zdrowym ciele zdrowy duch. Młodociany jednak nie powinien obsługiwać narowistego konia. Dzieci powinny w gospodarstwie wykonywać tylko najlżejsze zajęcia, którym mogą podołać bez specjalnego wysiłku. Młockarnia kieratowa niezabezpieczona, nie jest bezpiecznym miejscem zabawy, choć przypomina karuzelę. A sieczkarnia? To już nie jest zabawa! Przy młockarni wolno pracować tylko dorosłym. Trzeba dobrze zabezpieczyć motor, pas transmisyjny i gardziel wpustową. Przecież te nasze dzieci, niedoświadczone i niecierpliwe też chcą troszkę pomłócić!!!

3. ŚWIATOWE FESTIWALE MŁODZIEŻY, Czechosłowacja, cz-b, 1981 r.
Lato 1947, Praga. Tu po raz pierwszy zabrzmiała pieśń: Naprzód Młodzieży Świata. Autorami jej są kompozytorzy radzieccy. Mimo iż niemal wszystkie rządy z państw imperialistycznych usiłowały przeszkodzić młodzieży dotarcie na Festiwal, dzięki funduszowi solidarnościowemu przybyło 26 tyś. młodych ludzi z krajów kapitalistycznych i kolonialnych! Ponownie zwyciężyła idea pokoju, pomimo wrogiej reakcji, która prowadziła wrogą propagandę przeciwko moskiewskiemu festiwalowi. Chuligańskie wybryki garski ekstremistów zostały potępione przez społeczeństwo i władzę.

4. TEMAT, PRL, kolor, 1984 r.
Mój tata pije, mama nie pracuje, mam sześcioro rodzeństwa, jesteśmy bardzo biedne, bardzo jesteśmy biedne. Ojciec przeważnie pijany robi awantury i bije. Proszę pani, ja się bardzo boję. Mama też pije wódkę. Przepraszam, że się tak unoszę, ale jak miałam 13 lat, mama złamała mi dwa palce i teraz mam krzywe. Przepraszam, ale to szczera prawda. Ja ją bardzo kocham, ale to przekracza już moje możliwości. Chciałabym, aby mnie zabrał Pan Bóg do siebie.

5. SKRĘCANIE I ZAWRACANIE, PRL, cz-b, 1980
Milicja ostrzega: przy obecnym natężeniu ruchu manewr skrętu w lewo i zawracania wymaga szczególnego natężenia uwagi od kierującego. Niedopuszczalne jest wymuszanie pierwszeństwa na maluchu. Muzyka: Deep Purple!

6. ŚLIMAK WINNICZEK, PRL, cz-b, 1986
Na skrajach lasu, w ogrodach i nieużytkach często znajdujemy ślimaka winniczka. Przyjrzyjmy mu się dokładnie. Winniczek jest roślinożerny, ze złością odrywa fragmenty liści mlecza i miażdży je ząbkami tarki, po czym popija kroplą świeżej rosy. Na drodze leży kamień. Nie powinien on być dla ślimaka przeszkodą nie do przebycia, lecz czasem zdarzają się niespodzianki... Wiosna ślimaki łączą się w pary. Winniczek jest organizmem obojnaczym wiec jaja złożą oba rozchodzące się ślimaki. Po wyszukaniu odpowiedniego miejsca ślimak wygrzebuje nogą głęboki dół, na dnie, którego złoży jaja wielkości grochu, pokryje je gruba warstwa śluzu i grudkami świeżej ziemi. Schwytane małe ślimaki hoduje się w tak zwanych parkach ślimaczych. Tuczy się je tam paszą z otrębami i pilnuje żeby nie pouciekały na drzewa. Gdy podrosną, zbiera się je, sortuje wkłada do skrzyni i wywozi do Francji.

7. PODZIAŁ ZAPŁODNIONEJ KOMÓRKI, PRL, kolor, 1977
Plemniki są niezwykle ruchliwe, bo cały materiał genetyczny mają ukryty w główce.

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting