www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-07-18, 15:58
Polskie banknoty w Senacie RP
W środę 19. lipca w budynku Senatu RP zostanie otwarta wystawa „Banknoty Polskie” zorganizowana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. oraz Kancelarię Senatu RP.

Historia polskich banknotów liczy ponad 200 lat i sięga czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Od początków II Rzeczypospolitej historia produkcji banknotów wiąże się z powołaniem przez rząd Ignacego Jana Paderewskiego Państwowych Zakładów Graficznych, przekształconych w latach dwudziestych XX wieku w Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. To tutaj od 1919 roku drukowano polskie pieniądze.

Tematem ekspozycji w budynku Senatu RP jest historia banknotu polskiego od insurekcji kościuszkowskiej do czasów współczesnych w perspektywie wejścia Polski do strefy EURO.

Banknoty należą do najbardziej prestiżowych produktów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Wiele z nich zostało zaprojektowanych przez znanych artystów m.in. Adama Jerzego Półtawskiego, Józefa Mehoffera, Wacława Borowskiego, Juliana Pałkę, Henryka Tomaszewskiego oraz Andrzeja Heidricha.

Wśród eksponatów znajdą się banknoty niezwykłe, jak choćby pierwszy banknot wyprodukowany w niepodległej Polsce o nominale 100 marek polskich z 1919 roku z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Prezentowana jest również odbitka projektu banknotu autorstwa Józefa Mehoffera ze stemplem pracowni grawerskiej prof. Eugène Gaspé. Do produkcji tego banknotu zastosowano nową wówczas technikę druku – wklęsłodruk. Na wystawie prezentowane są także elementy zabezpieczeń w papierze (UV) oraz etapy powstawania znaku wodnego. Zwiedzający zapoznają się również z aspektami technologicznymi powstawania banknotów oraz obejrzą banknot reklamowy PWPW S.A., demonstrujący możliwości produkcyjne firmy. Goście wystawy będą też mogli poznać zarys historii Wytwórni – producenta większości polskich banknotów wyemitowanych po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Wystawa potrwa do końca września. Będzie dostępna dla wszystkich zorganizowanych grup zwiedzających Sejm i Senat RP.


dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting