www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-09-10, 09:00
Pipacsok w Warszawie!
Wielka zabawa taneczna z udziałem kapeli i tancerzy zespołu PIPACSOK oraz KAPELI Z MILANÓWKA.

Warszawa, DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8
12 września 2006, godz. 19.00

Węgierska grupa tańca tradycyjnego Pipacsok (czyt. [pipaczok], węg. „Maki”) należy do najlepszych i najciekawszych w Siedmiogrodzie (Rumunia). Powstała w 1987 r. Prezentuje folklor siedmiogrodzki, ze szczególnym uwzględnieniem tańców z rodzimego Kraju Szeklerów. W repertuarze Maków znajdują się tańce wykonywane w manierze niezmienionej - tradycyjnej, jak również opracowane programy na potrzeby tanecznych spektakli teatralnych.
Członkowie zespołu utrzymują żywy kontakt z wiejskimi muzykami i tancerzami. Z kolei dzięki ich działalności rozwinęło się wiele szkolnych i wiejskich grup tanecznych oraz dwa zespoły zawodowe. Corocznie, od 12 lat, Pipascok organizuje Szeklerski Tabor Tańca w Felsösófalva (rum. Ocna de Sus). Ważną sferą działalności zespołu jest też dokumentacja tradycyjnego dziedzictwa kulturowego Siedmiogrodu.

Zespół wielokrotnie tańczył w Rumunii i na Węgrzech, a także w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Do Warszawy grupa przyjeżdża w 40-osobowym składzie, wracając z występów w Szwecji. Dyrektorem artystycznym i choreografem grupy jest László Csaba.


Kapela z Milanówka

Nazwa "Kapela z Milanówka" pojawiła się przy okazji udziału na Festiwalu "Nowa Tradycja" 1999 r. Jądro zespołu tworzą Katarzyna Andrzejowska-de Latour i Daniel de Latour. Związani są ze środowiskiem Stowarzyszenia "Dom Tańca". Często grają na zabawach, warsztatach tanecznych, weselach, i imprezach kulturalnych. Są współorganizatorami Taborów Domu Tańca. Koncertowali w kraju i za granicą (Francja, Hiszpania i Portugalia).
Na repertuar Kapeli składa się wiejska muzyka taneczna - przede wszystkim oberki i polki z Polski centralnej. Grają też przedwojenne tanga, fokstroty i walce w wersji wziętej od wiejskich kapel weselnych. Nie uczą się z nut, tylko bezpośrednio od najstarszych wiejskich muzykantów. Korzystają też z nagrań archiwalnych.


wstęp na zabawę: 10 zł

Serdecznie prosimy o pomoc w ugoszczeniu Maków! Mile widziane wszelkie wiktuały, a zwłaszcza smakołyki polskiej kuchni!


Organizator: Stowarzyszenie „Dom Tańca”
www.domtanca.art.pl

Współpraca:
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie
Dom Kultury „Rakowiec”

*
Stowarzyszenie „Dom Tańca” jest organizacją pożytku publicznego.
dodał/a: Michał Pawlik
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting