www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-09-08, 09:00
"Pożegnanie lata" w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie
Ogród Botaniczny w Powsinie zaprasza w dn. 9-10 września na "Pożegnanie Lata"

» 9 (sobota) września o godz. 12:00 "Cebulkowe Ogrody" - multimedialny pokaz poświęcony cebulom kwiatowym sadzonym jesienią, który odbędzie się w sobotę w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej (budynek przy kasach) W czasie pokazu specjaliści przedstawią Państwu rośliny cebulowe sadzone jesienią, opowiedzą o kompozycjach roślinnych z ich wykorzystaniem oraz zademonstrują jak należy sadzić cebule, aby pięknie i długo kwitły. Gościem specjalnym naszego spotkania będzie Katarzyna Bellingham (W. Brytania) architekt krajobrazu, która przedstawi najpiękniejsze angielskie ogrody.

» 10 (niedziela) września, godz. 10-18, ostatni jesienny kiermasz ogrodniczy, na którym będą sprzedawane - głównie przez producentów - rośliny do ogrodów i do domu, materiały i sprzęt ogrodniczy i wiele innych.
Na kiermaszu udzielane będą bezpłatne porady ogrodnicze.

» 10 (niedziela) września, godz. 15 - Koncert fortepianowy pt "Bąbelkowe impresje" w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Floralia Muzyczne-Muzyka w Kwiatach": wystąpi Joanna Ławrynowicz, w programie: F.Chopin (dotatkową atrakcją będzie degustacja szampana owocowego)

Wystawy:
» Galeria "Fangorówka" - wystawa fotografii Andrzeja K. Tarkowskiego p.t. " Abstrakcyjne kreacje natury i wyobraźni"
» Centrum Edukacji Przyrodniczo - Ekologicznej - wystawa fotografii Anity Wereska i Agaty Łoś p.t. "Tylko fotografie nie liczą się z czasem - między obrazem a słowem księdza Jana Twardowskiego"
» Szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj"
- wystawa pt.: "Spotkanie z bogami Indii" ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
- "W cieniu Borobudur" - najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku". Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Co kwitnie w Ogrodzie?
-----------------------
Wrzesień w Ogrodzie to okres już typowo jesienny. Kwitnie jeszcze wiele gatunków roślin, na wielu pojawiają się owoce, niejednokrotnie bardzo dekoracyjne oraz zaczynają się przebarwiać liście drzew.

Zwiedzając ogród koniecznie należy odwiedzić arboretum. W tym to właśnie okresie pięknie zakwita franklinia amerykańska, krzew z rodziny herbatowatych. Jej białe duże kwiaty szczególnie pięknie wyglądają w drugiej połowie września, kiedy u tej rośliny zaczynają się już przebarwiać na czerwono liście. Kwitną jeszcze krzewy budleji, pięciorników krzewiastych oraz ketmii syryjskiej. Warto także zwrócić uwagę na owocujące drzewa magnolii oraz ileksu okółkowatego. U wielu drzew w tym właśnie okresie przebarwiają się liście. Na szczególną uwagę zasługują: grujecznik japoński, którego liście przebarwiają się na kolor czerwony, a drzewko przypomina płonąca pochodnię. oczary o liściach żółtych i pomarańczowych oraz błotnia, której liście przebarwiają się na kolor intensywnie czerwony.

W dalszym ciągu kwitną dalie zwane georginiami, oraz pacioreczniki. Z początkiem września powinniśmy podziwiać kwitnienie zimowitów, a w drugiej połowie miesiąca zakwitną także jesienne krokusy. W ogrodzie bylinowym kwitną nawłocie i dzielżany. W pełni kwitnienia znajdują się astry potocznie zwane, marcinkami. Są to rośliny o bardzo zmiennej wysokości (od 20cm do 1,5 m). Ich kwiaty są zazwyczaj fioletowe lub niebieskie, ale bywają też odmiany o kwiatach różowych białych czy czerwonych.

Kolekcja Roślin Górskich to specjalnie usypane szereg wzniesień, których wysokość przekracza w niektórych miejscach 15 metrów. Ziemia przywieziona została przez 1000 ciężarówek, a 1800 ton skał przywiezionych zostało z kamieniołomów w Górach Świętokrzyskich i Strzegomia. Ogólna powierzchnia przeznaczona pod kolekcję wynosi aż 1 ha. Cieki wodne oraz kaskada-wodospad urozmaicają odwiedzany teren. W kolekcji prezentowane są ciekawe i charakterystyczne gatunki roślin występujące w Tatrach, Pieninach i Bieszczadach oraz w paśmie Babiej Góry. Zostały one posadzone w układzie piętrowym w podobny sposób, jaki występuje w warunkach naturalnych. Między skałkami ujrzymy: szarotkę alpejską, czosnek skalny, zimowity jesienne (roślinność tatrzańska), zaś w grupie roślin charakterystycznych dla Pienin zobaczymy złocienia zawadzkiego oraz chabra barwnego w odmianie pienińskiej.

Bilet wstępu do Ogrodu jest jednocześnie biletem wstępu na wszystkie imprezy.

Do Ogrodu można dojechać bezpośrednio z Dworca Południowego (Metro Wilanowska) i Wilanowa linią autobusową 139

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, w 10 - 18. Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny. Na miejscu parking samochodowy i bezpłatny rowerowy.

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting