www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-09-28, 09:00
Ja Wisła na weekend - KinoMost, rejs Stwora, kryterium Wisły i inne
PIĄTEK, 29 września, g, 21
W piątek pod Most Łazienkowski KinoMost zaprasza na seans ostatni. Z tej okazji projekcja - wyjątkowa: pełnometrażowy film Macieja Drygasa JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA PRL-U.
Maciej Drygas - ur. 1956 roku w Łodzi. Ukończył Wydział Reżyserii WGiK w Moskwie. Reżyser filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych. W dokumencie debiutował przejmującym filmem USŁYSZCIE MÓJ KRZYK ( poświęcony samospaleniu R. Siwca), który zdobył wiele festiwalowych nagród na całym świecie. Podobnie jak i jego drugi film STAN NIEWAŻKOŚCI, o "ludzkich" kosztach podboju kosmosu. Obecnie jest kierownikiem pracowni dokumentu radiowego w Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim.

Filmografia
1991 USŁYSZCIE MÓJ KRZYK
1994 STAN NIEWAŻKOŚCI
(Prix Italia '94 Grand Prix FESTIWALU MEDIÓW, Łódź 1994 I nagroda na BAŁTYCKIM FESTIWALU FILMÓW DOKUMENTALNYCH I TELEWIZYJNYCH "BALTICUM" na Bornholmie, 1995, Grand Prix na MFFTV w Monte Carlo, 1995, Prix Europa'95, I Nagroda na MFF w Strasbourgu, 1995, Grand Prix i Nagroda Dziennikarzy na MFF DOKUMENTALNYCH I KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Ismailia 1995)
2002 GŁOS NADZIEI
2005 "JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA PRL-U"

Maciej Drygas trzy lata dłubał przy filmie. W dziesiątkach archiwów państwowych, telewizyjnych, radiowych, prasowych i prywatnych szukał wszystkiego, co dotyczyło wybranego przez niego dnia. Z 45 lat PRL reżyser wybrał czwartek, 27 września 1962 r. Film składa się z raportów, komunikatów, notatek, skarg, zażaleń, donosów, protokołów i listów napisanych tylko jednego, zupełnie zwyczajnego dnia w dziejach PRL. To 27 września 1962 roku, kiedy na świat przyszło około 1600 Polaków, a umarło 600.

A my zapraszamy 29 września. Zapowiedział się autor i reżyser w jednej szacownej osobie - Maciej Drygas i kompozytor w drugiej równie szacownej -Paweł Szymański.

Paweł Szymański - wybitny kompozytor muzyki współczesnej związany z kręgiem Warszawskiej Jesieni, autor muzyki do słuchowisk radiowych i filmów dokumentalnych, laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Fundacji Kultury Polskiej, jego utwory wykonywane były w salach koncertowych Europy, USA i Japonii.

Po godzinnej projekcji, liczymy na dyskusję z udziałem obu Panów i wszystkich przybyłych. Lampka szampana będzie i występy ogniowe (jakby gwiazdy zawiodły). Wystąpi Teatr tańca z ogniem Satirum.

Projekt realizowany był przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną, która filmy 16 mm udostępniła, wsparciu finansowym Biura Kultury miasta stołecznego Warszawy, na 100 tonach wiślanego piasku, przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przywiezionego. Partnerom bardzo dziękujemy. Dzięki nim od maja do września zorganizowaliśmy 43 pokazy filmowe. Teraz projektor Elew i ekran-spadochronu odlatują na zimę do szafy. A my wszystkich zapraszamy pod Most Łazienkowski w piątek o 21 po raz ostatni w tym sezonie.



W GÓRĘ I W DÓŁ RZEKI - 9 KRYTERIUM WISŁY
Sobota, 30 września, godzina 10 Trasa: Powsin- Góra Kalwaria-Świder
Trudna to będzie wyprawa i długa. TRASA 9 RAJDU ROWEROWEGO KRYTERIUM WISŁY, TRZY RZEKI PRZECINA (Jeziorkę, Wisłę i Świder) i 60 km liczy prawie. Z Powsina wiedzie na południe do Góry Kalwarii, przez most i prawym brzegiem Wisły do Świdra, skąd powrót PKP. Stada białych czapli na bezkresnych ławicach wiślanych nagrodzą wysiłek. Pięć rezerwatów zwiedzimy po drodze i port rzeczny w Górze Kalwarii. Sady pełne jabłek pysznych na szlaku i hektary słonecznikowych pól żywić będą zgłodniałych rowerzystów. W łęgów pierwotnych ostańcach złotem już błyszczą jesiony, koniki się pod nimi pasą przesympatyczne, głaskać można godzinę. WYRUSZAMY W SOBOTĘ 30 WRZEŚNIA, O 10 RANO, Z PĘTLI AUTOBUSOWEJ W POWSINIE. Krawędź skarpy zawiedzie do Konstancina, przez Jeziorkę przebrnąwszy wczasu w tężni zażyjemy. Ku tamie wojskowej, -esce, do Gass przez olszyny pomkniemy i dalej Wisła nas będzie prowadzić aż do Góry Kalwarii. Tam port, most, i wieża widokowa (chwilowo bez perspektyw). Szlakiem nadbrzeżnych osad, min. Nadbrzeż, pałac w Otwocku w blasku popołudniowego słońca też się nawinąć może. Pośród kęp i procesów korytowych czynnych, które w Europie zachodniej ludność z filmów zna tylko, (klify kilometrowe, 5 metrowe), tamy betonowe raną są bolesną dla oka. Ptactwo na pniach dębów czarnych z nurtów ramiona wyłaniających usypiać będzie, gdy ujście Świdra osiągniemy i krętym jego biegiem do stacji PKP dotrzemy ok. godziny 18. Bilet za 2,5 do Wschodniej dowiezie. Rower za free. Rajd w obstawie tajemniczego pomarańczowego busa, z bardzo fajnym kierowcą Witkiem, i Janusza, więc dziury w oponie nie lękaj się. Aby z nadmiaru wrażeń (i piachu) w łęgach nie zabłądzić, Tomek z Piotrkiem łączność radiową utrzymywać będą, spinając koniec z początkiem. Z dzieckiem przyjechać też można, i choćby do Parku zdrojowego przy tężni dojechać - 5 km. Kto trasę cała przebędzie, zaszczytu koszulki dostąpi. Wjazd wolny. Kryterium Wisły jedzie dzięki wsparciu projektu Fundacji Ja Wisła przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przyjeżdżajcie trzeźwi i wypoczęci. A wieczorem na spektakl FLIS na Herbatniku zapraszamy.


FLIS - przedstawienie o statków Wisłą, w XVI w, spuszczaniu do Gdańska.

SOBOTA, 30 WRZEŚNIA, g. 20
Barka Herbatnik w Porcie Czerniakowskim
Po raz drugi już pokład barki Herbatnik zmieni się w scenę teatralną. Stworą, flisacy nań przypłyną z Teatru Banasiów, by zabrać widzów, na pochylni Stoczni Czerniakowskiej zgromadzonych, w ryzę, szkutą do Gdańska, tajemnice flisowego rzemiosła odkrywając. Wisłę z przed wieków poznać będzie można i język oryli zawiły. Światła barwy scenerię niezwykłą tworzą, malowniczego Portu Czerniakowskiego urodę podkreślając. Piosenka z przedstawienia już hitem jest i płytkę zdobyć da się wkrótce. Z dzieckiem przyjść można spokojnie, a nawet, po przedstawieniu na ognisku zostać. Wstęp wolny. Spektakl realizowany dzięki wsparciu Biura Teatru i Muzyki miasta stołecznego Warszawy. Przypływajcie na FLIS.



REJS STWORĄ DO PORTU CZERNIAKOWSKIEGO
NIEDZIELA od 11 do 17
Zwiedzanie z wody Portu Czerniakowskiego. Rejs rozpoczynają się o godz.: 11, 12.30, 14, 15.30 i 17 z plaży desantu na Solcu niedaleko pomnika Sapera, przy bramie przeciwpowodziowej. Drewniana łódź pychowa Stwora zbudowana ze stu letniej sosny zabiera 10 osób na godzinna wyprawę w głąb historii rzecznego miasta Warszawy. Spotkania z czaplą, zimorodkiem i wydrą możliwe. Nalezy wcześniej zarezerwować telefonicznie miejsca 502 276 612, osoby, które nie zarezerwują miejsc zabieramy w miarę możliwości, a chętnych nie brak. Wycieczki bezpłatne, dzięki wsparciu Biura Kultury miasta stołecznego Warszawy. Zapraszamy rodziców nawet z małymi dziećmi. Łódź jest bezpieczna, niezatapialna i pływamy po spokojnej wodzie. A na plaży desantu można świetnie wypocząć w cieniu wierzb.

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting