www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-09-29, 23:05
Wakacyjny wzrost cen mieszkań w Warszawie (raport)
Wzrost cen mieszkań na warszawskim rynku wtórnym trwa ale nie jest to już tak szaleńczy galop jak w pierwszym półroczu. W ciągu dwóch miesięcy wakacyjnych - lipca i sierpnia - ceny ofertowe mieszkań zgłoszonych do sprzedaży w serwisie OFERTY.NET poszły w górę o ponad 5 procent (od początku br. wzrost o 24,8%) osiągając średni poziom 7026 PLN za m2.

W stosunku do cen przedstawionych w czerwcowym Raporcie OFERTY.NET najbardziej podrożały w Warszawie mieszkania 2-pokojowe. Ich średnia cena wzrosła w ciągu 2 miesięcy o ponad 8 procent (27,7% od początku roku) i osiągnęła poziom 7445 PLN za m2. Tym sposobem po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której cena jednego m2 mieszkania 2-pokojowego była wyższa od ceny m2 mieszkania 1-pokojowego. Te bowiem zdrożały od czerwca o 4,3 procent (25,4% od początku roku) i osiągnęły średnią cenę 7389 PLN za m2.

Ceny mieszkań 3- i 4-pokojowych także odnotowały wzrosty ale w nieco mniejszym wymiarze. W stosunku do czerwca cena 1 m2 mieszkania 3-pokojowego wzrosła o 3,6 procent ( 21,3% od początku roku) do poziomu 6672 PLN a cena 1 m2 mieszkania 4-pokojowego wzrosła o 3,4 procent (20,3% od początku roku) osiągając wysokość 6363 PLN.

Czy to już początek uspokojenia cen na warszawskim rynku? Za wcześnie jeszcze o tym prognozować ale widać symptomy, które mogą na to wskazywać.

Szczegółowe statystyki: http://oferty.net/statystyki/092006.php


Najpopularniejsze dzielnice Warszawy
--------------------------------------------

Jak wynika z analiz zapytań składanych w serwisie OFERTY.NET wciąż najbardziej poszukiwaną lokalizacją własnego M w Warszawie jest Mokotów. Zamieszkać tam chciałoby ponad 18% osób poszukujących mieszkań. Tę popularność dzielnicy odzwierciedlają ceny oferowanych w niej nieruchomości. Za 1 m2 mieszkania na Mokotowie sprzedający życzyli sobie w sierpniu średnio 7873 PLN.

Drugie miejsce wśród najbardziej pożądanych lokalizacji zajmuje Ursynów (w tym Natolin, Kabaty). W tej dzielnicy (nazywanej kiedyś "sypialnią"), w której znaczna część budynków to bloki z wielkiej płyty chciałoby zamieszkać ponad 13% poszukujących mieszkań. Zainteresowanie Ursynowem powodowane głównie sporą ofertą mieszkań o średnim metrażu (40 – 60 m2), dużą ilością zieleni i dobrą komunikacją z centrum (metro) także przekłada się na cenę, która wynosiła w sierpniu średnio 6942 PLN za m2.

Trzecie miejsce w rankingu popularności zajmuje najdroższa dzielnica - Śródmieście. Mimo średniej ceny 1 m2 mieszkania wynoszącej blisko 9500 PLN na jej terenie chciałoby znaleźć lokum ponad 11% poszukujących.
Kolejne miejsca zajmują: Ochota (9,6%), Żoliborz (7,8%), Praga Pd. (7,4%). Na końcu listy preferowanych lokalizacji znalazły się satelickie dzielnice Warszawy – Wawer, Wesoła i Rembertów (zainteresowanie kupujących poniżej 1%).

Szczegółowe statystyki: http://oferty.net/statystyki/092006_dzielnice.php


Preferencje cenowe osób szukających mieszkań w największych polskich aglomeracjach
------------------------------------------------------------------

Przeprowadzone w lipcu i sierpniu badania preferencji użytkowników serwisu OFERTY.NET dostarczyły interesujących informacji nt. preferencji cenowych osób poszukujących ofert zakupu mieszkań w największych aglomeracjach – Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

Najbardziej specyficzny podział preferencji obserwujemy w Stolicy. Inaczej niż w pozostałych miastach jest on stosunkowo równomierny. Mieszkanie w cenie do 100 tys. PLN, (czyli cenie za jaką w Warszawie praktycznie mieszkania już się nie znajdzie) chciałoby kupić 19% poszukujących. Dla ponad 17% celem jest mieszkanie w przedziale cenowym 100 – 200 tys. Zatem mieszkania tanie jak na warunki warszawskie są obiektem zainteresowania ponad 35% poszukujących.
Ponad 33 % potencjalnych nabywców mieszkań poszukuje ofert w średniej cenie – tj. od 200 do 400 tys. PLN. A niewiele mniej bo aż 30% poszukujących upatruje swojego M w segmencie mieszkań drogich i bardzo drogich (apartamentów). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że sformułowanie „mieszkania drogie i bardzo drogie” odnosi się do średniej krajowej. W samej Warszawie bowiem trudno już w tej chwili uznać mieszkanie w cenie 400-500 tys. PLN za drogie.

Przedstawione liczby są z jednej strony odzwierciedleniem wysokich cen mieszkań w Warszawie, znacznie odbiegających od średniej w innych miastach, z drugiej zaś strony wskazują zdecydowanie większą zamożność nabywców mieszkań w Stolicy.

Zupełnie inaczej przedstawiaj się sytuacja w przypadku Krakowa, Poznania, Gdańska, Wrocławia i Łodzi. Tam ceny są znacznie niższe a zatem i możliwości kupujących zupełnie inne. W każdym z wymienionych miast widać wyraźnie dominującą – stanowiącą od 57,5 do 75,2 procent - grupę osób poszukujących mieszkań w cenie do 200 tys. PLN. Wśród nich aż 35 do 54 procent szuka mieszkań w cenie do najtańszych - do 100 tys. PLN.

Mieszkania droższe, tj. w przedziale cenowym od 200 do 400 tys. cieszą się największym zainteresowaniem we Wrocławiu (28,6% poszukujących), Krakowie (23,7%) i Gdańsku (20,2%). Największy rozdźwięk w porównaniu z Warszawą jest zauważalny w przypadku mieszkań drogich i bardzo drogich (w cenie pow. 400 tys. PLN). W Krakowie i Wrocławiu najdroższych ofert poszukuje 13,10% potencjalnych nabywców, w Gdańsku – 20,2%, Poznaniu – 9% a w Łodzi tylko 7,5%.

Powyższe porównanie wyraźnie odzwierciedla dysproporcje jakie zachodzą między rynkiem nieruchomości w Warszawie a rynkami w innych, dużych miastach w Polsce. Dotyczy to nie tylko cen mieszkań ale i możliwości finansowych potencjalnych nabywców. Stolica w tym świetle wygląda jak enklawa mająca niewiele wspólnego z resztą kraju.

Szczegółowe statystyki: http://oferty.net/statystyki/092006_aglomeracje.php


---------------------------------------
OFERTY.NET - nieruchomości w internecie
02-527 Warszawa, ul. Asfaltowa 2/25
tel. (0-22) 848 40 65, fax. (0-22) 848 35 17
www.oferty.net, info@oferty.net

dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting