www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-12-17, 16:14
Eugeniusz Zak w Muzeum Narodowym
Zapraszam na wystawę monograficzną Eugeniusza Zaka, która rozpocznie sie 18 grudnia.
Na wystawie będzie prezentowanych 100 obrazów i 60 rysunków Eugeniusza Zaka, a także 50 oryginalnych fotografii, pochodzących z archiwum artysty, dzieł nie zachowanych. Ponadto osobiste pamiątki po artyście, katalogi jego wystaw, publikacje zawierające artykuły o Eugeniuszu Zaku.

Dzieła przygotowane na wystawę pochodzą z 13 polskich muzeów, wielu polskich kolekcji prywatnych, a także muzeów i kolekcji prywatnych i zagranicznych, m.in. z Art. Institute of Chicago, Centre Pompidou, Musee d'art. Moderne w Paryżu, Von der Heydt - Museum w Wuppertal, z Muzeum Izraela w Jerozolimie oraz Muzeum Sztuki w kibucu Ein Harod w Izraelu.

Wystawa jest pierwszą monografią Eugeniusza Zaka - artysty obecnego w wielu wspaniałych kolekcjach muzealnych i prywatnych na świecie, docenianego przez historyków sztuki i miłośników sztuki XX wieku.

Eugeniusz Zak, polski malarz, działający głównie we Francji ale także w Polsce i Niemczech, był wybitnym przedstawicielem neoklasycyzmu, związanym z warszawską grupą RYTM (założoną w 1922 roku) i z kręgiem École de Paris.

Młodość spędził w Warszawie, w 1901 wyjechał do Paryża, potem do Monachium i Włoch. W 1904 osiadł w Paryżu na stałe i włączył się w dynamiczne życie artystyczne tego miasta, biorąc udział w wystawach Salonów: Jesiennego, Niezależnych czy Towarzystwa Narodowego Sztuk Pięknych. Wiele też wystawiał w galeriach Paryża, Nowego Jorku, Kolonii czy Londynu. Lata I wojny światowej spędził w Polsce, by w 1923 roku via Berlin i Bonn, powrócić do Paryża.

Początkowo jego twórczość pozostawała pod wpływem symbolistów i nabistów kręgu Maurice'a Denis. Następne etapy to neoklasyczyzm, Art Deco i ekspresjonizm École de Paris. Zak należał do przeciwników awangardy, jednak jego malarstwo wchłaniało eksperymenty nowatorów (Cezanne'a, Picassa, Matisse'a), dostosowując je do własnych reguł retrospektywnej twórczości.

Artysta nie malował z natury. Istotą jego sztuki było tworzenie z wyobraźni, sięganie do motywów dawnej sztuki i ich dekoracyjne przekształcanie. Studiował doskonałą sztukę włoskiego renesansu jak również sztukę innych niż europejska cywilizacji - Chin, Japonii czy Persji.

Bohaterami kompozycji Zaka są "ludzie wolni": rybacy, pasterze, kobiety z dziećmi, także komedianci, tancerze, kuglarze, włóczędzy, pokazani czasem w pustym wnętrzu, czasem jako mieszkańcy Arkadii. Idylliczne pejzaże, malowane przez ciężko chorego artystę, ujawniały charakterystyczny dysonans między pięknem południowego, przyjaznego człowiekowi pejzażu a poczuciem przemjania.

Ekspozycji towarzyszy katalog z 450 reprodukcjami barwnymi i czarno-białymi, zawierający życiorys artysty, esej dotyczący jego twórczości, spis dzieł zachowanych i nie zachowanych, bibliografię oraz streszczenie w języku angielskim.

Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3,
EUGENIUSZ ZAK (1884-1926). WYSTAWA MONOGRAFICZNA
18 grudnia 2003 - 29 lutego 2004
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting