| 2003-06-02, 14:10 Ateneum Młodych - nowa galeria na Starym Mieście |
Jak podaje Gazeta Wyborcza powstała nowa galeria na Starówce. Jej twórcy są młodzi, pełni zapału. Interesują się sztuką, muzyką, filmem. Dość mają martwych, smutnych galerii sztuki, w których widzowie tylko od niechcenia rzucają okiem na dzieła. Dlatego założyli swoją własną - Ateneum Młodych na Piwnej
Miejsce jest doskonałe - zaledwie kilka kroków od Rynku Starego Miasta, naprzeciwko klubu Leżaki. Aż się roi od spacerowiczów i turystów. Jeszcze niedawno mieścił się tu podupadający sklep, teraz po remoncie - galeria sztuki: kilka lśniących bielą sal i obszerna piwnica.
Już na pierwszy rzut oka widać, że nie taka to zwykła galeria. Drzwi szeroko otwarte, gwar wewnątrz, głośna muzyka miksowana na żywo przez didżejów. To miejsce stworzyli młodzi dla młodych.
Pomysłodawczynią powołania Fundacji Ateneum, która pomogłaby promować młodych twórców, jest Małgorzata Niedźwiecka-Małecka, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk sztuki. Do współpracy zaprosiła młodych historyków sztuki, dziennikarzy, artystów. Znaleźli lokal i tak powstała galeria Ateneum Młodych. To ich baza, przyczółek.
Malwina Konopacka studiuje historię sztuki i wzornictwo przemysłowe. - Wiem, jak to jest. Młodzi ludzie kończą Akademię Sztuk Pięknych, pokazują prace na uczelni, na wystawie dyplomowej i koniec - idą do agencji reklamowych. Nie ma przyjaznych miejsc, w których mogliby pokazywać swoją sztukę. Dlatego tu jesteśmy.
Antoni Szczęk, również student historii sztuki: - Chcemy ich promować, sprzedawać ich dzieła - dobre dzieła, żeby widz mógł się przekonać, że sztuka współczesna to nie tylko pomysł na skandal, ale też kawał solidnego rzemiosła. Chcemy zaangażować widzów tak, by nie tylko przelatywali wzrokiem po dziełach, ale naprawdę się im przyjrzeli. Dlatego będziemy organizować plebiscyty publiczności na najlepszą pracę.
W galerii Ateneum Młodych oprócz wystaw odbywać się będą koncerty, pokazy filmów, happeningi, wieczorki literackie, a nawet wzorem hiphopowych batalii - pojedynki miast na obrazy.
- Zobaczymy, jak sprawdzimy się w roli organizatorów imprez kulturalnych - śmieje się trzeci z młodych gospodarzy Mikołaj Konopacki, student dziennikarstwa.
Już zdziałali wiele - mają doskonałą lokalizację, wciągającą stronę internetową (www.fundacjaateneum.com) przygotowaną przez Butan Studio, czyli Dorotę Kobielę i Marynę Tomaszewską, gdzie znaleźć można sylwetki artystów współpracujących z galerią i ich prace ( - To zaledwie przedsmak "Encyklopedii sztuki XXI wieku", jaką mamy zamiar stworzyć - zapowiada Antoni Szczęk.)
I oczywiście jest już pierwsza wystawa - "Świat z trzeciego piętra". Tytułowe trzecie piętro to miejsce gdzie mają swoje pracownie na warszawskiej ASP studenci Grafiki Wydawniczej i Projektowania Książki, podopieczni charyzmatycznych profesorów: Lecha Majewskiego, Mieczysława Wasilewskiego i Macieja Buszewicza. Z okien pracowni patrzą na świat i jego problemy. Ta wystawa porusza poważne kwestie społeczne. Jest wystawą zaangażowaną, ale wciągającą i łatwą w odbiorze. Daje nadzieję, że ci młodzi nie stracą świeżego daru obserwacji, że jeszcze będzie im się chciało tworzyć, bo wreszcie znaleźli swoją przystań.
Wystawę "Świat z trzeciego piętra" w galerii Ateneum Młodych przy Piwnej 51/53 można oglądać do końca czerwca codziennie w godz. 12-20
|