www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa > Usługi > Telekomunikacja

Telekomunikacja

Budynek Poczty i Telegrafu przy ul. Nowogrodzkiej (1912)
Budynek Poczty i Telegrafu przy ul. Nowogrodzkiej (1912)

W ostatnich latach obok TP SA pojawili się na polskim rynku liczni nowi operatorzy telekomunikacyjni, zwani operatorami niezależnymi. Zgodnie z danymi PITiP w końcu 1998 roku takich działających operatorów było sześćdziesięciu czterech (liczba wydanych koncesji na działalność była znacznie wyższa), przy czym obsługiwali oni tylko trzystu dwudziestu abonentów. Ponieważ w praktyce okazało się, że przy małym zakresie i obszarze działalności występują trudności ekonomiczne, wśród drobnych operatorów pojawiła się tendencja do łączenia się w większe grupy kapitałowe lub dołączania do takich. Spośród obecnie działających bardziej znaczących operatorów niezależnych należy wymienić grupę kapitałową Netia Telecom SA – obsługującą w końcu roku 1998 stu trzydziestu tysięcy abonentów i deklarującą ich wzrost w 2000 roku do ośmiuset tysięcy, grupę Poland Telecom Operators NV (odpowiednio pięćdziesiąt tysięcy abonentów i ich wzrost do trzystu tysięcy), El – Net SA (odpowiednio dwadzieścia tysięcy abonentów i trzysta tysięcy), Telefonię Lokalną (odpowiednio czternaście tysięcy i pięćset tysięcy), Pilicką Telefonię (odpowiednio cztery tysiące i sto tysięcy), Telefonię Polska Zachód (odpowiednio siedem tysięcy i sto tysięcy), Szeptel (odpowiednio cztery tysiące i pięćdziesiąt tysięcy).

Osobną, lecz szczególnie dynamiczną grupę operatorów, stanowią operatorzy telefonii komórkowej. Obecnie działają trzej: Polska Telefonia Komórkowa, Centertel Sp. z o.o., Polkomtel SA, Plus GSM i Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. Centertel posiadający koncesje na działalność sieci NMT 450 (system analogowy) obsługującej około dwustu tysięcy abonentów ale pokrywającej praktycznie cały kraj, świadczy również usługi w systemie DCS 800 pokrywającym swą siecią dziesięć wielkich aglomeracji miejskich i główne trasy komunikacyjne kraju obsługując aktualnie około pięciuset tysięcy abonentów. Ostatnio Centertel uzyskał również koncesję na świadczenie usług w systemie pracującym na paśmie 900 MHz. Plus GSM i ERA GSM świadczące dotychczas usługi w systemie GSM 9000, deklarowały na koniec 1999 roku posiadanie około półtora miliona abonentów. Obie te firmy w połowie 1999 roku otrzymały również koncesje na świadczenie usług w systemie DCS 1800. Warto podkreślić, że w systemach telefonii komórkowej znaczną popularnością cieszą się usługi tzw. Pre-paid, w których użytkownicy nie są abonentami w ścisłym tego słowa znaczeniu, a jedynie wykupują z góry określoną wartość usług. Pojawiają się także pierwsze oferty usług telefonicznych realizowanych w sieciach transmisji danych (tzw. Voice over IP – VoiP).

Ryszard Pac
Telekomunkacja
 
Wersja do druku | Wyślij znajomym | Dodaj do ulubionych | Skocz na górę
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting